Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 24 kwietnia 2022 r…
2022-04-24, 12:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj!

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o braku funduszy z UE na pomoc uchodźcom i wyborach prezydenckich we Francji
Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach we Francji i tym, wygrana którego kandydata była by lepsza dla Polski i Europy.
Nawet 13 mld euro Polska będzie musiała wydać na ukraińskich uchodźców w ciągu roku – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej” - jeśli nie zdecydują się wyjechać z Polski.
nigdy w historii nie napłynęło do jednego kraju tak dużo uchodźców w tak krótkim czasie. Bruksela jednak na razie wstrzymuje się z deklaracjami dotyczącymi uruchamiania nowych środków, dopóki państwa nie wykorzystają pieniędzy dostępnych już teraz dzięki uelastycznionym procedurom przesuwania środków.
W piątek premier Mateusz Morawiecki goszcząc na Słowacji powiedział na konferencji prasowej:

- Zgoda na przesuwanie środków w ramach budżetu, niewykorzystanego, jest malutką namiastką i zdecydowanie niewystarczającym krokiem.

Pytanie więc, kiedy i jaką pomoc dostanie Polska za to że pomaga, jaką powinna dostać.

dodam, że rząd oszacował koszty utrzymania uchodźców ukraińskich na 11 mld euro. I poprosił Brukselę o pieniądze z przejętych majątków rosyjskich potentatów.

- Pytanie gdzie ta solidarność europejska, o której tak wiele się mówiło. Okazuje się, że to co słyszeliśmy przez ostatnie lata to puste słowa nie pokryte czynami - powiedział Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości. Przeogromne koszty będzie Polska ponosić i solidarność europejska powinna zostać okazana. Dlatego mam nadzieję, że w relatywnie krótkim czasie Polska otrzyma wsparcie.

- Komisja Europejska przygotowując środki patrzy na obecny budżet UE i patrzy gdzie są pewne rezerwy, z których można skorzystać. Musimy pamiętać o tym jak jest skonstruowany dowolny budżet. W większości składa się z podatków, więc pieniądze w tej chwili w sposób nadmierny nie napłyną, żeby były potężne rezerwy, które będzie można uruchomić - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.



Sławomir Batko z Solidarnej Polski uważa, że działania UE wydają się co najmniej pozorowane. - Chętnie teraz, kiedy ofensywa oddaliła się od Kijowa, wszyscy tam jeżdżą i się fotografują i składają deklaracje i niewiele poza tymi deklaracjami jest - powiedział przedstawiciel Solidarnej Polski. - Jeżeli UE oczekuje, że w tej sytuacji Polska będzie wypełniać wnioski, przedstawiać wyliczenie itd, no szanowni państwo. To nie żadna tajemnica. Potrzeba wsparcia na już.

- Złożenie wniosku jest zbyt wielkim wysiłkiem dla polskiego rządu. Nie znalazłem informacji, czy ten wniosek został złożony czy nie, a mowa o pieniądzach dostępnych natychmiast - powiedział Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Natomiast stworzenie nowego funduszu, premier Morawiecki nie spadł z furmanki, on wyszedł z sektora bankowego i wie jak konstruuje się budżet i do prawdopodobnie do stworzenia nowej lokacji budżetowej będzie potrzebna zgoda wszystkich państw - dodał.

Tomasz Krupa z OdNowy powiedział, że społeczeństwo i samorządy dały czas dla rządu, bo trudno sobie wyobrazić, żeby w ciągu jednego dnia rząd skonstruował przepisy umożliwiające pomoc uchodźcom. - Sądzę, że jeszcze chwila i dojdzie do uzgodnień i pomoc musi popłynąć.

Drugim tematem poruszonym w Niedzielnej Loży Radiowej były trwające wybory prezydenckie we Francji. Goście ze Zjednoczonej Prawicy nie chcieli wskazać, który scenariusz byłby lepszy dla Polski, wygrana Emmanuela Macrona, czy Marine Le Pen?
Poseł Mniejszości Niemieckiej i przedstawiciel Nowoczesnej widząc niedoskonałości pierwszego z kandydatów jednak stawiają na niego. Dlaczego?
Posłuchaj i zobacz nagranie programu!

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cieciu wydatków i kryzysie w TK. Loża Radiowa 24.11.2024 To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »