Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-01-20, 14:06 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku!
Tydzień po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza, w Niedzielnej Loży Radiowej zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić - w wymiarze indywidualnym, wspólnotowym, instytucjonalnym - by wstrząsająca śmierć prezydenta Gdańska nie poszła na marne.
- Chciałbym, żeby Gdańsk był dla nas mocnym symbolem i żebyśmy długo pamiętali o tej tragedii i wyciągnęli wnioski. Pamiętajmy, że możemy się różnić, ale nie możemy się dzielić. To jest najważniejsze. Różnorodność jest ważna, jednak musimy unikać podziałów - mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

- Krytyka może prowadzić do odnajdywania lepszych rozwiązań. Krytykujmy jednak poglądy, a nie ludzi. Za sposób, za język debaty odpowiadamy wszyscy. W każdym obozie są ludzie wypowiadający słowa niegodne. I może najlepiej byłoby krytykować nie tych z przeciwnej strony, lecz tych, którzy siedzą obok nas, bo na nich możemy wpływać - stwierdził Fabian Pszon z Solidarnej Polski.

- Ważne byśmy potrafili się pochylić nad tą sytuacją i byśmy umieli wyciągnąć wnioski. Powinniśmy się skupiać na pielęgnowaniu wartości w życiu publicznym. Ważna jest edukacja społeczna, by ludzie nie dawali przyzwolenia na internetowy hejt - podkreślił Mariusz Pinkowski z Kukiz’15.

- Jestem przeciwny zaostrzaniu prawa ad hoc. Ostatnie dni pokazują, że są przepisy umożliwiające skuteczne ściganie tych, którzy sięgają po mowę nienawiści. Używajmy tego sformułowania, bo ono jest mocniejsze, nie stosujmy eufemizmu sięgając po hasło ”hejt” - zaznaczył Piotr Wach z Nowoczesnej.

- Myślę, że w zaistniałej sytuacji absolutna większość Polaków zdała egzamin z przyzwoitości. To sytuacja tragiczna, nie do zaakceptowania. To morderstwo natury politycznej, bo zginął polityk na służbie. Mam nadzieję, ze zdamy też egzamin w kolejnych dniach, by udało się zmienić oblicze polskiej polityki, by trwający spór załagodzić - mówił Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

- Dopiero to nieszczęście pokazało nam, jakim człowiekiem był Paweł Adamowicz, jak wiele wspaniałych rzeczy zrobił. Jaką kadrę wychował i jakie miał poważanie w społeczeństwie. Jeżeli dziś nie przeanalizujemy dlaczego zdarzyła się ta tragedia, to istnieje zagrożenie, że taka sytuacja może się powtórzyć. Nienawiść jest potężną bronią i jest niedopuszczalne, by była podstawą polityki - stwierdził Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej.

- Cieszę się i jestem z tego dumna, że było ogólnokrajowe poruszenie i zjednoczenie. Również w parlamencie został oddany hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, odmówiona została modlitwa. Każdy z nas powinien przeprowadzić swego rodzaju analizę i samemu sobie wyznaczyć granicę, miejsce, w którym mówimy „stop”, tu trzeba się zatrzymać, tego mi nie wolno, bo to już za daleko idące stwierdzenie - zaznaczyła Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »