Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z…
2024-03-03, 12:35 Autor: Daniel Klimczak

O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03.03.2024)

Niedzielna Loża Radiowa o Pieniądzach z KPO, problemach rolników i Zielonym Ładzie
Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy niż reszta Unii. „Jest opóźnienie, ponieważ przez dwa lata nie robiono większości inwestycji i nie robiono reform" - tak mówiła w tym tygodniu Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Do tej pory Bruksela blokowała wypłatę środków tłumacząc się brakiem wspomnianych reform. Jak jednak podkreślała sama minister, na realizację czeka ich 55 i drugie tyle inwestycji warunkujących przekazanie Polsce pieniędzy. Dlaczego więc teraz postanowiono dać nam większy kredyt zaufania? Czy to efekt wiarygodności nowego rządu? O to zapytaliśmy gości Niedzielnej Loży Radiowej 03 marca 2024.

Z opolskimi politykami rozmawialiśmy też o kolejnej odsłonie protestu rolników. Ci nie ustają w próbach blokowania zielonego ładu oraz niekontrolowanego napływu żywności z Ukrainy. Główny ciężar związany z manifestacją ich postulatów przeniósł się jednak ostatnio do stolicy. Rozmawiano między innymi z premierem Donaldem Tuskiem, jednak jak usłyszeliśmy po 4-godzinnym spotkaniu z ust protestujących, żadne konkrety nie padły i w środę rolnicy wracają do Warszawy.

Czyli można powiedzieć, że po tych rozmowach wiemy, że nic nie wiemy. A może jednak te rozmowy coś dały? To kolejne pytanie, które zadaliśmy w trakcie naszej cotygodniowej debaty.


W programie udział wzięli:


- Tobiasz Gajda, Koalicja Obywatelska
- Szymon Godyla, Nowoczesna, radny sejmiku województwa
- Adam Warzecha, Polskie Stronnictwo Ludowe

- Martyna Nakonieczny, Prawo i Sprawiedliwość, radna sejmiku regionu
- Ryszard Skawiński, Konfederacja
- Paweł de Dydyński - Suwerenna Polska
Niedzielna Loża Radiowa o Pieniądzach z KPO, problemach rolników i Zielonym Ładzie (3.03.2024)

Zobacz także

2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »