Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » Sprzęt Solid State Logic w studiu muzycznym Radia…
2023-12-18, 09:24 Autor: Tomasz Bazan

Sprzęt Solid State Logic w studiu muzycznym Radia Opole!

fot. Sławek Mielnik
fot. Sławek Mielnik
Studio muzyczne Radia Opole zawsze słynęło ze sprzętu najwyższej klasy. Już w latach 90. dysponowaliśmy najbardziej zaawansowaną konsoletą mikserską na rynku. W naszym studiu znajdują się unikatowe instrumenty, wzmacniacze i rejestratory. W grudniu trafił do nas stagebox brytyjskiej firmy Solid State Logic. To pierwszy element kompletnego systemu audio, w który radio chce wyposażyć studio muzyczne im. SBB.

Sprzęt audio jest kluczowy w studiu nagraniowym, ponieważ wpływa na jakość rejestrowanego dźwięku. Wysokiej jakości gniazda sygnałowe i preampy pozwalają uzyskać czysty, wyraźny i szczegółowy dźwięk, nie tylko w czasie sesji nagraniowej, ale też podczas koncertu. Przetworniki zamieniają sygnał analogowy na cyfrowy, który może być następnie zapisany za pomocą profesjonalnych programów do obróbki dźwięku.

W Radiu Opole pojawiło się nowe wyposażenie studia, to Stagebox, czyli urządzenie, które pozwala na przesyłanie sygnału między sceną a stołem mikserskim w czasie koncertów i nagrań. Stagebox umożliwia łatwe podłączenie mikrofonów i głośników. Posiada 32 wejścia mikrofonowe lub liniowe, 16 wyjść liniowych oraz 8 wejść i wyjść cyfrowych.

Stagebox wyprodukowała brytyjska firma Solid State Logic, jeden z wiodących producentów konsoli audio. Firma założona w 1969 roku początkowo zajmowała się produkcją systemów przełączających dla organów piszczałkowych. Założyciel Colin Sanders wymyślił nazwę "Solid State Logic”, jako opis nowoczesnej technologii przełączania tranzystorów. Od tamtego momentu SSL jest jedną z najbardziej znanych i cenionych przez muzyków firm audio.

Nowy stagebox w Radiu Opole posiada indywidualną sygnalizację obecności sygnału i zasilania, aby zapewnić intuicyjne informacje zwrotne na przednim panelu. Specjalna funkcja o nazwie "Audition", zapewnia automatyczne zmniejszanie wzmocnienia podczas sprawdzania poziomów mikrofonów, co znacznie upraszcza instalację mikrofonów przed koncertem.

Stagebox SSL współpracuje za pomocą systemu przesyłu danych audio w standardzie Dante z naszymi konsoletami Soundcraft i Yamaha. Nowy nabytek studia M - stagebox SSL SB 32.24 może działać z częstotliwością próbkowania 96 kHz lub 48 kHz.

Pojawienie się urządzenia SSL oznacza zupełnie nową jakość dźwięku w naszym studiu muzycznym. Przez wiele lat pracowaliśmy na japońskim sprzęcie OTARI, ale epoka techniki analogowej została wyparta przez technologie cyfrowe i w tym kierunku zmierza również Radio Opole.

Stagebox SSL odznacza się doskonałym brzmieniem, które jest dynamiczne, selektywne i pełne. Sygnał wychodzący odznacza się minimalnymi stratami, a dźwięk jest tak naturalny, że słuchając nagrań można odnieść wrażenie, że zespół jest dosłownie razem z nami w pomieszczeniu. Doskonałym przykładem może być koncert i teledysk Pilichowski Band, który został zrealizowany w Radiu Opole w całości na sprzęcie SSL.

Wykonawcy, którzy chcą nagrać koncert w profesjonalnych warunkach studia radiowego, wideo i promować swoją muzykę w mediach o dużym zasięgu mogą się z nami kontaktować pod adresem: agnieszka.kurenda-szmit@radio.opole.pl

Zobacz także

2024-01-15, godz. 08:08 Popkultura wystąpi w Studiu M 26 stycznia. "Bardzo się cieszymy na ten koncert w Opolu" Muzyka z pogranicza popu, rocka i elektroniki zabrzmi 26 stycznia w Studiu M Radia Opole. Wszystko za sprawą koncertu warszawskiej grupy Popkultura, która… » więcej 2023-12-09, godz. 09:55 Rusty Pine - blues, rock'n'roll i rock zabrzmiały w Studiu M im. SBB Warszawska formacja Rusty Pine wystąpiła przed publicznością w legendarnym Studiu M imienia SBB i przed słuchaczami Rewirów Kultury na antenie Radia Opole… » więcej 2023-11-27, godz. 12:00 Oldskulowy rock’n’roll formacji Rusty Pine już 8 grudnia w Studiu M im. SBB Są bliźniakami. Marzenia o własnej twórczości snuli odkąd pamiętają. Tak w 2015 r. powstał Rusty Pine. Kasia śpiewa, pisze teksty i melodie. Jej brat… » więcej 2023-11-20, godz. 07:48 Gwiazda polskiego prog-rocka i metalu - Alhena promowała album i najnowszy singiel w Radiu Opole Bydgoska formacja Alhena zawładnęła legendarnym studiem M im. SBB Radia Opole. W wypełnionym publicznością studiu zespół zagrał utwory z pogranicza prog… » więcej 2023-11-06, godz. 11:49 ALHENA z koncertem w Studiu M. Zespół zagra już 17 listopada! Jak mówią o Alhenie dziennikarze magazynu Metal Hammer - „zespół serwuje nam nowoczesnego prog rocka, zahaczającego o rejony typowe dla Dream Theater. W… » więcej 2023-10-23, godz. 09:32 Cinemon zagrał koncert w legendarnym Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Krakowskie trio rozgrzało publiczność w Studiu M im. SBB i przed odbiornikami. W legendarnym studiu nagraniowym Radia Opole wystąpiła formacja Cinemon. Zespół… » więcej 2023-10-08, godz. 19:36 Sesja nagraniowa kolęd z Górnego Śląska [ZDJĘCIA] W naszym studiu powstaje świąteczna piosenka w ramach projektu ,,MY SOM STOND, kolędy Górnego Śląska”. Soliści rejestrowali wokale, a za dwa tygodnie… » więcej 2023-10-06, godz. 14:07 Cinemon z koncertem w Studiu M. Rockowe trio z Krakowa zagra 20 października. Będzie transmisja! "Niezmiennie najlepszy amerykański zespół w Krakowie" – tak napisał o nich Jarek Szubrycht. Mowa o krakowskim trio Cinemon. Muzycznie lokują się pomiędzy… » więcej 2023-09-22, godz. 19:48 Pilichowski Band promował nową płytę w Radiu Opole Pilichowski Band zagrał 22 września w Studiu M im. SBB Radia Opole. Wojciech Pilichowski promował najnowszy album „Conjunction”. Płyta powstała z udziałem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »