Radio Opole » Obieżyświat » Aktualności » Blisko i nieco dalej... [ZDJĘCIA]
2023-06-10, 07:30 Autor: Barbara Tyslik

Blisko i nieco dalej... [ZDJĘCIA]

Turyści w małujowickim kościele [fot. Barbara Tyslik]
Turyści w małujowickim kościele [fot. Barbara Tyslik]
Cytowany przez wielu turystów aforyzm o istnieniu takiego rodzaju szczęścia, które polega na znalezieniu się w odpowiednim miejscu we właściwym czasie, jest adekwatny do edukatorów, którzy dziś gościć będą w programie magazynu Obieżyświat.
Jednym z nich jest Ryszard Czajkowski, geofizyk i polarnik, a także podróżnik, autor znakomitych programów telewizyjnych i książek, który jedno urokliwe miejsce nazwał Wyspą Szczęścia. Dlaczego? O tym opowie w drugiej części audycji, bo najpierw dr Tadeusz Jurek, który przyznaje, że ubogacanie swojej wiedzy o średniowiecznych polichromiach przypisuje nie tylko swojej pasji, ale także znalezieniu się – najczęściej przypadkowo – w odpowiednim miejscu we właściwym czasie. M.in. podczas poszukiwania materiałów do drugiego, wzbogaconego pod względem opisów i zdjęć, wydania przewodnika „Małujowice”, który wspólnie z Mirosławem Czoppą, opatrzył jeszcze dodatkowym podtytułem „ ten przewodnik pokazuje więcej niż możesz zobaczyć”.
Więcej o nowym wydaniu przewodnika „Małujowice” informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Natomiast dziś, dr Tadeusz Jurek podpowie gdzie na Szlaku Polichromii Brzeskich możemy podziwiać najlepiej zachowane średniowieczne barwne obrazy malowane na mokrym tynku.

Zobacz także

2023-09-16, godz. 07:30 Beata Wielgosik o słynnych żyrowskich rodach [ZDJĘCIA] Park Krajobrazowy „Góra Świętej Anny”, który w tym roku fetuje 35-lecie działalności słynie nie tylko z urzekającej przyrody i znakomicie wyznaczonych… » więcej 2023-09-09, godz. 07:30 Krzyżowice - na Szlaku Polichromii Brzeskich [ZDJĘCIA] „ Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń ”- pod takim hasłem odbywają się tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Np. dziś, w Muzeum… » więcej 2023-09-02, godz. 07:30 Weekend w Krasiejowie [ZDJĘCIA] Dziś raz jeszcze odwiedzimy Krasiejów. Najstarszą miejscowość w gminie Ozimek, która – za sprawą prowadzonych tam największych w Polsce wykopalisk paleontologicznych… » więcej 2023-08-26, godz. 07:30 Bułgaria - miejsca, które warto odwiedzić [ZDJĘCIA] Dziś ponownie odbędziemy wirtualną podróż do Bułgarii. Jacek Michalski, opolski podróżnik i przewodnik turystyczny, a także pilot i organizator wycieczek… » więcej 2023-08-19, godz. 07:30 Jacek Michalski o górskich szlakach turystycznych w Bułgarii [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy kraj słynący z różnorodności krajobrazu. M.in. pięknych, piaszczystych plaż zachęcających do leniuchowania, a także będziemy wędrować… » więcej 2023-08-12, godz. 07:30 W Żyrowej, nie tylko o przypałacowym parku [ZDJĘCIA] Jeżeli w ubiegłym tygodniu, rozmawiając z Beatą Wielgosik, główną specjalistką do spraw ochrony przyrody w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych zapewniałyśmy… » więcej 2023-08-05, godz. 07:30 Z Beatą Wielgosik o Parku Krajobrazowym „Góra Świętej Anny” [ZDJĘCIA] Podglądanie przyrody, na i wokół Góry Świętej Anny, od dawien dawna zachęcało turystów do pieszych wycieczek po tym malowniczym, zielonym terenie. W… » więcej 2023-07-29, godz. 07:30 Na szlaku kulinarnym Opolski Bifyj [ZDJĘCIA] Kiedy w 2014 roku, z inicjatywy Polskiej Organizacji Turystycznej, powstało Konsorcjum „Polskie Szlaki Kulinarne”, celem którego było m.in. utworzenie markowych… » więcej 2023-07-22, godz. 07:30 Z Rentą Matusiak podróż do Republiki Konga [ZDJĘCIA] Renata Matusiak z Kędzierzyna-Koźla, mimo iż swoje wyprawy organizuje indywidualnie i jest zwolenniczką samotnych wojaży w nieznane, to jednak w czasie ich… » więcej 2023-07-15, godz. 07:30 Spacerkiem po Nysie [ZDJĘCIA] Wykorzystując radiową wyobraźnię dziś powracamy do Nysy, gdzie przed bazyliką św. Jakuba i św. Agnieszki, największym obiektem sakralnym w mieście, wpisanym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »