Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja…
2024-02-25, 12:04 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień po"

Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień po"
Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców, w tym ok. 950 tys. uchodźców wojennych. Tymczasem w prawie wszystkich europejskich krajach, także w Polsce, widać w sondażach spadek poparcia społeczeństw dla Ukrainy. Narastają napięcia, pojawiają się kontrowersyjne, emocjonalne wypowiedzi po obu stronach granicy. A jeden z polityków sugeruje nawet, że w historii zostanie zapisane, że Polska się z Ukrainą pokłóciła.

Jakie wnioski powinna Polska wyciągnąć z tej wojny? I czy je rzeczywiście wyciągnęła? Jak ułożyć wzajemne relacje?

Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją, antykoncepcja awaryjna - tak zwana pigułka "dzień po" - ma być dostępna bez recepty. Teraz nad przepisami będzie pracował Senat. Rząd chce, aby pigułka była dostępna bez recepty od 1 kwietnia. Prezydent Andrzej Duda w sposób zawoalowany dał znać, że raczej nie podpisze nowelizacji prawa farmaceutycznego, która zakłada możliwość korzystania z antykoncepcji awaryjnej bez recepty przez osoby powyżej 15. roku życia.

Lewica tymczasem domaga się jak najszybszego rozpatrzenia przez Sejm projektów dotyczących liberalizacji aborcji. Polska 2050 chce referendum w kwestii ustawy aborcyjnej, a PSL nie mówi nie, ale proponuje powrót do kompromisu aborcyjnego.

Czy czeka nas powrót do sporu o kwestie światopoglądowe? Czy referendum jest tu najwłaściwszą drogą zakończenia tego sporu? Jakie są stanowiska partii w tej sprawie?

Udział w programie wzięli:
  • Barbara Kamińska - Platforma Obywatelska
  • Justyna Zielińska - Prawo i Sprawiedliwość
  • Paweł Kampa - Lewica
  • Paweł De Dydyński - Suwerenna Polska
  • Szymon Godyla - Nowoczesna
  • Jarosław Krzywoń - Polskie Stronnictwo Ludowe
Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień po"

Zobacz także

2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »