Radio Opole » Patronaty - polecamy
2023-06-09, 14:21 Autor: Radio Opole, oprac. Agnieszka Lubczańska

„Festiwalowe Radio Opole” - wystawa w MPP [ZDJĘCIA]

Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
Wystawa Festiwalowe Radio Opole NCPP [fot. Jędrzej Łuczak]
„Festiwalowe Radio Opole” to tytuł wystawy przygotowanej wspólnie przez Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki. Wystawa jest elementem ekspozycji stałej i będzie udostępniona zwiedzającym do końca wakacji. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. archiwalne zdjęcia, sprzęt nagraniowy, taśmy z zapisami pierwszych festiwali oraz oryginalne dokumenty jury z lat 60. Wystawa jest efektem porozumienia o współpracy podpisanego przez obie instytucje.
Radio Opole towarzyszy Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki od samego początku. Jednym z jurorów pierwszego festiwalu był muzyk i redaktor Edward Spyrka, wieloletni kierownik redakcji muzycznej Radia Opole. W 1966 r. otrzymał on nagrodę w kategorii - debiut kompozytorski, za wyśpiewaną przez Siostry Panas piosenkę „Jest jak jest”. Był również dyrygentem i kierownikiem muzycznym festiwali w latach 70. Prowadzony przez Edwarda Spyrkę Zespół Rozrywkowy Rozgłośni Opolskiej Polskiego Radia wielokrotnie towarzyszył wykonawcom na scenie jako zespół akompaniujący.

Radio Opole angażowało się też mocno w techniczną i logistyczną obsługę KFPP. W ówczesnej siedzibie radia przy ul. Piastowskiej w Opolu, mieściło się biuro festiwalu. Opolska rozgłośnia była świetnie wyposażona, dlatego sprzęt nagłaśniających i nagraniowy często był użyczany na potrzeby koncertów festiwalowych. Na wystawie zaprezentowano m.in. efekty gitarowe stosowane przez SBB, a także unikatowe magnetofony i mikrofony.

Radio Opole okazało się też kluczową instytucją archiwizującą święto polskiej piosenki. W zbiorach radiowych znajdują się setki oryginalnych taśm z nagraniami wszystkich historycznych koncertów. Kilka z nich można zobaczyć na wystawie w Muzeum Polskiej Piosenki.

Otwarta wystawa radiowych pamiątek festiwalowych jest owocem porozumienia o współpracy podpisanego w lutym 2023 r. przez Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki. Strony zobowiązały się przygotować wystawę tematyczną oraz wspierać wzajemnie promocję oferty.

- Chcemy zaprezentować udział Radia Opole w organizacji KFPP, to, co robiliśmy przez ostatnie 60 lat - mówi Piotr Wojtowicz, prezes Radia Opole. - Uważam, że musimy się pokazać, szczególnie w takim miejscu, jakim jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole współorganizowało ten festiwal nie tylko od strony artystycznej, ale także od strony technicznej.

- Zależy nam, żeby pokazać, że Radio Opole i nasi starsi pracownicy dokonali rzeczy wielkich, jeżeli chodzi o muzykę i kulturę Polski. Bo uczestniczyliśmy w jednym z takich wydarzeń, które trwa już 60 lat - dodaje prezes Radio Opole Piotr Wojtowicz.

Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu podkreśla, że obie instytucje są sobie bliskie (Radio Opole ma swoją siedzibę kilkadziesiąt metrów od opolskiego amfiteatru).

- Obiecaliśmy sobie pomóc, wymieniać się różnymi materiałami i wiedzą, bo myślę, że nikt nie ma takiego bogactwa, jakie znajduje się w Radiu Opole. Dzięki temu ludzie mogą poczuć klimat tamtych czasów – dodaje Jarosław Wasik.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu działa od 2007 r., jako samorządowa instytucja kultury miasta Opole. Gromadzi, kataloguje, konserwuje i udostępnia zbiory dotyczące polskiej piosenki. Muzeum w opolskim amfiteatrze jest otwarte w godz. od 10:00 do 18:00 codziennie, oprócz poniedziałków.

O wydarzeniu w audycji Dawida Rajwy opowiadał Tomasz Bazan, zastępca dyrektora programu Radia Opole - rozmowa jest do posłuchania poniżej.
Z Tomaszem Bazanem rozmawia Dawid Rajwa (1)
Z Tomaszem Bazanem rozmawia Dawid Rajwa (2)

Patronaty - polecamy

2023-10-02, godz. 20:00 21. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy - zobacz, co w programie! Trudno wyobrazić sobie kulturalną jesień w Opolu bez tego festiwalu. Mowa o Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy. Wydarzenie potrwa od 6 do 14 października. W… » więcej 2023-10-02, godz. 18:49 Karp opolski bohaterem weekendu w Niemodlinie To już tradycja, że Zamek Książęcy w Niemodlinie staje się w październiku miejscem obchodów Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego. Nie inaczej będzie… » więcej 2023-09-29, godz. 13:22 LKS "Technik" Głubczyce obchodzi 50-lecie powstania Ludowy Klub Sportowy „Technik” Głubczyce obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Z tej okazji już w najbliższy weekend (30.09-01.10) zaprasza do pokibicowania… » więcej 2023-09-29, godz. 12:16 XIII Dobrodzień Classic Festival Koncertem 'Najpiękniejsze melodie świata' zainaugurowany zostanie już w najbliższą sobotę (30.09) XIII Dobrodzień Classic Festival. To nietuzinkowe wydarzenie… » więcej 2023-09-28, godz. 12:24 13. Opolski Festiwal Fotografii 15 wystaw fotograficznych, 12 spotkań autorskich, wystawa kolekcji książek fotograficznych oraz dwa warsztaty - to program 13. Opolskiego Festiwalu Fotografii… » więcej 2023-09-28, godz. 11:15 Dawid Kwiatkowski gwiazdą Święta Chleba w Strzelcach Opolskich Koncert Dawida Kwiatkowskiego, gwiazdy szlagierów Mirka Szołtyska, czy występ Kabaretu Pod Wirwigroszem - to tylko niektóre atrakcje szykowane w najbliższą… » więcej 2023-09-28, godz. 10:43 I Czeskie Dni od piątku do niedzieli w Opolu Prezentacja miast i regionów partnerskich z Czech, projekcje filmowe, czy quiz wiedzy o Czechach z nagrodami, a będzie możliwość wygrania m.in. biletów wstępu… » więcej 2023-09-27, godz. 17:08 I Wojewódzki Konkurs o Związku Polaków w Niemczech Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu zaprosił uczniów szkół ponadpodstawowych województwa opolskiego do wzięcia udziału w I Wojewódzkim Konkursie… » więcej 2023-09-27, godz. 11:43 Niedzielę warto spędzić w skansenie. MWO zaprasza na Targi Miodów i Rękodzieła Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza w najbliższą niedzielę (01.10) wszystkich pasjonatów miodów naturalnych oraz lokalnego rękodzieła na ostatnią w tym sezonie… » więcej 2023-09-27, godz. 10:58 Oratorium z okazji 800-lecia Nysy już w sobotę Nysa obchodzi w tym roku 800-lecie lokacji. Do grona wydarzeń organizowanych w mieście z tej okazji w najbliższą sobotę (30.09) dołącza kolejne. Tym razem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »