Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-02-17, 12:56 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku!
Opolskich polityków poprosiliśmy o podsumowanie zakończonej w czwartek w Warszawie Konferencji bliskowschodniej. Goście Niedzielnej Loży Radiowej odnieśli się m.in. do szokujących słów, które padły pod adresem Polski ze strony amerykańskiej dziennikarki oraz polityków USA i Izraela.
Tomasz Trzaska (Kukiz’15) stwierdził, że konferencja pokazała, jak traktują nas nasi sojusznicy. „Amerykanie szerzą nieprawdę mówić o mieniu pożydowskim” – tak przedstawiciel Kukiz’15 skomentował wypowiedź sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który podczas konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ namawiał „polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności".

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, europoseł Sławomir Kłosowski stwierdził, że nie lekceważy „nieszczęsnych słów” wypowiedzianych przez amerykańską dziennikarkę A. Mitchell, która relacjonując wizytę wiceprezydenta Pence'a, powiedziała o „polskim i nazistowskim reżimie”. „To – jak stwierdził europoseł – jest jednak epizod. Natomiast trzeba powiedzieć, że konferencja jest wielkim sukcesem dyplomatycznym Polski. To sukces i prestiż”.

Odmienną ocenę zaprezentował poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś, który stwierdził, że zamiarem organizatorów było wzmocnienie prestiżu Polski, naszej pozycji międzynarodowej, ale skutek jest „zupełnie odwrotny”. Według przedstawiciela PO konferencja „obniżyła wizerunkowy prestiż naszego kraju i nasze bezpieczeństwo”. Poseł zwrócił uwagę na „skandaliczne wypowiedzi zaproszonych gości”, a także odnotował „wyraźnie ujemny bilans relacji polsko-amerykańskich”.

Do słów posła opozycji odniosła się Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), zauważając, że „politycy PO zawsze mają problem, gdy państwo polskie aspiruje – i to skutecznie aspiruje – do zajmowania w świecie wyższej pozycji, niż to wynika z miejsca przypisanego Polsce przez Platformę: piąty, szósty, siódmy szereg”. Radna dodała, że „polskie zaangażowanie w politykę międzynarodową nie tylko w naszym regionie jest dowodem na to, że stajemy się państwem pierwszej ligi światowej”.

Piotr Piaseczny (Nowoczesna) ripostował, że „nie można wbijać ludziom do głów, iż Polska będzie kreowała politykę światową. To jest zabójcze dla naszego poczucia własnej wartości. Po takich wydarzeniach, jak ta konferencja jesteśmy albo śmieszni albo upokorzeni. Jesteśmy krajem ważnym w regionie i powinniśmy kreować politykę zagraniczną opartą o nasze relacje sąsiedzkie”.

Reprezentujący Porozumienie Piotr Pancześnik odnotował, że „w mediach mówi się już o procesie warszawskim, a więc konferencja ma znaczenie na arenie międzynarodowej. Jako niestały członek rady Bezpieczeństwa ONZ jesteśmy predestynowani do tego, by organizować takie wydarzenia. Z tej konferencji niewątpliwie jest więcej korzyści niż strat”.

Jan Krzesiński z PSL wskazał na główne pozytywy i słabości zakończonej konferencji. Przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego pozytywnie ocenił fakt organizacji konferencji w Warszawie, a także fakt, że „premier Izraela siadł do stołu z państwami arabskimi i to stało się w Warszawie”. W ocenie Jana Krzesińskiego zabrakło jednak rozmowy rządu z opozycją, a także z głównymi graczami UE na temat tej konferencji przed jej rozpoczęciem.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka) stwierdził, że „jeśli my dziś dyskutujemy więcej na temat wpadek przedstawicieli USA czy Izraela, to świadczy to o tym, iż niewiele po tym szczycie zostało. W debacie nie przedstawiono żadnych planów dotyczących polityki bliskowschodniej na najbliższe lata, a miał taki punkt być. Jeśli mamy uważać, że organizacja takiego szczytu plasuje nasze państwo w lidze światowej, to jesteśmy w błędzie”.

Goście Niedzielnej Loży Radiowej skomentowali także decyzję SLD dotyczącą startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej.

Zobacz także

2024-12-22, godz. 12:41 Niedzielna Loża Radiowa (22.12) o azylu dla Marcina Romanowskiego i proceduralnym zagrożeniu dla wyborów prezydenck… Węgierski rząd udzielił w czwartek azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu wobec… » więcej 2024-12-15, godz. 13:27 Rok rządu Donalda Tuska - udany, czy stracony czas dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (15.12.2024) Przedwczoraj minął rok od przejęcia władzy przez rząd Donalda Tuska. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej, tylko 13,6% respondentów… » więcej 2024-12-08, godz. 12:24 Niedzielna Loża Radiowa (08.12) o immunitetach polityków i ustawie budżetowej Czy sprawa pozbawiania immunitetów Z.Ziobry i J.Kaczyńskiego to dowód na równość wobec prawa, działania motywowane politycznie czy odpowiedź na realne… » więcej 2024-12-01, godz. 12:29 Czy studia Szymona Hołowni spowodują "kryzys zaufania w koalicji"? Jak długo będziemy dopłacać do rachunków za prąd?… W tym tygodniu znów usłyszeliśmy o najsłynniejszej uczelni w Polsce. Według doniesień Newsweeka, studentem "widmo" Collegium Humanum miał być marszałek… » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »