Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 31 października 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Album "Kresy I" jest szczególnym dokumentem trwania narodowego kresowych Polaków, cennym materiałem dla miłośników polskiej kultury na Kresach. Wszystkie nagrania zostały dokonane w latach 1992-95 w okolicach Wilna, Solecznik, Kowna oraz w północno-wschodniej części Grodzieńszczyzny w okolicach Woronowa, Radunia, Żyrmun i Lidy.

Wileńszczyznę i Grodzieńszczyznę łączy sąsiedztwo geograficzne, kresowość i podobne losy. Płyta "Matulu" Marii Krupowies przedstawia ludowe pieśni i ballady polskie. Większość z nich zebrano w okolicach Wilna i na pograniczu litewsko-białoruskim, zaś najpiękniejsze z nich, jak: "Czerwone korale", "Sady, moje sady", "Wino zielone" przechowały się w tradycji rodzinnej Marii Krupowies. Tylko kilka z nich pochodzi ze zbiorów Oskara Kolberga.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl
7:00 MAMY WEEKEND
Ostatni dzień października to dwa nietypowe święta: Światowy Dzień Oszczędzania i Dzień Rozrzutności. W naszym porannym programie poszukamy miejsca, by znaleźć się pomiędzy nimi.

Sobota to także dzień gdy zaglądamy za naszą południową granicę, a my wspominamy człowieka, który postanowił zorganizować kudowski festiwal CZ-PL, aktora Pawła Królikowskiego.

Będziemy również monitorować ruch na drogach w regionie, w drodze na cmentarze przed Uroczystością Wszystkich Świętych.

W programie także stałe cykle:

07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Joanna Matlak
  • Porannym gościem będzie Daniel Potocki, prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej, którego zapytamy o działalność związku i potrzebie nauki zwłaszcza wśród młodszego pokolenia o historii Polski w XIX wieku. Zaprasza Joanna Matlak.
08:40 Felieton całkiem niepolityczny Piotr Cywiński i Piotr Semka
09:10 MOST - polsko-czeska audycja UE – Rafał Nosal
  • W Austrii Halloween świętuje się głównie w gronie rodzinnym i wspomina tych, którzy odeszli. Poczęstunek rodzinny ma być formą zaproszenia ich do wspólnego stołu. W Czechach zaś ustawia się krzesła wokół ogniska, ponieważ Czesi wierzą w związek Halloween z Zaduszkami. Jednak Halloween jakie znamy z amerykańskich filmów nie przyjęło się u naszych południowych sąsiadów. Dlaczego tak się stało oraz jakich straszydeł boją się najbardziej Czesi? Na te pytania, odpowie dr hab. prof. UO Joanna Czaplińska.
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
  • O zmarłym przed kilkoma dniami prof. Józefie Byczkowskim, znawcy problematyki Polonii i mniejszości narodowych w Europie, współzałożycielu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Opolu opowiedzą jego wnuczka Milena oraz jego córka prof. Maria Kalczyńska.
Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Paweł Konieczny. Z autorem można kontaktować się mailowo:
pawel.konieczny@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »