Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2018-11-25, 14:40 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku!

Niedzielna Loża Radiowa (25.11.18)
Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach oraz casus Wojciecha Kałuży, radnego Nowoczesnej z woj. śląskiego, który po wyborach przeszedł do PiS i umożliwił prawicy przejęcie władzy w śląskim sejmiku – to były główne tematy w Niedzielnej Loży Radiowej 25 listopada 2018 roku.
PSL stracił dwóch bardzo wyrazistych starostów. W Nysie Czesława Biłobrana zastąpił Andrzej Kruczkowski z PiS a w Kluczborku Piotra Pośpiecha Mirosław Birecki z lokalnego komitetu burmistrza Jarosława Kielara. Co ciekawe, z poparciem Koalicji Obywatelskiej, która nie chciała ludowców. W Brzegu Macieja Stefańskiego z PiS zastąpił Jacek Monkiewicz, popierany przez Koalicję Obywatelską a także radnych PSL i Kukiz ’15.

Agnieszka Zagola z PSL mówiła, że ludowcy odnieśli sukces (38 tys. głosów) w wyborach do sejmiku, choć stracili dwóch starostów. Dodała, że PSL współrządzi dodatkowo w powiecie oleskim i prudnickim. Ryszard Galla z MN stwierdził, że Mniejszość jest partnerem przewidywalnym i racjonalnym, dlatego utrzymała układ z PO nawet tam, gdzie mogła rządzić sama, odpuściła też powiat prudnicki, gdzie mogła mieć starostę. Potwierdził to Ryszard Wilczyński z PO, który zauważył, że PSL stracił w Kluczborku starostę, bo ten cztery lata temu zignorował koalicjantów z PO.

Tomasz Trzaska, powiatowy radny Kukiz ’15 z Brzegu, zaryzykował twierdzenie, że jego ruch jednak odniósł w wyborach sukces, dodał także, że w powiecie brzeskim ludzie oczekiwali zmian, stąd opowiedział się za odwołaniem starosty Macieja Stefańskiego z PiS, choć docenia jego dokonania. Andrzej Kruczkiewicz z PiS, nowy starosta nyski, stwierdził, że koalicja, która rządziła powiatem 12 lat, zawiązała koalicję przed wyborami, ale nie przewidziała wyniku wyborów i dlatego straciła władzę. Zapowiedział jednak wspólną pracę na rzecz powiatu nyskiego.

Piotr Wach z Nowoczesnej stwierdził, że Koalicja Obywatelska miała świetną kampanię w Brzegu i słabą w Nysie, stąd taki a nie inny wynik. Mówił także o tym, że casus radnego Kałuży jest godny potępienia i Nowoczesna przeprasza za swojego kandydata, który okazał się być nielojalny. To z kolei skrytykował Fabian Pszon z Solidarnej Polski, który przypomniał, że takie transfery to nic nowego a PiS wygrał i w powiecie brzeskim, i w województwie śląskim, więc targi polityczne – zakończone różnym skutkiem, czasem korzystnym dla prawicy – także nie powinny dziwić. Także Piotr Pancześnik z Porozumienia przypomniał głośne polityczne przejścia z partii do partii, krytykował też tych polityków, którzy – choć partyjnie powiązani – szli do wyborów jako kandydaci pozornie obywatelskich komitetów, dezorientując wyborców.

Gośćmi Marka Świercza byli: Piotr Pancześnik (Porozumienie), Tomasz Trzaska (Kukiz ’15), Piotr Wach (Nowoczesna), Ryszard Galla (MN), Fabian Pszon (SP), Agnieszka Zagola (PSL), Ryszard Wilczyński (PO) i Andrzej Kruczkiewicz (PiS).

Zobacz także

2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »