Radio Opole » Patronaty - polecamy
2016-09-27, 22:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - zobacz program

Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 hrabiemu Franzowi von Oppersdorffowi. Pamięć o tamtym wydarzeniu stała się inspiracją do organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Tegoroczna edycja potrwa od 28 września do 4 października. Wszystkie koncerty - a będzie ich siedem - odbędą się w głogóweckim ratuszu. Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga odbierania wejściówek.

Relacje z festiwalu będzie można śledzić na naszej stronie internetowej oraz w audycji "Rewiry Kultury".
Koncerty w ramach 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena odbywać się będę codziennie od środy 28 września do wtorku 4 października o godz. 19:00 w sali ratusza miejskiego w Głogówku.

Uczestnictwo w wydarzeniu będzie okazją wejścia w muzyczne środowisko Wiednia początku XIX wieku, a także odnalezienia inspiracji tym okresem dla kompozytorów XX – wiecznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego w środę (28.09) odegrane zostaną dwa tria fortepianowe Beethovena w aranżacji Herbert Piano Trio.

W czwartek (29.09) przy fortepianie zasiądzie Julian Trevelyan – brytyjski pianista, tegoroczny zdobywca Grand Prix międzynarodowego Konkursu Pianistyki Współczesnej w Paryżu. Wystąpią także: Matusz Rożek i Michał Kowalczyk w duecie na fortepian i skrzypce z aranżacją Sonaty F – dur op. 24 oraz Romansami Johana Svendsena i Sonatą e-moll op. 82 Edwarda Elgara.

Podczas trzeciego dnia koncertów na scenie zagości Emil Reinert – francuski pianista w recitalu fortepianowym z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Brzezińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Leszka Brodowskiego i Krzysztofa Staniendę usłyszymy w niedzielę (02.10), w piątym dniu festiwalu. Podczas przedostatniego koncertu przed publicznością wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach – Łukasz Chrzęszczyk na fortepianie i Marta Kowalczyk na skrzypcach.

Koncert finałowy, który odbędzie się we wtorek (04.10), opatrzony zostanie występem wokalnym Dagmary Kołodziej (sopran), Macieja Gorczyńskiego (basbaryton) i Marka Świerczka (fortepian).

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku.
Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program koncertów 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena

Środa 28 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Herbert Piano Trio
Czwartek 29 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Julian Trevelyan (Anglia) - recital fortepianowy
Piątek, 30 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Mateusz Rożek – fortepian, Michał Kowalczyk – skrzypce
Sobota 1 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Emil Reinert (Francja) – recital fortepianowy
Niedziela 2 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Leszek Brodowski – altówka Krzysztof Stanienda – fortepian
Poniedziałek 3 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach
Wtorek 4 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Dagmara Kołodziej – sopran, Maciej Gorczyczyński - basbaryton, Marek Świerczek – fortepian
24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena potrwa od 28 września do 4 października


Patronaty - polecamy

2021-09-17, godz. 12:05 Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprasza na Dzień Weterana w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprasza wszystkich mieszkańców Opola na uroczystości z okazji 20-lecia działania SKMP ONZ, obchody z okazji… » więcej 2021-09-16, godz. 20:06 Po raz piąty w Grodkowie pobiegną Tropem Wilczym Idea biegów Tropem Wilczym powstała w 2013 roku i ma na celu promocję biegania jako sposobu troski o dobrą kondycję fizyczną oraz uhonorowanie żołnierzy… » więcej 2021-09-15, godz. 18:15 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena Już po raz 29. Głogówek świętować będzie fakt, że na tamtejszym zamku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu… » więcej 2021-09-15, godz. 17:28 Herbert „W sieci” i konkurs recytatorski, czyli wrześniowa odsłona XXII Herbertiady Sierpniowa odsłona 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” za nami. Zapraszamy widzów na jej drugą wrześniową c… » więcej 2021-09-15, godz. 17:04 Zespół Afar zaprasza na koncert muzyki psalmowej. Są jeszcze bezpłatne wejściówki! Na koncert muzyki psalmowej w najbliższą sobotę (18.09) zaprasza zespół Afar. Wydarzenie odbędzie się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu przy… » więcej 2021-09-15, godz. 16:33 15 reprezentacji zmierzy się w turnieju Toga Cup Pod okiem byłego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Jerzego Brzęczka na obiektach Centrum Sportu przy ul. Wandy Rutkiewicz w Opolu w najbliższy… » więcej 2021-09-15, godz. 12:59 XI Kongres Polska Wielki Projekt Debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach - to idea Kongresu Polska Wielki Projekt - największego… » więcej 2021-09-15, godz. 11:13 VI Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie… » więcej 2021-09-14, godz. 13:41 „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć” – wystawa czasowa fotografii Franciszka Lepicha z Oleszki w Muzeum Wsi Opolskiej… Wystawę archiwalnych fotografii - portretów mieszkańców Oleszki, Jasiony i Żyrowej, wsi położonych w powiecie krapkowickim, w pobliżu Góry św. Anny… » więcej 2021-09-14, godz. 12:25 II Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2021 To wyjątkowy konkurs muzyczny, bo biorą w nim udział wokaliści/wokalistki niewidome i słabo widzące z całego kraju. Koncert finałowy przeglądu odbędzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »