Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością…
2024-05-05, 13:21 Autor: Daniel Klimczak

Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2024

Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną?
40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób kojarzonych przez opinię publiczną z działalności, która nie u wszystkich wzbudza zachwyt. Niewykluczone, że część z nich może wkrótce usłyszeć co najmniej prokuratorskie zarzuty. Jedną z takich osób jest były prezes Orlenu Daniel Obajtek będący „jedynką” PiS-u na Podkarpaciu. Liderem listy tej samej partii w województwie lubelskim jest natomiast były szef CBA Mariusz Kamiński, a jego były zastępca Maciej Wąsik trafił na szczyt listy w okręgu obejmującym Podlasie oraz Warmię i Mazury. Po drugiej stronie także nie brakuje osób, których działalność kojarzona jest także z niepopularnymi decyzjami.
To między innymi obecny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz - jedynka Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 10. Polityk, któremu jego oponenci zarzucają między innymi doprowadzenie do chaosu związanego z finansowaniem mediów publicznych. Na listach KO jest też Borys Budka - minister aktywów państwowych, krytykowany w ostatnim czasie chociażby za brak zdecydowanych działań związanych z zapowiadanymi audytami w spółkach skarbu państwa.

Czy Europarlament nie stał się bezpieczną przystanią dla osób którym grozi odpowiedzialność karna, a mandat eurodeputowanego zapewni im immunitet. Z drugiej strony - czy nie jest to próba uniknięcia odpowiedzialności politycznej poprzez wysłanie do Brukseli tych, którzy mogą osłabiać notowania swoich partii nierealizowaniem swoich zapowiedzi lub realizowaniem ich w sposób niezbyt elegancki z punktu widzenia znacznej części społeczeństwa?

O to pytaliśmy w niedzielę naszych gości. Wśród poruszanych wątków był też problem związany z niską frekwencją w eurowyborach na Opolszczyźnie.

W programie udział wzięli:

- Kacper Kunstler - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Szymon Godyla - Nowoczesna (radny sejmiku województwa)

- Marta Czech - Konfederacja
- Jacek Żarowski - Prawo i Sprawiedliwość (radny-elekt powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego)
- Kamil Kaflowski - Suwerenna Polska

Zobacz także

2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »