Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2021-11-21, 08:30

Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej

Marek Dziony [fot. Martyna Bobrowska]
Marek Dziony [fot. Martyna Bobrowska]
Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty jest na monografii autorstwa księdza dr. Johannesa Chrząszcza. Pierwodruk ukazał się w 1926 roku. Autor przedstawia w nim nie tylko dzieje Białej, ale też i nawiązuje do przeszłości innych miast powiatu prudnickiego. Gościem niedzielnej rozmowy „W cztery oczy” był Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej, które znacząco przyczyniło się do ponownego wydania książki wydrukowanej po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Zapytaliśmy m.in. o zawartość i znaczenie tej publikacji oraz o osobę autora.
2021-11-20, 08:30

Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie

Stefan Wacław [fot. Maria Oleksy]
Stefan Wacław [fot. Maria Oleksy]
Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające jej wsparcia. W sobotni poranek gościem rozmowy „W cztery oczy” był Stefan Wacław. Jest on zwycięzcą II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Doradca Roku” w rolnictwie. Zawodowo związany jest z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Na co dzień dzieli się swoją wiedzą z rolnikami powiatu krapkowickiego. Zapytaliśmy go m.in. o sukcesy i problemy dotyczące upraw i hodowli zwierząt w regionie.
2021-11-14, 08:30

Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną

Bogdan Zwoliński [fot. Agnieszka Lubczańska]
Bogdan Zwoliński [fot. Agnieszka Lubczańska]
Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności, np. od 1 stycznia przyszłego roku będzie można stawiać domy do 70 m. kw. bez pozwolenia na podstawie uproszczonych procedur i bez kierownika budowy. Nadal problem są stwierdzone w trakcie kontroli samowole budowlane. Wiele związanych z tym zawiadomień jest pokłosiem sąsiedzkich konfliktów. M.in. o te kwestie pytaliśmy Bogdana Zwolińskiego, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu.
2021-11-13, 08:30

Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej

Wacław Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wacław Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność ma charakter kontrolno-nadzorczy w dziedzinie zdrowia publicznego, epidemiologii oraz higieny. Okazuje się, że 90% absolwentów studiów weterynaryjnych, to kobiety. Niewiele osób kończących ten kierunek chce pracować w inspekcji weterynaryjnej. Znacznie bardziej intratne jest prowadzenie prywatnej praktyki. Jakie wynikają z tego problemy, zapytaliśmy Wacława Bortnika, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu.
2021-11-11, 08:30

Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich

Jerzy Wrębiak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Wrębiak [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane z tym działania pytaliśmy Jerzego Wrębiaka, burmistrza Brzegu. W mieście tym ma powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Na ten cel miasto przekazało budynek byłego Gimnazjum Piastowskiego (dawnego Gimnasium Illustre). Z rozmowy dowiedzieliśmy się, jakie będą kolejne kroki związane z tą inicjatywą, kiedy i jakim kosztem zostanie sfinalizowana. Burmistrza Brzegu pytaliśmy także o program obchodów listopadowego Święto Niepodległości w tym mieście.
2021-11-07, 08:30

Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku

Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami wsparcia przygotowującymi do życia w społeczeństwie. Przeznaczono je dla osób przewlekle chorych psychicznie oraz chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. Gościem niedzielnej rozmowy „W cztery oczy” był Tadeusz Piątkowski, kierownik ŚDS w Prudniku.
2021-11-06, 08:30

Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania

Adriana Dziaczyszyn [fot. Paula Hołubowicz]
Adriana Dziaczyszyn [fot. Paula Hołubowicz]
Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy lokalne, stowarzyszenia oraz osoby prywatne korzystają z pieniędzy unijnych. Trafiają do nich dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na Opolszczyźnie mamy 10 LGD. Poza środowiskiem wiejskim i samorządami ich działalność jest raczej mało rozpoznawalna. Różne aspekty funkcjonowania, realizowane projekty przybliżyliśmy w sobotni poranek. Gościem rozmowy „W cztery oczy” była Adriana Dziaczyszyn, prezes zarządu LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”.
1234567

Zobacz także

2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej 2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »