Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-11-22, 14:33 Autor: Paula Hołubowicz

Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy"

Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy" [fot. Obraz Carmen Carbonell z Pixabay]
Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy" [fot. Obraz Carmen Carbonell z Pixabay]
Instytut Śląski w Opolu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Colloquium Opole, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada. Jej tematem przewodnim będzie dziedzictwo polskiej, czeskiej i niemieckiej opozycji antykomunistycznej i jej obecność we współczesnej literaturze naukowej, edukacji, kulturze i debacie publicznej. Uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jakie piętno jej działania odcisnęły na nowo kształtującym się społeczeństwie demokratycznym.
Obrady rozpoczną się we wtorek, 23 listopada o godz. 10.00 w Sali im. Karola Musioła w opolskim Ratuszu, a kontynuowane będą następnego dnia w sali konferencyjnej Instytutu Śląskiego od godz. 9.30. Całość wydarzenia będzie transmitowana na Facebooku Instytutu, a osoby zainteresowane udziałem w dyskusji, będą mogły uczestniczyć w konferencji przez aplikację Zoom, która można włączyć tutaj. Ze względów sanitarnych organizatorzy zapraszają przede wszystkim do udziału online.

Poznaj plan wydarzenia

wtorek (23.11) godz. 10:15
Sesja I (Ratusz, Sala im. Karola Musioła)

"Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Polsko-czesko-niemiecka pamięć o opozycji antykomunistycznej"
Moderacja i komentarz:
 • prof. dr hab. Katarzyna Gelles, Uniwersytet Wrocławski.
Perspektywa świadków historii:
 • Zofia Romaszewska, doradca Prezydenta RP, b. działaczka KOR i NSZZ "Solidarność.
 • Zbigniew Bujak, b. działacz NSZZ "Solidarność.
 • Zbigniew Janas, b. działacz NSZZ "Solidarność, tbc.
Perspektywa naukowa:
 • prof. dr hab. Wanda Jarząbek, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
 • prof. dr hab. Zdeněk Jirásek, Uniwersytet Śląski w Opavie, Czechy.
 • Rüdiger Sielaff, Archiwum Dokumentów Stasi w Frankfurcie nad Odrą, Niemcy, tbc.

Godz. 12:15
 • przerwa kawowa/lunch

Godz. 13:00
Sesja II (Ratusz, Sala im. Karola Musioła)

"Polsko-czesko-niemieckie płaszczyzny współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej"
Moderacja i komentarz:
 • prof. dr hab. Mariusz Patelski, Uniwersytet Opolski.
Wystąpienia:
 • prof. dr hab. Tadeusz Siwek, Uniwersytet Ostrawski.
 • dr hab. Rafał Reczek, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Godz. 14:45
Zakończenie. Minuta ciszy pod pomnikiem upamiętniającym synagogę, spaloną w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. (ul. Piastowska/Barlickiego).

środa (24.11) godz. 09:30
Sesja III (Instytut Śląski, sala konferencyjka)

"Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej w kulturze"
Moderacja i komentarz:
 • prof. dr hab. Marek Zybura
Uczestnicy:
 • prof. dr hab. Krzysztof Kawalec, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
 • prof. Petr Kaleta, Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy.
 • prof. dr hab. Sławomir Czapnik, Uniwersytet Opolski.
Godz. 11:00
 • przerwa kawowa
Godz. 11:30
Sesja IV (Instytut Śląski, sala konferencyjka)

"Edukacja o antykomunistycznej opozycji z trójstronnej perspektywy"

Moderacja i komentarz:

 • prof. dr hab. Tadeusz Siwek, Uniwersytet Ostrawski.
Wystąpienia:
 • prof. dr hab. Joanna Wojdon, Uniwersytet Wrocławski.
 • prof. dr hab. Marek Białokur, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.
 • prof. dr hab. Pavel Krákora, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu, tbc.
Godz.13:30
 • przerwa obiadowa
Godz. 14:15
Instytut Śląski, sala konferencyjka

"Dorobek opozycji dziedzictwem europejskim?"
Moderacja:
 • prof. dr hab. Michał Lis, Instytut Śląski w Opolu.
Uczestnicy:
 • prof. dr hab. Antoni Dudek, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 • dr hab. Robert Żurek, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
 • dr hab. Lech Rubisz, Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Godz. 15:45
Zakończenie konferencji.

Od upadku żelaznej kurtyny i rozpoczęcia procesu demokratyzacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej minęło już ponad 30 lat. W tym czasie, państwa te przeszły i zakończyły z powodzeniem transformacje systemowe i gospodarcze.

Jednak środowiska opozycji antykomunistycznej odcisnęły wyraźne piętno na kierunkach tych przemian, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w Polsce, Czechach Niemczech i na Słowacji. Rożnie jednak radzono sobie z balastem komunistycznej przeszłości, różnie też ukształtowała się pamięć o dorobku antykomunistycznej opozycji w tych krajach.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Śląski we współpracy z Uniwersytetem w Ostrawie i Stowarzyszeniem Instytut Śląski.

Dodajmy, że Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
ColloquiumOpole21 end-1
ColloquiumOpole21 end-2Patronaty - polecamy

2022-08-11, godz. 16:01 Koncerty, warsztaty i inne atrakcje już wkrótce w ramach „Opolskie gościnne” w Muzeum Wsi Opolskiej W Muzeum Wsi Opolskiej w sobotę 20 sierpnia będzie można za darmo skorzystać z szeregu atrakcji i warsztatów oraz uczestniczyć w koncertach. Wszystko w ramach… » więcej 2022-08-09, godz. 19:11 Zdobądź Certyfikat OROT! Zgłoszenia przyjmowane są do 31 sierpnia Do 31 sierpnia można zgłaszać udział w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego - Certyfikat OROT. Zgłoszenia przyjmowane są w… » więcej 2022-08-09, godz. 17:27 III Konwój Charytatywny już w niedzielę w Kórnicy Jechali dla Rafała, jechali dla Zosi, tym razem Konwój Charytatywny pojedzie dla 2-letniej Wiktorii Scheit, która urodziła się z wadą nogi i obecnie jedyną… » więcej 2022-08-09, godz. 16:38 "Jazz Band Młynarski-Masecki" na Letniej Scenie NCPP Niepowtarzalny koncert w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu. W ramach Letniej Sceny NCPP wystąpi bigbandowa orkiestra pod wodzą wybitnego pianisty Marcina Maseckiego… » więcej 2022-08-09, godz. 14:34 Święto plonów w Strzelcach Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Parafia pw. Narodzenia NMP i św. Marcina w Strzelcach (dekanat Namysłów) zapraszają w sobotę 20 sierpnia na… » więcej 2022-08-08, godz. 21:11 I Opolski EtnoFestiwal na Zamku w Niemodlinie. Radio Opole będzie na miejscu w poniedziałek! Twórcy ludowi i depozytariusze opolskich tradycji zaprezentują się w poniedziałek (15.08) na Zamku w Niemodlinie w ramach organizowanego tam po raz pierwszy… » więcej 2022-08-08, godz. 17:08 Lodołamacze 2022 – zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do 15 sierpnia Już po raz 17 przyznane zostaną prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie - Lodołamacze. Konkurs propaguje ideę likwidacji barier przez… » więcej 2022-08-06, godz. 12:08 Odlotowy piknik - dosłownie i w przenośni Laskowice zapraszają do wzbicia się ponad chmury dzięki podniebnym atrakcjom. Symulacje lotów, ciekawostki z pracy stewardess i spotkania z ekspertami - tego… » więcej 2022-08-04, godz. 14:50 OnkoTour i OnkoBohaterowie! Nie każdy bohater nosi pelerynę. Osoby, które wygrały walkę z nowotworem ponownie wykażą heroiczną postawę, by inspirować przez przekraczanie swych granic… » więcej 2022-08-02, godz. 14:36 Opole otwarte na artystyczne wariacje, czyli IV Festiwal Zdarzeń Artystycznych OpenOpole Żonglerka, teatr na ulicy i szczypta kreatywnego szaleństwa. Wszystko to, i jeszcze więcej, będzie do odkrycia podczas IV Festiwalu Zdarzeń Artystycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »