Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-04-12, 16:06 Autor: Agnieszka Lubczańska

Trwają 17. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej - zobacz, co w programie i weź udział online!

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
"Zalogowani do czytania " - to hasło tegorocznych Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, które po raz 17. organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. W programie m.in. wystawa ponad stu okładek książek polskich artystów plastyków, Noc z Andersenem, film, wspólne czytanie i konkurs. W większości wydarzeń można wziąć udział online, wystarczy zajrzeć na profile facebookowe biblioteki. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej potrwają do 23 kwietnia. Szczegóły programu zamieszczamy poniżej.
Program 17. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej:
7-23 kwietnia 2021 roku

Wystawa "114 okładek polskich ilustratorów (a może być więcej)"/Facebook MBP
 • Wystawa prezentuje ponad sto okładek książek polskich artystów plastyków. Projekt wystawy skierowany jest do szerokiej grupy odbiorów i zakłada popularyzację wiedzy na temat polskiej ilustracji z lat 1950-1980. Integralną częścią wystawy są pudełka – memories boxes – które multiplikują sferę skojarzeń z daną publikacją. Ozdobione autorską grafiką, wypełnione różnymi przedmiotami pudełka mają poszerzyć percepcję odbiorcy, dając możliwość poznania na zupełne innym poziomie.
9 kwietnia | 20:00 | Facebook MBP
Noc z Andersenem
Na tropie grochu... Baśnie Andersena po trochu
 • W pewien wieczór, w bibliotece, dochodzi do tajemniczej kradzieży. Podejrzanymi stają się postacie z opowieści Andersena. Czy uda się odnaleźć sprawcę? Czy poznamy tajemnicę zniknięcia? Zapraszamy do przygody, w której komisarz wraz ze swoim pomocnikiem będą wśród baśni, po trochu na tropie grochu. Materiał przygotowany przez Fundacja "Dr Clown" Region Opolszczyzna
9 kwietnia | 12:00 | Facebook Wypożyczalni dla Dzieci
Co wiesz o Hansie Chrystianie Andersenie?
 • Test sprawdzający wiedzę na temat życia i twórczości baśniopisarza.
9-23 kwietnia | Wypożyczalnia dla Dzieci MBP, ul. Minorytów 4
Czy książki dla dzieci mogą nas zaskoczyć?
 • Zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych połączone ze zwiedzaniem wystawy 114 okładek polskich ilustratorów (a może być więcej). Podczas zajęć najmłodsi poznają literaturę klasyczną w nowej odsłownie, a także zobaczą niemało książek interaktywnych, które z pewnością pobudzą ich wyobraźnię.
⚠️ Aby wziąć udział w zajęciach należy się umówić. Kontakt: Wypożyczalnia dla Dzieci, tel. 77 454 80 30 w. 201
„Rozczytane wzgórze i jego podnóże”
 • Zabawa terenowa dla dzieci. W dniach 7-16 kwietnia odwiedź Oddział Dziecięco-Młodzieżowy i wypożycz książkę z tajemniczym listem. W nim znajdziesz dalsze wskazówki do zabawy oraz mapę.
Sobota z mamą i tatą: „Świat na opak”
 • W dobie dzisiejszych wydarzeń nawet dzieci czują, że nasz świat w jednej chwili stanął na głowie, wszystko wygląda inaczej niż kiedyś. Czy w książkach również odnajdziemy opis świata na opak? Na to pytanie odpowiemy podczas wspólnego czytania oraz zabawy plastycznej, następnie sprawdzimy jak dzieci wyobrażają sobie świat na opak. Z prac dzieci w Wypożyczalni dla Dzieci powstanie wystawa – „Świat na opak”. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni.
15 kwietnia | 12:00 | Instagram Mediateki (mediateka_mbp_opole)
Mediateczny podcast Young Adult i New Adult – literatura nie tylko dla młodzieży

16 kwietnia | 12:00 | Facebook Filii nr 3 MBP Opole
Baśnie nie tylko z tysiąca i jednej nocy
 • Film prezentujący historię baśni arabskich, chińskich i indiańskich, połączony z quizem multimedialnym.
17 kwietnia | 17:00 | Oddział Dziecięco-Młodzieżowy MBP Opole, plac Kopernika 10
Podwieczorek z Andersenem
 • Finał gry „Rozczytane wzgórze i jego podnóże” w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym. Obowiązują imienne zaproszenia, które można otrzymać po rozwiązaniu wszystkich zagadek z zabawy terenowej.
19 kwietnia | 12:00 | Facebook Filii nr 3 MBP Opole
Jak to dawniej bajano?
 • Film prezentujący historię baśni i legend polskich, połączony z quizem multimedialnym.
19-23 kwietnia | Instagram Mediateki (mediateka_mbp_opole)
YAka to książka?
 • Mediateczny konkurs ze znajomości książek, filmów i komiksów młodzieżowych.
Rukavychka czyli figle-migle
 • Zgubiliście kiedyś rękawiczkę? Zastanawialiście się, co się z nią potem stało? Do czego może służyć pięciopalczasta rękawiczka, a do czego zupełnie się nie nadaje? Jak ważna stała się rękawiczka w ostatnim czasie? Odpowiemy na te pytania podczas wspólnego czytania oraz zabawy plastycznej.
22 kwietnia | 12:00 | Facebook Filii nr 17 MBP w Opolu
Hans Christian Andersen, „Ole Zmruż-oczko”
 • Lektura baśni duńskiego pisarza z autorskimi ilustracjami Haliny Fleger.
23 kwietnia | 20:00 | Facebook MBP w Opolu
Noc z Andersenem – druga odsłona
 • "Dzielny ołowiany żołnierzyk" - aktorzy z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zainscenizują jedną z najbardziej znanych baśni Hansa Chrystiana Andersena.
Organizatorem 17. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
  17. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej - zobacz, co w programie i weź udział online!

Patronaty - polecamy

2021-12-06, godz. 21:24 IX Festiwal Spektakli Profilaktycznych z konkursem plastycznym - zgłoszenia przyjmowane są jeszcze do 10 grudnia 'Maski zostawimy na scenie' to tytuł Festiwalu Spektakli Profilaktycznych, który już po raz dziewiąty odbędzie się w Opolu. Tradycyjnie oprócz spektakli… » więcej 2021-12-06, godz. 18:27 XIII Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki od środy do czwartku Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki 'Zielony Feniks' już po raz trzynasty organizuje w Opolu Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. Tegoroczny poświęcony… » więcej 2021-12-06, godz. 16:29 Jak wygląda dziś „Frotex”? O tym na nowej wystawie fotografii Wojciecha Brzeszczaka Ta wystawa powinna w szczególności zainteresować mieszkańców Prudnika i tych wszystkich, którzy byli w jakikolwiek sposób związani z zakładem Frotex -… » więcej 2021-12-06, godz. 14:48 Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa Klub Judo AZS Opole i Uczniowski Klub Sportowy OKAY zapraszają na Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa - International Judo League. Wydarzenie odbędzie się w… » więcej 2021-12-03, godz. 15:27 Anthimos Apostolis zagra koncert z okazji 50-lecia działalności artystycznej Multiinstrumentalista związany z zespołem SBB, Anthimos Apostolis, obchodzi w tym roku 50. rocznicę działalności artystycznej. Już w najbliższą niedzielę… » więcej 2021-12-02, godz. 16:39 Spotkanie z Mikołajem dla dzieci w Lawendowym Lesie – przyjdź i pomóż choremu chłopcu! Celem niedzielnej akcji jest spotkanie z Mikołajem dla dzieci z Wołczyna i okolic oraz wsparcie chorego Antosia Dziaczuk z Wołczyna w walce z SMA. » więcej 2021-11-30, godz. 16:10 Przyjdź, pomóż, kibicuj - VII Mikołajkowy Bieg w Żytniowie już w niedzielę Bieg to bardzo specyficzny, gdyż biegną w nim tylko Mikołajowie, Mikołajki, Aniołki, Diabełki, Elfiki, Renifery i inne postacie kojarzące się z okresem… » więcej 2021-11-30, godz. 15:06 Akcja "Zostań Świętym Mikołajem - oddaj krew" już w niedzielę w Opolu Rusza akcja 'Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew'. Wydarzenie rozpocznie się spotkaniem mikołajkowym w najbliższą niedzielę (05.12) w samo południe… » więcej 2021-11-30, godz. 14:31 Recital fortepianowy Mateusza Maciołka W najbliższy piątek (3.12) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu będzie okazja posłuchania recitalu fortepianowego pochodzącego z Opolszczyzny… » więcej 2021-11-30, godz. 13:06 Pobiegną przez rozświetloną świątecznie Nysę Już 4 grudnia odbędzie się I Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski. Przed uczestnikami dystans 5,5 km. Start o godz. 19:00 przy Hali Nysa na ul. Sudeckiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »