Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie…
2024-07-28, 13:30 Autor: Daniel Klimczak

Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024)

Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej
Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo do radiowozów, ale z powodu niedoszacowania budżetu instytucji, tylko w naszym regionie formacja nie realizowała w terminie zobowiązań łącznie wobec 11 podmiotów. Niektóre z tych firm otrzymały należne pieniądze aż 155 dni po terminie płatności. Przeterminowane płatności spowodowały naliczenie Komendzie Wojewódzkiej Policji odsetek w wysokości 18,5 tysiąca złotych. Jak jednak stwierdza Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na temat wykonania budżetu państwa, w zeszłym roku w całym kraju policja straciła aż 11,2 miliona złotych z powodu naliczonych odsetek od nieterminowych płatności.
Jak podaje NIK, budżet polskiej policji w ubiegłym roku mógł być niedoszacowany o co najmniej 250 milionów złotych - bo tyle właśnie wyniosła suma przeterminowanych płatności w kraju. Wspomniane problemy finansowe mają miejsce w sytuacji, gdy policja zmaga się z brakiem chętnych do służby. Jak słyszymy, gdyby udało się zapełnić wszystkie wakaty, luka pomiędzy potrzebami a możliwościami byłaby znacznie wyższa. W tym tygodniu na centralnych uroczystościach z okazji święta policji premier zapowiedział zwiększenie budżetu formacji o miliard złotych. Czy to wystarczy, ale - co chyba znacznie istotniejsze - dlaczego do tej pory pozwalano na to, że policja przez lata zmagała się z tak poważnym brakiem pieniędzy - to pytanie, które zadaliśmy opolskim politykom w niedzielne przedpołudnie.

W programie pytaliśmy też o "Ruch 8 Gwiazd", który powraca w odświeżonej formie. Trzy ostatnie zastępują teraz trzy koniczynki będące nawiązaniem do logotypu Polskiego Stronnictwa Ludowego. To wyraz niezadowolenia z powodu braku poparcia tej formacji dla zmian prawa mających zliberalizować kwestie przerywania ciąży. To jednak niejedyne zamieszanie wokół "Ludowców" w ostatnich dniach. Ich lider Władysław Kosiniak-Kamysz dawał w ostatnich dniach do zrozumienia, że przyszłość koalicji rządzącej może stać pod znakiem zapytania. W jednym z wywiadów padły nawet słowa „rozpad koalicji to mniejszy koszt niż utrata wyborców”. Do tego wskazującą, że PSL nie jest i nie będzie niczyim wasalem. Czy wicepremier zaostrza przekaz, bo rzeczywiście koalicja wisi na włosku? A może wręcz przeciwnie - mówi tak, bo wie, że może sobie na to pozwolić bez konsekwencji w postaci przewrotu w polskiej polityce, a całość ma jedynie spoić i pokrzepić elektorat ludowców. To kolejna kwestia, nad którą zastanawialiśmy się w naszej debacie. Nie zabrakło w niej też pytania o to, czy kwestia aborcji ponownie stanie się "języczkiem u wagi", który przyczyni się - w dłuższej perspektywie - do zmiany władzy w kraju.


W programie udział wzięli:

- Barbara Kamińska - Platforma Obywatelska
- Piotr Woźniak - Nowa Lewica
- Jarosław Krzywoń - PSL

- Fabian Pszon - Prawo i Sprawiedliwość
- Włodzimierz Skalik - Konfederacja
- Sławomir Batko - Suwerenna Polska
Niedzielna Loża Radiowa (28.07.2024)

Zobacz także

2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »