Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 12 czerwca 2021 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Jaromír Nohavica – czeski bard, kompozytor i poeta. Piosenki Nohavicy mają bardzo różny charakter. Są wśród nich zarówno poetyckie, pełne zadumy ballady, jak i wesołe, wręcz rubaszne pieśni. Nazwany na cześć Anansiego – wielkiego trickstera mitologii Akan – album "Spider Tales" zawiera czternaście starannie dobranych utworów zaczerpniętych z szeroko zakrojonych badań Jake'go Blounta nad muzyką góralską i rdzenną. Rezultatem jest bezprecedensowy testament głosów głęboko zakorzenionych w tradycji Appalachów.

Do słuchania w każdy piątek od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

7:00 MAMY WEEKEND
W sobotni poranek zastanowimy się, jak otaczający nas świat postrzegają niewidomi. Od niedawna w Opolu istnieje możliwość doświadczenia takiego stanu odwiedzając Niewidzialną Przestrzeń. To miejsce, w którym przez kilkadziesiąt minut musimy radzić sobie z codziennością, mogąc korzystać z pomocy jedynie pozostałych zmysłów. To także okazja do lepszego zrozumienia problemów czy dostrzeżenia barier, których na co dzień nie widzimy. O potrzebie edukowania w ten sposób oraz dotychczasowych efektach swojej pracy opowie pomysłodawczyni i właścicielka Niewidzialnej Przestrzeni Alicja Stelmaszczyk.

W programie powiemy również o niewykorzystanym potencjale Odry. Czy na opolskim i dolnośląskim odcinku tej rzeki może rozwinąć się ruch turystyczny? Na to pytanie odpowie Grzegorz Turski, marynarz żeglugi śródlądowej. Nasz gość wskaże też, jak tego typu rozwiązania wyglądają w innych krajach i czy w przypadku rozwoju takich usług na Odrze, grozi nam jej przeciążenie.

W audycji także:
07:20 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Joanna Matlak
  • Porannym gościem będzie Dorota Piechowicz-Witon, który powie o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli składanie wniosków.
08:40 Pole minowe – Michał Rachoń
09:10 Eko-Wyścig Justyna Marcińska
  • Zajmują ponad 70% powierzchni Ziemi z czego 2/3 nie należy do nikogo. Oceany to główny temat sobotniego Eko Wyścigu. Zapytam jaka jest kondycja oceanów, które co roku przyjmują 12 milionów ton plastiku. Kolejny problem to ryby, a raczej ich brak. Obecnie około 90% zbadanych stad jest przełowionych, a 1/4 ryb jakie trafiają na nasze stoły pochodzi z nielegalnych połowów. Czy nas ten problem dotyczy? Co my możemy zrobić, aby uratować oddech oceanów? Zapraszam na rozmowę z WWF Polska. W drugiej części audycji o ekologicznych wieszakach, które produkuje firma z Opola. Czym się wyróżniają i czy klienci doceniają ekologiczne rozwiązania w swoich garderobach? O tym porozmawiamy z twórcami i właścicielami wieszakowego patentu.
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
10:35 Loża Ekspertów – dr Bartłomiej Machnik
  • Gościem audycji „Loża ekspertów” będzie Artur Dubiel, ekspert ds. Bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, z którym porozmawiamy o roli służb specjalnych we współczesnym świecie. Będziemy starać się opisać główne zadania, jakie wykonują służby specjalne i jakie posiadają obowiązki. Gość odpowie na pytanie, jak zmieniło się również postrzeganie instytucji, które odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe. Zastanowimy się wspólnie, czy uzasadnionym jest porównywanie służb z innych państw oraz które z organizacji tego typu są uważane za wzorcowe.

Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo:daniel.klimczak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2021 - pasmo główne
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »