Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 6 marca 2022 r. - zobacz…
2022-03-06, 12:39 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 6 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 6 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]
11 dzień wojny na Ukrainie. Rosja atakuje cywilów. Wczoraj ONZ podała, że zginęło 331 cywilów. Ludzie z Ukrainy uciekają, głównie do Polski. Po polskiej stronie granicy jest już 800 tys. uchodźców i z całą pewnością ta liczba będzie jeszcze rosła.

Polacy: rząd, samorządy, różnego rodzaju organizacje i fundacje ruszyły z pomocą. Pytanie tylko, jak długo ta pomoc będzie potrzebna i co zrobić, żeby starczyło sił i chęci na maraton pomocy.
- Życzyłbym sobie żeby wyjątkowa zgodność była (w Polsce red.) za kilka miesięcy, kiedy zaczną się realne problemy i konsekwencji pobytu uchodźców. To będzie miało określone konsekwencje dla rynku mieszkaniowego, pracy, zdrowia - powiedział poseł PO Tomasz Kostuś. - W przyszłym tygodniu będzie procedowana ustawa o pomocy dla Ukrainy, gdzie musimy uregulować takie kwestie jak legalizacja pobytu, kształcenie, praca, nadanie numeru PESEL, utworzenie rezerwy celowej, żeby finansować pomoc. To powinna być też pomoc unijna - dodał.

- Dzisiaj widzimy Ukrainę, która płaci najwyższą cenę za obronę wolności i prawdziwych wartości europejskich. Polska otworzyła swoje granie, my otworzyliśmy swoje domy - powiedział Aleksander Bugla z PiS. - Oczekujemy pewnego resetu i na arenie europejskiej i w polityce wewnętrznej. Rząd Zjednoczonej Prawicy prawidłowo zdiagnozował to, co się może stać i to co się stało.

Szymon Godyla z Nowoczesnej dziękował wszystkim, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców i zaznaczył, że trzeba im pomóc.
- Służby państwa i samorządy powinny zapewnić wsparcie tym rodzinom, przedszkola i szkoły dzieciom a rodzicom naukę j. polskiego i pomoc w znalezieniu pracy - uważa. - Należy sprawić, żeby Ukraińcy mieli dobre wejście w nasze społeczeństwo.

- Należy być dumnym z postawy Polaków jako narodu - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Dzieci ukraińskie pójdą do szkoły, ale żaden z dyrektorów nie wie, czy pójdą do tej samej klasy, czy mają zdawać egzaminy, czy będzie subwencja - zwrócił uwagę. - Podobnie z pozwoleniem na pracę. Należałoby to szybko rozwiązać. Potrzebna absolutna koordynacja i współpraca. Nie może być głupich sprzeczek.

Piotr Pancześnik zauważył, że status uchodźcy w obecnych przepisach nie pozwala przez pół roku podjąć pracy. - Ukłon do parlamentarzystów, żeby jak najszybciej te regulacje przeprowadzić. W tej masie uchodźców jest masę osób dobrze wykwalifikowanych, nauczycieli, pielęgniarki. Trzeba im stworzyć warunki do samopomocy w grupie, żeby oni przejęli cześć obowiązków na siebie - mówił Piotr Pancześnik z OdNowy.

- Pomoc podzieliłem na 3 grupy: Mała, czyli wsparcie na poziomie rodziny i koleżeństwa, pomoc średnia, czyli pomoc organizacji pozarządowych na rzecz społeczności lokalnych i duża pomoc, to takie organizacje jak Polski Czerwony Krzyż, czy pomoc na poziomie wojewody - powiedział Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- Ważne, żebyśmy pomagali w sposób racjonalny. W pierwszym okresie nawet w strefie przygranicznej wiele darów zostało na ulicy. Potem zostało to opanowane. Ważne, żeby zdiagnozować jaka potrzeba występuje i w jakim miejscu - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

Antonii Duda z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jest gorzka satysfakcja, że przewidzieliśmy zamiary Putina, czego Europa nie widziała.
- Dla Pani Merkel, pana Macrona Putin był partnerem. To, że napadł na Ukrainę to jedno. Po kilku dniach milczenia odezwał się i powiedział, że sankcje nałożone na Rosję traktuje jako wypowiedzenie wojny. Wszyscy mówią, że to straszenie, a to nie straszenie. To znaczy, że będzie kolejny atak na Polskę, na Litwę na Łotwę.

W programie politycy dyskutowali także o możliwości szybkiego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Zgodzili się, że taki krok pomógł by Ukrainie i przyśpieszenie procedur jest celowe, ale zwracali uwagę, że może być to trudne do zrealizowania.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 marca 2022 r.

Zobacz także

2022-03-20, godz. 13:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy ocenili wizytę Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. Rozmawiali także o "tarczy antyputinowskiej"… » więcej 2022-03-13, godz. 12:42 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o znaczeniu piątkowego Zgromadzenia Narodowego i przemówień prezydenta RP Andrzeja Dudy… » więcej 2022-02-27, godz. 12:38 "Niedzielna Loża Radiowa" z 27 lutego 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Temat dzisiejszej Niedzielnej Loży oczywisty - wojna na Ukrainie. Naszych gości pytaliśmy czy jako szeroko pojęty świat Zachodu zdajemy egzamin z solidar… » więcej 2022-02-20, godz. 12:08 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 lutego 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy obu stron sceny politycznej skomentowali wyrok TSUE, który oddalił skargę Polski i Węgier na mechanizm warunkowości… » więcej 2022-02-13, godz. 12:18 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 lutego 2022 r. - zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy reprezentujący ugrupowania polityczne mające reprezentację z Opolszczyzny w parlamencie dyskutowali na temat rozpoczęcia… » więcej 2022-02-06, godz. 12:47 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowa" z 6 lutego 2022 roku Tematami "Niedzielnej Loży Radiowej" było porozumienie w sprawie kopalni Turów oraz tarcza antyinflacyjna 2.0 » więcej 2022-01-30, godz. 12:46 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30 stycznia 2022 roku W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy komentowali dwa tematy. Pierwszy dotyczył pomysłów na walkę z pandemią i ponadpartyjnym spotkaniu w tej sprawie… » więcej 2022-01-23, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 stycznia 2022 roku 370 proc. - o tyle wzrosły stawki za gaz dla przedsiębiorstw w ciągu ostatniego półrocza. Jesienią 2021 roku ceny na europejskich giełdach paliw poszybowały… » więcej 2022-01-16, godz. 12:49 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 stycznia 2022 roku Opolscy politycy dyskutowali dziś m.in. o nowelizacji prawa oświatowego, potocznie nazwanego „Lex Czarnek”. W myśl nowych przepisów, które w czwartek… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »