Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży…
2019-03-24, 12:41 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 24 marca 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 24 marca 2019 roku!
Choć ordynacja nam nie sprzyja, to przy przyzwoitej frekwencji Opolszczyzna ma dużą szansę na własnego europosła - do takiego wniosku doszli goście Niedzielnej Loży Radiowej 24 marca 2019 roku. Oczywiście nie było zgody co do tego, które ugrupowanie będzie reprezentował.
Przypomnijmy: Opolszczyzna jest w jednym okręgu z Dolnym Śląskiem, na którym mieszka cztery razy więcej wyborców. W wyborach w 2004 roku mandat zdobył wystawiony przez AWS i popierany przez MN Stanisław Jałowiecki. W dwóch kolejnych kadencjach nasz region reprezentowała Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej, która startowała z drugiego, czyli "biorącego" miejsca.

Debatę rozpoczęliśmy od mniejszych ugrupowań. Roman Kolek z MN stwierdził, że mniejszość nie wystawia swojego kandydata, ale prawdopodobnie wesprze Andrzeja Bułę, reprezentanta Koalicji Europejskiej (PO, Nowoczesna, SLD, PSL, Zieloni), który zwrócił się o takie poparcie. Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski powiedziała, że w naszym 12 okręgu kandydatem jej ugrupowania jest Beata Kempa, ale partia będzie wspierała wszystkich kandydatów Zjednoczonej Prawicy. Piotr Pańcześnik z Porozumienia stwierdził, że jego partia będzie miała swojego człowieka na listach, będzie to prawdopodobnie dolnośląski przedsiębiorca robiący interesy także na Opolszczyźnie. Podobnie będzie w przypadku Nowoczesnej, przy czym Łukasz Dymek zadeklarował mocne poparcie tej partii dla marszałka Buły. Paweł Grabowski z Kukiz '15 (sam kandyduje z dalszego miejsca) przekonywał, że rękawicę podjąć trzeba, choć ordynacja jest dla naszego regionu mocno niesprzyjająca. Agnieszka Zagola PSL rekomendowała kandydatkę PSL, sekretarz powiatu brzeskiego Genowefę Prorok, jako doświadczonego samorządowca.

Wolę zwycięstwa zadeklarowały za to największe ugrupowania. Violetta Porowska z PiS stwierdziła, że wszystkie badania dają prawicy w naszym okręgu trzy mandaty i wszystko wskazuje na to, że ten trzeci mandat przypadnie startującemu właśnie z 3. miejsca Sławomirowi Kłosowskiemu z Opolszczyzny. Dodała także, że startujący z gorszego miejsca kandydat opozycji szans raczej nie ma. Ryszard Wilczyński z PO ripostował, że wyborcy są coraz bardziej świadomi i kierują się nazwiskiem kandydata, a nie miejscem na liście, dlatego powszechnie znany marszałek Andrzej Buła z pewnością zdobędzie mandat europosła. Ważne, podkreślił Wilczyński, by powtórzył się wynik z wyborów samorządowych, w których Koalicja Obywatelska dostała 105 tysięcy głosów.

Uczestnicy programu dyskutowali także o tym, czy te wybory mogą - i czy powinny - zmienić Unię Europejską.

Gośćmi Marka Świercza byli: Paweł Grabowski (Kukiz '15), Ryszard Wilczyński (PO), Agnieszka Zagola (PSL), Małgorzata Wilkos (SP), Violetta Porowska (PiS), Piotr Pańcześnik (Porozumienie), Łukasz Dymek (Nowoczesna) i Roman Kolek (MN).

Zobacz także

2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »