Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2021-04-18, 08:25

Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności

Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż w innych regionach. - Wynika to prawdopodobnie z tego, że w innych regionach mieszkańcy otrzymali już list od prezesa GUS przypominający o obowiązku spisowym. W województwie opolskim będzie on wysłany pod koniec kwietnia. Liczymy, że na początku maja będzie wzrost liczby osób, które dokonały samospisu przez internet - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Monika Bartel z US w Opolu.
2021-04-17, 08:20

Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP

Violetta Porowska [fot. Wojciech Szczepanik]
Violetta Porowska [fot. Wojciech Szczepanik]
W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

- Zarówno Pani Prezydentowa i Prezydent Andrzej Duda koła gospodyń wiejskich mają w sercu. My na Opolszczyźnie wielkim szacunkiem darzymy te organizacje bo wiemy jak wiele im zawdzięczamy. Przez długi czas było cicho o kołach gospodyń wiejskich, a para prezydencka w czasie poprzedniej kadencji i kampanii pięknie eksponowała ich działalność - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, poseł PiS i liderka tej partii w regionie.
2021-04-11, 08:30

Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców

Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy z Politechniki Opolskiej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Na czym dokładnie będzie polegało badanie i jak wykorzystamy jego wyniki pytaliśmy porannego gościa Radia Opole, czyli Marka Wittka, pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości.
2021-04-10, 08:30

Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku

Sławomir Batko, Magdalena Kalicka, Marek Kawa © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Sławomir Batko, Magdalena Kalicka, Marek Kawa © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku wróciliśmy do tamtych wydarzeń - gościem rozmowy „W cztery oczy” była Magdalena Kalicka, wiceprzewodnicząca klubu Gazety Polskiej w Opolu, którą pytaliśmy o wspomnienia z tamtych tragicznych wydarzeń i o to, jak w obliczu pandemii będzie wyglądało upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.
2021-04-05, 08:30

Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Bogdan Jasiński [fot. Paula Hołubowicz]
Bogdan Jasiński [fot. Paula Hołubowicz]
- Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W cztery oczy" Bogdan Jasiński, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej. Trwają tam starania o wpisanie wspomnianych procesji na krajową listę niematerialnego dziedzictwa.
2021-04-03, 08:20

Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów

Marek Cholewa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Cholewa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi wycinkami, która wywołała sporo kontrowersji, ale też o Plan Urządzania Lasu na lata 2024-2033, który będzie można konsultować.
2021-03-28, 08:40

Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym

Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi potrzebami, dla osób niewidomych mamy ulotki w alfabecie Braile'a, a dla niesłyszących film instruktażowy z audio deskrypcją i z tłumaczem migowym - zaznacza Monika Bartel z Urzędu Statystycznego.
2021-03-27, 08:30

Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda

Maciej Stefański [fot. Martyna Bobrowska]
Maciej Stefański [fot. Martyna Bobrowska]
Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy już 65 wniosków - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maciej Stefański prezes WOFOŚiGW w Opolu. Do rozdania jest 1 mln złotych. Nabór trwa do wyczerpania środków.
2021-03-21, 09:00

Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
Monika Bartel [fot. Marcin Boczek]
Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu opowiedziała, jakie są możliwości logowania, jaki mamy czas na wypełnienie ankiety i ilu rachmistrzów będzie pracowało w naszym regionie.
1234567

Zobacz także

2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej 2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »