Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 20 listopada 2022 roku…
2022-11-20, 14:45 Autor: Ireneusz Prochera

"Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj
O konsekwencjach upadku po stronie polskiej rakiety, która nadleciała ze wschodu, rozmawiali przedstawiciele opolskich środowisk politycznych. W miejscowości Przewodów w wybuchu zginęły dwie osoby. Politycy odpowiadali też na pytania o to, czy reakcja polskich władz była wystarczająco szybka i pewna. Czy zawiodła polska obrona przeciwlotnicza, jak twierdzi część krytyków władz? Jakie wnioski z tej sprawy należy wyciągnąć?
- Te osiem godzin milczenia to był przykry czas dla Polaków. Mój telefon się gotował! Ludzie pytali: czy to jest wojna? I te osiem godzin pokazało, że rząd skupił się na poszukiwaniu "politycznego złota" na tym wydarzeniu, a nie na wyjaśnieniu. Wystarczyło wyjść i powiedzieć: spadła rakieta, przyleciała ze wschodu, ustalamy fakty. - w ten sposób poseł Nowoczesnej Ryszard Zembaczyński skomentował reakcje polskiego rządu po wybuchu rakiety w Przewodowie.

- Reakcja opozycji to próba wzbudzenia tzw. polskiego piekiełka. Tak już się zdarzało w polskiej historii, gdy polski rząd, Polacy, zyskują za granicą. Jeśli popatrzy się na komentarze właściwie wszystkich liderów politycznych całego świata zachodniego, wszyscy podziwiają Polskę za spokój, wstrzemięźliwość w komentowaniu tego wydarzenia - mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, zaprzeczając, by rząd próbował wykorzystać je do celów politycznych.

- Nie mam wątpliwości, że jednym z najważniejszych zadań państwa jest obrona jego granic i życia obywateli. I tutaj powinniśmy działać wspólnie. Bardzo mi się smutno zrobiło, że pan prezydent na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie zaprosił przewodniczącego Donalda Tuska. Nawet jeśli się nie zgadzamy, warto wysłuchać głosu doradczego i przeanalizować co też opozycja ma do powiedzenia - stwierdził Tomasz Kaliszan z Platformy Obywatelskiej.

- Nie podzielam tych zarzutów, że trzeba było natychmiast podać informację. To byłaby właśnie skrajna nieodpowiedzialność. Tym bardziej, że Polska nie jest tutaj samodzielnym podmiotem, ale jest członkiem NATO. Bez konsultacji z tym najważniejszym sojusznikiem, Ameryką, podejmowanie jakichkolwiek komunikatów byłoby skrajną nieodpowiedzialnością. Samo uruchomienie art.4, że o "piątce" nie wspomnę, to już jest po prostu wojna - uznał Paweł Kukiz z Kukiz'15.

- W takiej ocenie ogólnej trzeba przyznać, że rozsądek i rozwaga po stronie rządu był. Musieliśmy brać pod uwagę, że wcześniej czy później jakieś naruszenie granicy polsko - ukraińskiej nastąpi. Sąsiadujemy z terenem gdzie są działania wojenne. Myślę, że po stronie nas wszystkich jest zadanie, które jest przed nami, do odrobienia, czyli jak w takich sytuacjach reagować? - uważa poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

- Nie była to sytuacja taka jak w wielu innych przypadkach, gdy media podawały niewiarygodne, niesprawdzone informacje. Nie ukrywam, że w momencie kiedy zdarzyła się ta sytuacja, patrzyłam z ogromnym niepokojem jak zachowa się opozycja. Czy nie zechce wykorzystać tej sytuacji do nabijania sobie politycznego balonu. Na szczęście tutaj też opozycja zachowała się w racjonalny sposób. Było to odpowiedzialne zachowania zarówno ze strony opozycji, jak i mediów - mówiła poseł Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości.

- Źle się dzieje, że ta dyskusja wygląda tak jak wygląda. Są sprawy, w których nie powinniśmy się absolutnie różnić i kłócić. Szkoda, że Polacy tak się podzielili. Ta rakieta była nie do zatrzymania przez żaden system przeciwlotniczy, bo to za blisko granicy. Nie zdążylibyśmy zareagować, to było za blisko. Nie dziwię się, że Ukraińcy się bronili, że strzelili, bo ta rakieta prawdopodobnie leciała w stronę elektrowni we Lwowie. Że spudłowali? Zdarza się! - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Trzeba sobie powiedzieć, że całej tej sytuacji nie byłoby, gdyby nie wojna na Ukrainie agresja Rosji na kraj, który sobie spokojnie żył. Tutaj liczyłem po raz kolejny, że opozycja zachowa się nawet w takiej newralgicznej sytuacji poważnie i że tutaj podziałów politycznych nie będzie. Podziały polityczne opozycja robi zawsze. Mamy sytuację nadzwyczajną. Rząd zachował się w tej sytuacji najbardziej fachowo, jak tylko mógł się zachować - stwierdził Tomasz Ognisty z Solidarnej Polski.

- W tej sytuacji należy ważyć słowa, bo każde słowo źle użyte, może spowodować, czy to z jednej czy z drugiej strony, niepotrzebne zamieszanie. Mimo wszystko w obecnej sytuacji, mając różne poglądy, musimy się jakoś zjednoczyć. I całego społeczeństwa też nie nastawiać przeciwko sobie nawzajem. Chciałabym, aby w naszym kraju w takich sytuacja podbramkowych dawało się znaleźć wspólny język. - stwierdziła Natalia Podmostka z Nowej Lewicy.

Zobacz także

2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »