Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2016-10-16, 12:37 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 października 2016 roku! [FILM, ZDJĘCIA]

Opolscy politycy o porozumieniu CETA
Z uczestnikami Niedzielnej Loży Radiowej 16 października 2016 roku rozmawia Marek Świercz
Porozumienie CETA podzieliła polityków goszczących w Niedzielnej Loży Radiowej (16.10.2016). Biorąc pod uwagę poziom emocji i liczbę sprzecznych opinii, jakie wywołuje umowa handlowa między Unią Europejską a Kanadą, europoseł PiS Sławomir Kłosowski nazwał umowę "nieporozumieniem CETA".
Zdeklarowanym przeciwnikiem CETA jest Kamil Goździk z PSL, który stwierdził, że rząd PiS chce podpisać umowę skrajnie niekorzystną, która zniszczy polskie rolnictwo i zaleje nasz rynek tanią, ale niezdrową, także genetycznie modyfikowaną, żywnością. Europoseł Kłosowski ripostował, że rząd PiS dostał gotowy dokument, który negocjowali ministrowie rządu PO - PSL. Przypomniał też, że w 2009 na szczycie praskim Polska scedowała uprawnienia do prowadzenia tego rodzaju negocjacji handlowych na Komisję Europejską. Zaapelował jednak, by podejść do tematu bez polityki i po prostu zrobić fachowy bilans zysków i strat, który pokaże, ile w wyniku wprowadzenia CETA zyskamy, a ile stracimy.

O podobną sektorową analizę zaapelował Jarosław Pietrzak z Nowoczesnej, przypominając, że jego partia jest z zasady za rozszerzaniem strefy wolnego handu a obecny bilans naszej wymiany handlowej z Kanadą jest bardzo pozytywny: Polska trzy razy więcej eksportuje niż importuje. Wielkim zwolennikiem CETA okazał się być za to Jacek Niesłuchowski z PO, który snuł wizje podbicia kanadyjskiego rynku, odwoływał się także do europejskiej solidarności, którą obowiązuje Polskę także przy okazji tego rodzaju umów parafowanych przez całą Wspólnotę.

O rozwagę i ostrożność apelował poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, który przyznał, że w poprzednich kadencjach Sejmu niewiele się o tych negocjacjach mówiło, dodał również, że CETA budzi negatywne opinie także w Niemczech.

Równie wielkim jak polityk PSL przeciwnikiem porozumienia okazał się być Grzegorz Jędrzej z Formacji Kukiz '15. Mówił nie tylko o zagrożeniach dla naszego rolnictwa, ale także o częściowej utracie suwerenności - spory między wielkimi koncernami a państwem polskim będą rozpatrywane nie przez polskie sądy, ale przez międzynarodowe sądy arbitrażowe.

Gośćmi Marka Świercz byli: Jacek Niesłuchowski (PO), Ryszard Galla (MN), Jarosław Pietrzak (Nowoczesna), Grzegorz Jędrzej (Kukiz '15), Sławomir Kłosowski (PiS) oraz Kamil Goździk (PSL).

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »