Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu…
2023-11-19, 13:15 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej

Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej
Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty opolscy politycy komentowali także pierwsze, wciąż nieoficjalne doniesienia na temat możliwego kształtu przyszłego rządu.
Na początku mijającego tygodnia sejm i senat zebrały się między innymi po to, żeby ustalić nowe prezydium. Nie zabrakło oczywiście zgrzytów. Zjednoczona Prawica pozostała bez swojego człowieka zarówno w prezydium sejmu, jak i senatu. Kandydatury Elżbiety Witek oraz Marka Pęka nie uzyskały poparcia wystarczającej liczby posłów i senatorów. Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami chętnie podkreślają, że w ten sposób bez reprezentacji w prezydium obu izb zostało ponad 7 milionów wyborców. Z drugiej strony mamy deklaracje, że miejsce na przedstawiciela tych formacji będzie czekać tak długo, aż znajdzie się kandydat, który zyska wystarczająco silne poparcie. Mówił o tym między innymi nowy marszałek sejmu Szymon Hołownia w swoim orędziu do narodu. Jeśli chodzi o senat, podobne zapewnienie usłyszeliśmy w czwartkowej (16.11) porannej rozmowie Radia Opole od senatora Tadeusza Jarmuziewicza. W niektórych głowach zapewne rodzą się jednak pytania, czy dotychczasowa opozycja, która przecież przez ostatnie miesiące nawoływała do zgody i zacierania podziałów, powinna zaczynać kadencję od pokazywania w taki sposób swoim poprzednikom, kto ma teraz większość?

To jednak niejedyne kontrowersje związane z pierwszym posiedzeniem nowego sejmu. Spore emocje wzbudziło między innymi wystąpienie Zbigniewa Ziobry, przy którym część parlamentarzystów zachowywała się niczym kibice na stadionowej "żylecie". Minister nie pozostawał dłużny, porównując swoich oponentów do pewnego instrumentu muzycznego. Takich obrazków mogliśmy oglądać więcej. Gości w studiu zapytaliśmy zatem czy parlament to miejsce na takie właśnie sceny? Czy posłowie - mówiąc językiem młodzieży - nie "odjechali za bardzo"?

W debacie uczestniczyli:

- Wojciech Komarzyński - Prawo i Sprawiedliwość
- Elżbieta Słodkowska - Suwerenna Polska
- Longin Bartnik - Konfederacja
- Piotr Woźniak - Lewica
- Piotr Sitnik - Polska 2050
- Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska

Zobacz także

2025-01-12, godz. 12:27 Zgoda Ukrainy na ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej i termin wyborów prezydenckich tematami Niedzielnej Loży Radiowej… Nieoczekiwanie pod koniec minionego tygodnia tematy ukraińskie mocno wróciły do dyskursu politycznego w Polsce. Najpierw mieliśmy zamieszanie po słowach Karola… » więcej 2025-01-05, godz. 13:30 Prognozy polityczne na 2025 rok i prezydencja w UE w Niedzielnej Loży Radiowej (05.01) Podczas pierwszego w nowym roku spotkania w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o tym, jaki będzie ten zaczęty właśnie rok 2025. Czy będzie rokiem "pozytywnego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:43 Od stycznia wzrosną najniższe wynagrodzenia i emerytury. Zmiany dotkną też przedsiębiorców. Jak wpłynie to na zamożność… Od stycznia najniższa płaca dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę ma wzrosnąć z obecnych 4300 złotych brutto do 4666, co "na rękę" da wzrost o około… » więcej 2024-12-22, godz. 12:41 Niedzielna Loża Radiowa (22.12) o azylu dla Marcina Romanowskiego i proceduralnym zagrożeniu dla wyborów prezydenck… Węgierski rząd udzielił w czwartek azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu wobec… » więcej 2024-12-15, godz. 13:27 Rok rządu Donalda Tuska - udany, czy stracony czas dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (15.12.2024) Przedwczoraj minął rok od przejęcia władzy przez rząd Donalda Tuska. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej, tylko 13,6% respondentów… » więcej 2024-12-08, godz. 12:24 Niedzielna Loża Radiowa (08.12) o immunitetach polityków i ustawie budżetowej Czy sprawa pozbawiania immunitetów Z.Ziobry i J.Kaczyńskiego to dowód na równość wobec prawa, działania motywowane politycznie czy odpowiedź na realne… » więcej 2024-12-01, godz. 12:29 Czy studia Szymona Hołowni spowodują "kryzys zaufania w koalicji"? Jak długo będziemy dopłacać do rachunków za prąd?… W tym tygodniu znów usłyszeliśmy o najsłynniejszej uczelni w Polsce. Według doniesień Newsweeka, studentem "widmo" Collegium Humanum miał być marszałek… » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »