Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 22 maja 2022 r. - zobacz…
2022-05-22, 12:09 Autor: aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Komisja Europejska zdecydowała w środę (18.05) że pięć krajów, które poniosły najwięcej kosztów w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy dostanie 248 mln euro. Te państwa to Polska, Rumunia, Węgry, Słowacja i Czechy. Polska ma dostać 150 mln, z czego pierwsza transza będzie wynosić 50 mln euro. Apel w sprawie uruchomienia dodatkowych środków na uchodźców wy stosował miesiąc temu premier Mateusz Morawiecki, oszacował wtedy, że koszty utrzymania uchodźców wynoszą 11 mld euro.

- To jedna z wielu decyzji Komisji Europejskiej, pod koniec kwietnia komisarz ds. wewnętrznych zakomunikowała, że ma 2 mld euro do wykorzystania. To są środki nie zostały wykorzystane przez Polskę z Funduszu Spójności z poprzedniej perspektywy. 540 mln zostało udostępnione w formie prefinansowania. Mieliśmy decyzję w sprawie uruchomienia płatności zaliczkowych z funduszu REACT-EU i to są pieniądze, z których Polska może korzystać, pod warunkiem, że się za to zabierze - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. Dodał, że kwota o której mówił premier, czyli 11 mld euro jest wysoce przesadzona.

Wojciech Komarzyński powiedział, że pomoc z UE jest potrzebna i przypomniał, że Turcja dostała dostała szybciej i dalej idące działania kiedy borykała się z kryzysem migracyjnym.
- Krok w dobrym kierunku, ale pomoc niewystarczająca. To nie powinno być ostatnie zdanie. Działania muszą być zdecydowanie szersze i tempo postępu działań musi być zdecydowanie szybsze - uważa przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

- Oczywiście to pieniądze niewystarczające, jestem przekonany, że będzie ich więcej, że będzie specjalny program pomocowy. To się musi wyklarować, bo relokacja trwa - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Potrzeba bardzo dużej aktywności i dobrych relacji z Unią, żeby te środki jak najszybciej do Polski wpłynęły - dodał polityk.

- Dla mnie ta suma to ochłap rzucony państwom Europy Środkowo-Wschodniej, które pokazały czym na prawdę jest wspólnota europejska i wspólnota wartości - Stwierdził Jan Chabraszewski z Prawa i Sprawiedliwości. - To co przyznała Komisja Europejska i popatrzymy na poprzedni kryzys migracyjny, Turcja otrzymała 6 mld euro. Pomagamy braciom Ukraińcom przyjmując ich do społeczeństwa, nie robimy enklaw.

Poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że zaraz po wybuchu wojny KE powiedziała, że może Polska korzystać ze środków EFS. - Musimy spojrzeć na UE jako instytucję odpowiedzialną za finanse publiczne. UE jest w przededniu nowego okresu programowania. Trzeba wykorzystać te środki, które są wolne do dyspozycji i zadbać o to, żeby w następnym okresie programowania były środki na dalsze wsparcie, utrzymanie Ukraińców - powiedział.

Szymon Godyla z Nowoczesnej przypomniał, że problem z przyznawaniem pieniędzy z UE do Polski jest szerszy wskazując na sprawę Krajowego Planu Odbudowy.
- Mam wrażenie, że UE celowo daje mniejszymi partiami pieniądze, ale na pewno one nie będą takie, że nie wystarczą zapewnić pomocy Ukraińcom. Unii zależy, żeby oni się zasymilowali i pracując w granicach UE wypracowywali pieniądze, które przeznaczą na swoja rodzinę i niejako pomogą w odbudowie Ukrainy - mówił w programie Szymon Godyla.

Piotr Pancześnik z OdNowy mówił, że Unia w sytuacjach kryzysowych nie do końca się sprawdza. - Pasmo kryzysów jakie nas dotyka (od kryzysu finansowego poprzez covid i kryzys migracyjny) powinna Unia zagwarantować sobie w budżecie pewną pulę do uruchamiania natychmiast, taki fundusz rezerwowy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - mówił przedstawiciel OdNowy.


Drugi temat poruszony w Niedzielnej Loży Radowej to sprawa pieniędzy Krajowego Planu Odbudowy. Posłuchaj gorącej dyskusji o tym czyja to wina, że fundusze jeszcze do Polski nie trafiły!

Zobacz także

2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »