Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie?…
2024-02-18, 12:04 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami?

Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami?
"Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili w Polsce podczas II wojny światowej" - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (PO).
Temat był jedną ze sztandarowych kwestii w relacjach z Niemcami za poprzedniego rządu. Co oznacza ta deklaracja szefa MSZ? Czy jest wstępem do poprawy relacji z sąsiadem?

Czy w polskiej polityce zagranicznej zmieniamy strategiczny kierunek?

Potencjalny nowy prezydent USA D.Trump zagroził, że będzie zachęcał Putina do ataku na kraje, które nie wydają dość pieniędzy na zbrojenia. Zarazem prezydent USA Joe Biden spotka się w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Spotkanie odbędzie się 12 marca. Wczesniej pojawiały się pytania o to, czy Polska odchodzi od bliskich więzi z USA na rzecz ściślejszej współpracy z Niemcami i Francją? Czy to dobry kierunek?

Rolnicy kontynuują protesty m.in. w sprawie towarów rolnych napływających wciąż do Polski z Ukrainy. Pojawiła się w tej sprawie także seria krytycznych wypowiedzi ukraińskich polityków. Przeciwko komu jest ten protest i kto powienien rozwiązać kryzys?

Udział w programie wzięli:
senator Tadeusz Jarmuziewicz (Platforma Obywatelska)
Waldemar Hartman (Polska 2050 Szymona Hołowni)

Paweł De Dydyński (Suwerenna Polska)
Wojciech Komarzyński (Prawo i Sprawiedliwość)

Zobacz także

2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »