Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu…
2023-11-19, 13:15 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej

Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej
Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty opolscy politycy komentowali także pierwsze, wciąż nieoficjalne doniesienia na temat możliwego kształtu przyszłego rządu.
Na początku mijającego tygodnia sejm i senat zebrały się między innymi po to, żeby ustalić nowe prezydium. Nie zabrakło oczywiście zgrzytów. Zjednoczona Prawica pozostała bez swojego człowieka zarówno w prezydium sejmu, jak i senatu. Kandydatury Elżbiety Witek oraz Marka Pęka nie uzyskały poparcia wystarczającej liczby posłów i senatorów. Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami chętnie podkreślają, że w ten sposób bez reprezentacji w prezydium obu izb zostało ponad 7 milionów wyborców. Z drugiej strony mamy deklaracje, że miejsce na przedstawiciela tych formacji będzie czekać tak długo, aż znajdzie się kandydat, który zyska wystarczająco silne poparcie. Mówił o tym między innymi nowy marszałek sejmu Szymon Hołownia w swoim orędziu do narodu. Jeśli chodzi o senat, podobne zapewnienie usłyszeliśmy w czwartkowej (16.11) porannej rozmowie Radia Opole od senatora Tadeusza Jarmuziewicza. W niektórych głowach zapewne rodzą się jednak pytania, czy dotychczasowa opozycja, która przecież przez ostatnie miesiące nawoływała do zgody i zacierania podziałów, powinna zaczynać kadencję od pokazywania w taki sposób swoim poprzednikom, kto ma teraz większość?

To jednak niejedyne kontrowersje związane z pierwszym posiedzeniem nowego sejmu. Spore emocje wzbudziło między innymi wystąpienie Zbigniewa Ziobry, przy którym część parlamentarzystów zachowywała się niczym kibice na stadionowej "żylecie". Minister nie pozostawał dłużny, porównując swoich oponentów do pewnego instrumentu muzycznego. Takich obrazków mogliśmy oglądać więcej. Gości w studiu zapytaliśmy zatem czy parlament to miejsce na takie właśnie sceny? Czy posłowie - mówiąc językiem młodzieży - nie "odjechali za bardzo"?

W debacie uczestniczyli:

- Wojciech Komarzyński - Prawo i Sprawiedliwość
- Elżbieta Słodkowska - Suwerenna Polska
- Longin Bartnik - Konfederacja
- Piotr Woźniak - Lewica
- Piotr Sitnik - Polska 2050
- Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »