Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2022-01-16, 12:49 Autor: Joanna Matlak

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 stycznia 2022 roku

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 stycznia 2022 roku
Opolscy politycy dyskutowali dziś m.in. o nowelizacji prawa oświatowego, potocznie nazwanego „Lex Czarnek”. W myśl nowych przepisów, które w czwartek przegłosował Sejm, dyrektor szkoły będzie musiał mieć zgodę kuratora na organizację dodatkowych zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy organizacje. Udział ucznia w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców. Ustawa zakłada, że jeżeli dyrektor szkoły nie wykona zaleceń kuratorium, kurator będzie mógł zażądać do wyjaśnień. Jeżeli to nie poskutkuje, kurator może wnioskować do samorządu o zwolnienie dyrektora szkoły bez wypowiedzenia. Jak podaje RMF FM, Kancelaria Prezydenta nie jest do końca zadowolona z obecnego kształtu przepisów zmian w prawie oświatowym. Pojawiła się informacja, że kancelaria Andrzeja Dudy podziela też opinie, że uprawnienia kuratorów będą zbyt szerokie. Kontrowersje budzi zwłaszcza to, że nadzór nad ich pracą sprawuje bezpośrednio minister edukacji i nauki.
- Opozycja zawsze będzie dramatyzować. To dobry kierunek, zgodnie z którym rodzice będą mieli większy wpływ na to, jakie treści są przekazywane. Dotychczas ten wpływ był znikomy. Ważne jest też uregulowanie kwestii pracy zdalnej, czy bardzo niepokojącego zjawiska w wielu samorządach czyli likwidacji szkół. Wprowadzono pewne kryteria dla samorządów, jeśli by zamierzano tego dokonać. Zwiększenie decyzyjności rodziców w procesie edukacji jest słuszne – mówił Wojciech Komarzyński z PiS.

- „Lex Czarnek” powoduje, że w zasadzie wszyscy dyrektorzy muszą zacząć się bać o swoją pozycję i status. Nauczyciel - urzędnik z kuratorium może wydać zalecenie i jest ono de facto obligatoryjne. Ten sam urzędnik sprawdzi czy zalecenie zostało wykonane. Uruchamia się tryb odwołania dyrektora, od którego nie ma jakichkolwiek możliwości odwołania się. Jest to kolejny przykład brania „pod but” kolejnych sfer życia społecznego – mówił poseł KO Ryszard Wilczyński.

- To jest ustawa, która ma plusy i minusy – powiedział Paweł Kukiz z Kukiz’15. – Podstawowym plusem jest zwiększenie roli rodziców w tym całym procesie. Kukiz’15 zawsze był zwolennikiem bonu edukacyjnego, tak żeby pieniądz szedł za uczniem i żeby rodzice decydowali o losie i wychowaniu swoich dzieci. Słuszne jest założenie, które mówi o pisemnej zgodzie rodziców, które dotyczy uczestnictwa w zajęciach. Odbywa się walka między samorządami, a władzą centralną. Wydaje mi się, że wzmocnienie roli kuratora jest inicjatywą słuszną, bo pamiętajmy, że niektóre samorządy są upolitycznione – mówił poseł Kukiz.

- Nie zgadzam się z tym, że rodzice mają większy wpływ, jest on mniejszy, bo zanim rodzice zdążą wyrazić zgodę to wyrazi ją kurator. Pamiętajmy o pani kurator z Małopolski, która o szczepionkach powiedziała, że to jest eksperyment. Jaką mamy gwarancję, że tego typu osoby będą rzeczywiście reprezentowały wolę rodziców? To jest kolejny krok PiS w stronę centralizacji państwa – mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- Kuratorzy nie mieli do końca wpływu na to, co się dzieje w szkołach, podobnie jest z rodzicami. Wydaje mi się, że to upodmiotowienie rady rodziców to dobry kierunek. Nie słyszałem, żeby jakaś organizacja LGBT weszła do szkoły prywatnej. Dlaczego wchodzi do państwowej? Pamiętajmy, że szkoła jest utrzymywana przez nas wszystkich, ci co rządzą chcą mieć wpływ, są podstawy programowe i to jest normalne – mówił Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski.

- Niektórzy z państwa trochę to demonizują. Ja jako prezes stowarzyszenia chciałam nawiązać współpracę ze szkoła, zwróciłam się z pismem do dyrekcji szkoły, przedstawiłam na czym to miałoby polegać. Wniosek poszedł do rady rodziców i ona opiniowała czy stowarzyszenie ma prawo podjąć współpracę. Osobiście podoba mi się ta kwestia, w której autonomia rodziców jest większa – mówiła Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej.

- Mówimy o szkołach publicznych, w których ma być realizowana podstawa programowa. Jeśli niektóre organizacje chcą wejść do szkoły, a zakres ich prezentacji wykracza poza podstawę, wchodzi w sferę seksualności czy światopoglądów, to tutaj ten szlaban powinien być postawiony. Ustawa „Lex Czarnek” powinna być ustawą „Lex Zalewska”, powinna być procedowana 6 lat temu, kiedy była zmiana systemu oświaty. Ta ustawa jest spóźniona o 6 lat, w tym czasie organizacje siały spustoszenie i wchodziły do szkół. Nauczyciel w szkole ma uczyć, nie ma miejsce na politykę, trzeba uczyć postaw, myślenia, podawać przykłady, ale też uczyć dokonywania wyboru – mówił Paweł Nakonieczny z PiS.

- W latach 90. nastąpiła decentralizacja oświaty i wtedy szkoły zostały przekazane samorządom. Trwało to wiele lat, system został wypracowany i to się sprawdziło. Pewnie jest jeszcze wiele do zrobienia na każdej płaszczyźnie, ale to co się dzieje od paru laty, to odbieranie samorządom kompetencji, mamy brak zaufania władz centralnych do samorządów i przypomina to czasy PRL-u. Pandemia pokazała, jak samorządy sobie poradziły przy wprowadzaniu nauki zdalnej, oczywiście przy pomocy państwa. Uważam, że system należy dostosowywać, ale to nie może być taki przewrót – mówiła Edyta Gola z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej 2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »