Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-11-22, 14:33 Autor: Paula Hołubowicz

Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy"

Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy" [fot. Obraz Carmen Carbonell z Pixabay]
Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy" [fot. Obraz Carmen Carbonell z Pixabay]
Instytut Śląski w Opolu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Colloquium Opole, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada. Jej tematem przewodnim będzie dziedzictwo polskiej, czeskiej i niemieckiej opozycji antykomunistycznej i jej obecność we współczesnej literaturze naukowej, edukacji, kulturze i debacie publicznej. Uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jakie piętno jej działania odcisnęły na nowo kształtującym się społeczeństwie demokratycznym.
Obrady rozpoczną się we wtorek, 23 listopada o godz. 10.00 w Sali im. Karola Musioła w opolskim Ratuszu, a kontynuowane będą następnego dnia w sali konferencyjnej Instytutu Śląskiego od godz. 9.30. Całość wydarzenia będzie transmitowana na Facebooku Instytutu, a osoby zainteresowane udziałem w dyskusji, będą mogły uczestniczyć w konferencji przez aplikację Zoom, która można włączyć tutaj. Ze względów sanitarnych organizatorzy zapraszają przede wszystkim do udziału online.

Poznaj plan wydarzenia

wtorek (23.11) godz. 10:15
Sesja I (Ratusz, Sala im. Karola Musioła)

"Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Polsko-czesko-niemiecka pamięć o opozycji antykomunistycznej"
Moderacja i komentarz:
 • prof. dr hab. Katarzyna Gelles, Uniwersytet Wrocławski.
Perspektywa świadków historii:
 • Zofia Romaszewska, doradca Prezydenta RP, b. działaczka KOR i NSZZ "Solidarność.
 • Zbigniew Bujak, b. działacz NSZZ "Solidarność.
 • Zbigniew Janas, b. działacz NSZZ "Solidarność, tbc.
Perspektywa naukowa:
 • prof. dr hab. Wanda Jarząbek, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
 • prof. dr hab. Zdeněk Jirásek, Uniwersytet Śląski w Opavie, Czechy.
 • Rüdiger Sielaff, Archiwum Dokumentów Stasi w Frankfurcie nad Odrą, Niemcy, tbc.

Godz. 12:15
 • przerwa kawowa/lunch

Godz. 13:00
Sesja II (Ratusz, Sala im. Karola Musioła)

"Polsko-czesko-niemieckie płaszczyzny współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej"
Moderacja i komentarz:
 • prof. dr hab. Mariusz Patelski, Uniwersytet Opolski.
Wystąpienia:
 • prof. dr hab. Tadeusz Siwek, Uniwersytet Ostrawski.
 • dr hab. Rafał Reczek, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Godz. 14:45
Zakończenie. Minuta ciszy pod pomnikiem upamiętniającym synagogę, spaloną w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. (ul. Piastowska/Barlickiego).

środa (24.11) godz. 09:30
Sesja III (Instytut Śląski, sala konferencyjka)

"Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej w kulturze"
Moderacja i komentarz:
 • prof. dr hab. Marek Zybura
Uczestnicy:
 • prof. dr hab. Krzysztof Kawalec, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
 • prof. Petr Kaleta, Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy.
 • prof. dr hab. Sławomir Czapnik, Uniwersytet Opolski.
Godz. 11:00
 • przerwa kawowa
Godz. 11:30
Sesja IV (Instytut Śląski, sala konferencyjka)

"Edukacja o antykomunistycznej opozycji z trójstronnej perspektywy"

Moderacja i komentarz:

 • prof. dr hab. Tadeusz Siwek, Uniwersytet Ostrawski.
Wystąpienia:
 • prof. dr hab. Joanna Wojdon, Uniwersytet Wrocławski.
 • prof. dr hab. Marek Białokur, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.
 • prof. dr hab. Pavel Krákora, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu, tbc.
Godz.13:30
 • przerwa obiadowa
Godz. 14:15
Instytut Śląski, sala konferencyjka

"Dorobek opozycji dziedzictwem europejskim?"
Moderacja:
 • prof. dr hab. Michał Lis, Instytut Śląski w Opolu.
Uczestnicy:
 • prof. dr hab. Antoni Dudek, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 • dr hab. Robert Żurek, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
 • dr hab. Lech Rubisz, Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Godz. 15:45
Zakończenie konferencji.

Od upadku żelaznej kurtyny i rozpoczęcia procesu demokratyzacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej minęło już ponad 30 lat. W tym czasie, państwa te przeszły i zakończyły z powodzeniem transformacje systemowe i gospodarcze.

Jednak środowiska opozycji antykomunistycznej odcisnęły wyraźne piętno na kierunkach tych przemian, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w Polsce, Czechach Niemczech i na Słowacji. Rożnie jednak radzono sobie z balastem komunistycznej przeszłości, różnie też ukształtowała się pamięć o dorobku antykomunistycznej opozycji w tych krajach.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Śląski we współpracy z Uniwersytetem w Ostrawie i Stowarzyszeniem Instytut Śląski.

Dodajmy, że Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
ColloquiumOpole21 end-1
ColloquiumOpole21 end-2Patronaty - polecamy

2022-01-18, godz. 15:12 Nowość spod znaku smooth jazzu, czyli Patrycjusz Cyran z płytą „Chillout” „Ten smooth jazzowy saksofonista z cała pewnością zaprosi wszystkich odbiorców do intensywnego chilloutowania przy dżwiękach swojego magicznego instrumentu”… » więcej 2022-01-18, godz. 10:28 Wydarzenie sezonu Filharmonii Opolskiej. Światowa gwiazda w Opolu! Ten koncert niewątpliwie będzie wydarzeniem sezonu. Orkiestrę Filharmonii Opolskiej poprowadzi Kristjan Järvi. To współczesny człowiek renesansu - jest… » więcej 2022-01-12, godz. 11:37 "Hej! Kolęda, Kolęda"... W Komprachcicach po raz trzynasty odbędzie się Festiwal Kolęd i Pastorałek Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza na XIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, Kolęda…”. Wydarzenie odbędzie… » więcej 2022-01-11, godz. 12:57 "Z chemią za pan brat". Weź udział w konkursie chemicznym! Uczniowie klas siódmych i ósmych ze wszystkich szkół podstawowych na Opolszczyźnie, ponownie będą mogli sprawdzić swoją znajomość chemii. Rusza bowiem… » więcej 2022-01-11, godz. 11:03 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania Już po raz 15. prudniccy motocykliści zrzeszeni w Opolskim Towarzystwie Motocyklowym zapraszają na wspólne kolędowanie. Spotkanie odbędzie się w najbliższą… » więcej 2022-01-05, godz. 15:57 Gale Noworoczne w Filharmonii Opolskiej Już w ten czwartek (06.01) w Filharmonii Opolskiej rusza cykl siedmiu koncertów, którymi muzycznie przywitamy 2022 rok. Od lat pierwsze dni stycznia w Filharmonii… » więcej 2022-01-04, godz. 20:54 "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej! Klasyka baletu w świątecznym spektaklu w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego. Już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej będzie okazja obejrzenia 'Dziadka… » więcej 2021-12-21, godz. 22:05 Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski w Filharmonii Opolskiej, czyli Sylwester z "Blues Brothers" Dla wszystkich, którzy jeszcze nie mają pomysłu, gdzie spędzić w tym roku Sylwestra, z pomocą przychodzi Filharmonia Opolska. Na ten wyjątkowy wieczór… » więcej 2021-12-20, godz. 15:34 „Tryptyk Śląski” Wojciecha Ciuraja na winylu już dostępny w formie ekskluzywnego boxu! Z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich, Wojciech Ciuraj - historyk z wykształcenia, Ślązak z urodzenia i twórca z pasji - postanowił połączyć swoje… » więcej 2021-12-14, godz. 14:17 XXXII Strzelecki Bieg uliczny im. Euzebiusza Ferta Już w sobotę (18.12) wystartuje 32. Strzelecki Bieg Uliczny im. Euzebiusza Ferta w Strzelcach Opolskich. Przed uczestnikami 15-kilometrowa trasa. Bieg wystartuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »