Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » 43 lata temu ukazała się płyta SBB nagrana w całości…
2024-02-16, 08:08 Autor: Tomasz Bazan

43 lata temu ukazała się płyta SBB nagrana w całości w Radiu Opole

SBB
SBB
Piąta płyta SBB w katalogu Polskich Nagrań, pt. "Memento z banalnym tryptykiem", ukazała się 16 lutego 1981 roku, kiedy zespół formalnie już nie istniał. Drogi Józefa Skrzeka i kolegów rozeszły się po jesiennej trasie koncertowej po Republice Federalnej Niemiec. Żal był tym większy, że grupa rozstała się ze swoimi wielbicielami albumem, który przez wielu uznawany jest za arcydzieło rocka progresywnego.

Nagrany w lutym 1980 roku album stał się niejako podsumowaniem dekady, w której zespół szukał, burzył, budował i podbijał całą Europę swoim spojrzeniem na rock progresywny. Druga połowa lat 70. ubiegłego wieku była szczególnie udana dla zespołu SBB. Pozycja tria na rynku europejskim rosła z roku na rok, czego dowodem były niekończące się zaproszenia na trasy koncertowe po ówczesnych Niemczech Zachodnich.
Muzycy SBB, a przede wszystkim liderujący formacji Józef Skrzek, starali się trzymać rękę na pulsie; pozostając wiernymi swojej formie, unowocześnili brzmienie, dbali także o to, aby podczas występów na żywo publiczność otrzymywała materiał najwyższej jakości. Takie podejście sprawiło, że w 1979 roku postanowiono dołączyć do składu drugiego gitarzystę. Wybór padł na Sławomira Piwowara, uznanego muzyka jazzowego i jazz-rockowego. Tym sposobem, najlepsze trio stało się... kwartetem, a nawet w kwintetem, ponieważ do składu zaproszono także młodszego brata Skrzeka - Jana, grającego na harmonijce ustnej.

sbb memento-z-banalnym-tryptykiem
Album „Memento…” otwiera „Moja ziemio wyśniona” – bardzo charakterystyczny dla Józefa Skrzeka, podniosły utwór. „Trójkąt radości” – to gitarowy popis Sławomira Piwowara. Jednak to, co najsmakowitsze, pojawia się na końcu krążka – a chodzi o fenomenalną partię gitarową Anthimosa, jedną z najlepszych w ponad sześćdziesięcioletnich dziejach polskiego rocka, zagraną z wielkim zaangażowaniem, wewnętrzną zadziornością i artystycznym wyrafinowaniem.

Nagrany w studiu Radia Opole album „Memento z banalnym tryptykiem” został zremasterowany z oryginalnych taśm i uzupełniony o trzy nagrania dodatkowe: dwa fragmenty koncertów z lat 1979-80 (pierwotna wersja „Moja ziemio wyśniona” z angielskim tekstem oraz improwizacja oparta o motywy tytułowej suity) oraz sensacyjne odkrycie: oryginalną, pierwszą wersję „Mementa…” nagraną jako demo przez Silesian Blues Band w 1971 roku.

Zobacz także

2024-05-17, godz. 08:05 Jarecki Jazz Octet z koncertem w Studiu M już dziś. Nie zabraknie transmisji! Pianista i kompozytor Jan Jarecki postawił sobie za cel napisanie zupełnie nowych utworów na ośmioosobowy zespół, złożony z pięciu instrumentów dętych… » więcej 2024-05-22, godz. 14:19 Michał Bober z zespołem wystąpi w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA I TELEDYSK] Tytuł utworu „To, co było” Michała Bobera z zespołem w Studio M im. SBB. Michał Bober z zespołem wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu… » więcej 2024-04-19, godz. 11:40 Koncert Michała Bobera już dziś w Studiu M. Wejściówek już nie ma, ale będzie transmisja! Muzyka pop z domieszką jazzowych brzmień oraz tanecznych rytmów z elementami retro – taka muzyczna uczta szykuje się 19 kwietnia w Studiu M im. SBB Radia… » więcej 2024-03-25, godz. 12:18 "Brudne" piosenki zabrzmiały w Studiu M im. SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA, TELEDYSK] Na kolejny koncert do Studia M im. SBB Radio Opole zaprosiło zespół Brudno, czyli projekt muzyczny gitarzysty T.Love Jacka "Perkoza" Perkowskiego. Grupa w Radiu… » więcej 2024-03-08, godz. 14:10 Przebojowy rock z popowymi melodiami zabrzmi 22 marca w Studiu M. Szykujcie się na koncert Brudno! Przebojowy rock z popowymi melodiami, do tego pulsujący bas, surowe w brzmieniu solówki, trochę elektroniki i wyraziste teksty piosenek – taka muzyka zabrzmi… » więcej 2024-03-07, godz. 09:38 Warszawski zespół gospel nagrywał perkusję w Studiu M im. SBB Z Potrzeby Serc to warszawski, chrześcijański zespół gospel, który działa przy Akademickim Kościele św. Anny. Wokaliści i instrumentaliści to muzycy… » więcej 2024-02-27, godz. 10:16 Podróż przez elektroniczne dźwięki. Duet Kępiński Kowalonek w Studiu M [ZDJĘCIA, TELEDYSK] Elektroniczne dźwięki duetu Kępiński/Kowalonek wypełniły Studio M Radia Opole. Na scenie wystąpili Miro Kępiński znany jako kompozytor i producent muzyki… » więcej 2024-02-09, godz. 20:20 Duet Kępiński Kowalonek z koncertem w Studiu M. Będzie transmisja na antenie i stream na stronie Radia Opole! Oryginalny elektroniczny duet stworzony przez wielokrotnie nagrodzonego kompozytowa i producenta muzyki filmowej Mira Kępińskiego oraz kompozytora, autora tekstów… » więcej 2024-02-06, godz. 14:13 "Eksperymentów sporo". Popkultura i publiczność w Studiu M Radia Opole W Studiu M imienia SBB Radia Opole swoje utwory z dwóch poprzednich płyt i premierowe piosenki z nowego krążka, który dopiero się ukaże, zaprezentowała… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »