Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (28.11.2021) - zobacz…
2021-11-28, 12:55 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych rozmawiali dziś o funduszu kompensacyjnym i innych pomysłach na walkę z pandemią. Pomysł funduszu wypracowano podczas piątkowego spotkania wszystkich partii z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską. Z funduszu kompensacyjnego mają być wypłacane odszkodowania za odczyny poszczepienne. Ponadto chodzi o bezpłatne testy raz w tygodniu dla pracowników m.in. służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji. Wypracowano też dodatki pieniężne dla pracowników niemedycznych pracujących przy chorych na COVID-19.
Czy fundusz zachęci do szczepień i jak ocenić czas jego wprowadzenia?

- Fundusz na pewno przyczyni się do tego, że osoby które obawiają się powikłań po szczepieniu, szczególnie przy dużym lobby antyszczepionkowym, że jakaś część osób przekona się do tego. Myślę, że to nie będzie decydujące czy ktoś się zaszczepi czy nie, bardziej obawa przed zakażeniem jest większa i bardziej mobilizująca, żeby się zaszczepić - mówił Konrad Gęsiarz z PiS.

- O funduszu kompensacyjnym Kukiz'15 mówi od 2015 roku, wtedy jeszcze nikt nie słyszał o koronawirusie. Chodziło o zwiększenie odszkodowań, takich konkretnych kwot za niepożądany odczyn poszczepienny i to w przypadku każdego rodzaju szczepienia. Nasza aprobata dla tego projektu to nic szczególnego, ubolewam jednak, że dopiero teraz jest to robione, na ostatnią chwilę - mówił poseł Paweł Kukiz z Kukiz'15.
- Piątkowe spotkanie pokazuje, że rząd nie ma większości do prowadzenia walki z koronawirusem. Wiemy z mediów, że część posłów prawicy jest przeciwna ustawie umożliwiającej weryfikację szczepień przez pracodawcę i z tego powodu szuka się wsparcia na opozycji. Ubolewam, że dopiero tragedia zgonów i chorych zmusiła do rozmów. My już wcześniej dawaliśmy pomysły, np. taki dodatek motywujący finansowy 600zł. W drodze kompromisu z ministrem zdrowia, nie powiedział "nie", ale kieruje się bardziej w kierunku odpisu od podatku - mówił Marcin Oszańca, prezes PSL na Opolszczyźnie.

- Cieszę się, że doszło do porozumienia i że ten projekt stanie na obradach sejmu i fundusz zostanie wprowadzony w życie. To nie przekona nieprzekonanych, ale wpłynie na poczucie bezpieczeństwa osób, które mają wątpliwości. Tym bardziej że stoimy u progu momentu, w którym będzie można szczepić 5-letnie dzieci. Ja nie miałam wątpliwości czy szczepić siebie i męża, a teraz się zastanawiamy. Być może taki fundusz utwierdzi pewnych rodziców, że dobrze robią - mówiła Justyna Soppa ze stowarzyszenia "Od Nowa".

- Fundusz może zachęcić do szczepienia, chociaż tez przekaz, który był przez wiele miesięcy, nie był najlepszy. Nie tylko u nas, w całej Europie. Pamiętam jak się szczepiłem pierwszy raz, mówiono że będzie ładnie i pięknie, potem że drugi raz uchroni przez cały rok, a teraz się po pół roku okazuje, że trzeba trzeci raz. I to nie jest przekonujące. Należy też uznać, że są powikłania, bo one przez wielu profesorów były podważane. Nie sądzę, że będzie wielka fala zaszczepień. Szczepienia chronią i są dużą pomocą, ale trzeba szanować ludzi, którzy mają inne zdanie - mówił Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski.

- Problemem jest to, że dziennie zaczyna umierać 500 osób i takie statystyki zobaczymy w tym tygodniu. To jest jak 5 tupolewów... Jeśli kogoś to nie przekonuje, to co może takie osoby przekonać? Rozmowy z opozycją mają na celu przykryć nic nie robienie rządu. Opozycję zaproszono żeby podzielić się odpowiedzialnością. Te rozwiązania powinny być dawno wprowadzone. One będą przyjęte jako niekontrowersyjne, ale przyjdzie kiedyś rozliczyć panujących za ich zbrodnicze zaniechania - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Ryszard Wilczyński.

- Głównym celem spotkań jest wypracowanie wspólnego stanowiska i to jest dziś najistotniejsze. Musimy wspólnie działać, dobro wspólne ma nas jednoczyć. Wiemy że były pewne kroki podejmowane, które nie zdały egzaminu. Nie budujmy podziałów, nie selekcjonujmy obywateli na zaszczepionych i niezaszczepionych, bo to nie przynosi skutku. Budujmy taką ścieżkę rozwiązań, która pozwoli wypracować skuteczne mechanizmy obrony przed pandemią i zarażeniem - mówił Aleksander Bugla z PiS.

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »