Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji…
2024-02-11, 12:08 Autor: Daniel Klimczak

O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024)

O proteście rolników, zbożu z Ukrainy oraz przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w NLR
Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także przez weekend. Z zapowiedzi wynika, że w nowym tygodniu również musimy liczyć się z możliwymi utrudnieniami. Podobnie jak 24 stycznia, właściciele gospodarstw domagają się ustępstw w unijnej polityce "Zielonego ładu" i regulacji przepływu towarów z Ukrainy.
Co ważne, nie jest to protest antyrządowy. Obecna większość zdaje się wręcz mówić jednym głosem z rolnikami i przy okazji wbija szpilkę swoim poprzednikom, przypominając że to właśnie z obozu tzw. Zjednoczonej Prawicy wywodzi się unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, którego część obecnej parlamentarnej większości wskazuje jako współwinnego niezadowolenia rolników.

Opolskich polityków zapytaliśmy, w jaki sposób - i czy w ogóle - można zażegnać spór między rolnikami a Unią.

W programie rozmawialiśmy też o wielkich, rządowych inwestycjach. W czwartek w sejmie odbyła się debata na temat przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja ta przez niektórych polityków Zjednoczonej Prawicy była wręcz porównywana do budowy portu w Gdyni w XX-leciu międzywojennym. Z ust polityków obecnej większości słychać było głównie o opieszałości w budowie, marnotrawieniu pieniędzy i konieczności weryfikacji zasadności tej inicjatywy.

To nie jest pierwsza i jedyna sytuacja, gdy po zmianie rządu pod znakiem zapytanie staje kontynuacja dużych projektów - weźmy na przykład przetarg na śmigłowce Caracal - unieważniony po dojściu do władzy rządu ZP, czy jeszcze wcześniej - odłożenie realizacji projektu kolei dużych prędkości przez rząd PO-PSL. Dziś zastanawiamy się nie tylko nad przyszłością CPK, ale też na przykład elektrowni atomowych, których budowę zapowiedział poprzedni rząd.

Uczestników programu zapytaliśmy, czy w polskich warunkach da się wypracować mechanizm długoterminowego planowania inwestycji, który będzie realizowany w porozumieniu głównych sił politycznych, niezależnie od zmian władzy.


W programie udział wzięli:

* Tomasz Kostuś - poseł Platformy Obywatelskiej
* Kacper Kunstler - PSL
* Michał Kalinowski - współprzewodniczący Nowej Lewicy w regionie

* Michał Nowak - Prawo i Sprawiedliwość, radny miejski Opola
* Karol Tobolak - Konfederacja
* Radosław Preis - OdNowa

Zobacz także

2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »