Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (28.11.2021) - zobacz…
2021-11-28, 12:55 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych rozmawiali dziś o funduszu kompensacyjnym i innych pomysłach na walkę z pandemią. Pomysł funduszu wypracowano podczas piątkowego spotkania wszystkich partii z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską. Z funduszu kompensacyjnego mają być wypłacane odszkodowania za odczyny poszczepienne. Ponadto chodzi o bezpłatne testy raz w tygodniu dla pracowników m.in. służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji. Wypracowano też dodatki pieniężne dla pracowników niemedycznych pracujących przy chorych na COVID-19.
Czy fundusz zachęci do szczepień i jak ocenić czas jego wprowadzenia?

- Fundusz na pewno przyczyni się do tego, że osoby które obawiają się powikłań po szczepieniu, szczególnie przy dużym lobby antyszczepionkowym, że jakaś część osób przekona się do tego. Myślę, że to nie będzie decydujące czy ktoś się zaszczepi czy nie, bardziej obawa przed zakażeniem jest większa i bardziej mobilizująca, żeby się zaszczepić - mówił Konrad Gęsiarz z PiS.

- O funduszu kompensacyjnym Kukiz'15 mówi od 2015 roku, wtedy jeszcze nikt nie słyszał o koronawirusie. Chodziło o zwiększenie odszkodowań, takich konkretnych kwot za niepożądany odczyn poszczepienny i to w przypadku każdego rodzaju szczepienia. Nasza aprobata dla tego projektu to nic szczególnego, ubolewam jednak, że dopiero teraz jest to robione, na ostatnią chwilę - mówił poseł Paweł Kukiz z Kukiz'15.
- Piątkowe spotkanie pokazuje, że rząd nie ma większości do prowadzenia walki z koronawirusem. Wiemy z mediów, że część posłów prawicy jest przeciwna ustawie umożliwiającej weryfikację szczepień przez pracodawcę i z tego powodu szuka się wsparcia na opozycji. Ubolewam, że dopiero tragedia zgonów i chorych zmusiła do rozmów. My już wcześniej dawaliśmy pomysły, np. taki dodatek motywujący finansowy 600zł. W drodze kompromisu z ministrem zdrowia, nie powiedział "nie", ale kieruje się bardziej w kierunku odpisu od podatku - mówił Marcin Oszańca, prezes PSL na Opolszczyźnie.

- Cieszę się, że doszło do porozumienia i że ten projekt stanie na obradach sejmu i fundusz zostanie wprowadzony w życie. To nie przekona nieprzekonanych, ale wpłynie na poczucie bezpieczeństwa osób, które mają wątpliwości. Tym bardziej że stoimy u progu momentu, w którym będzie można szczepić 5-letnie dzieci. Ja nie miałam wątpliwości czy szczepić siebie i męża, a teraz się zastanawiamy. Być może taki fundusz utwierdzi pewnych rodziców, że dobrze robią - mówiła Justyna Soppa ze stowarzyszenia "Od Nowa".

- Fundusz może zachęcić do szczepienia, chociaż tez przekaz, który był przez wiele miesięcy, nie był najlepszy. Nie tylko u nas, w całej Europie. Pamiętam jak się szczepiłem pierwszy raz, mówiono że będzie ładnie i pięknie, potem że drugi raz uchroni przez cały rok, a teraz się po pół roku okazuje, że trzeba trzeci raz. I to nie jest przekonujące. Należy też uznać, że są powikłania, bo one przez wielu profesorów były podważane. Nie sądzę, że będzie wielka fala zaszczepień. Szczepienia chronią i są dużą pomocą, ale trzeba szanować ludzi, którzy mają inne zdanie - mówił Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski.

- Problemem jest to, że dziennie zaczyna umierać 500 osób i takie statystyki zobaczymy w tym tygodniu. To jest jak 5 tupolewów... Jeśli kogoś to nie przekonuje, to co może takie osoby przekonać? Rozmowy z opozycją mają na celu przykryć nic nie robienie rządu. Opozycję zaproszono żeby podzielić się odpowiedzialnością. Te rozwiązania powinny być dawno wprowadzone. One będą przyjęte jako niekontrowersyjne, ale przyjdzie kiedyś rozliczyć panujących za ich zbrodnicze zaniechania - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Ryszard Wilczyński.

- Głównym celem spotkań jest wypracowanie wspólnego stanowiska i to jest dziś najistotniejsze. Musimy wspólnie działać, dobro wspólne ma nas jednoczyć. Wiemy że były pewne kroki podejmowane, które nie zdały egzaminu. Nie budujmy podziałów, nie selekcjonujmy obywateli na zaszczepionych i niezaszczepionych, bo to nie przynosi skutku. Budujmy taką ścieżkę rozwiązań, która pozwoli wypracować skuteczne mechanizmy obrony przed pandemią i zarażeniem - mówił Aleksander Bugla z PiS.

Zobacz także

2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »