Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i…
2023-11-26, 13:30 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości

Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości
We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych z 2020 roku oraz sprawą użycia przez służby systemu do inwigilacji Pegasus. Składy osobowe komisji śledczych mają być przedstawione na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Według projektów Koalicji Obywatelskiej w skład każdej z trzech komisji ma wejść po 11 posłów. Czy komisje śledcze to dobre narzędzie do szukania prawdy, czy też jak mówią krytycy, chodzi o polityczna zemstę? Czy na tych trzech komisjach parlament poprzestanie, czy też potrzebne będą kolejne komisje?

Co czeka polski system sądownictwa? "Konieczne jest uregulowanie sytuacji w Krajowej Radzie Sądownictwa, która została wadliwie powołana; może to rozwiązać uchwałą Sejm" – twierdzi prezes Iustitii Krystian Markiewicz.
„Uchwała sejmowa nie może uchylać ustawy i konstytucji, a co więcej usuwać sędziów” – ocenia z kolei wiceszef MS Sebastian Kaleta.
Czy jest szansa na porozumienie w sprawie zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości?
Na te tematy dyskutowali goście Ireneusza Prochery:
Barbara Kamińska - Koalicja Obywatelska
Paweł De Dydyński - Solidarna Polska
Wojciech Komarzyński - Prawo i Sprawiedliwość
Jarosław Ucieklak - Konfederacja Korony Polskiej
Piotr Piaseczny - Nowoczesna
Miłosz Komarnicki - Polskie Stronnictwo Ludowe/Trzecia Droga
Niedzielna Loża Radiowa (26.11.2023)

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »