Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (21.11.2021) - zobacz…
2021-11-21, 13:50 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (21.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (21.11.2021) - zobacz i posłuchaj!
W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w dwóch kontekstach: krajowym, czyli sytuacji wewnętrznej i kontekście międzynarodowym.
W pierwszej części programu goście komentowali ostatnie posiedzenie sejmu, na którym przegłosowano nowelizację ustawy o ochronie granic. Umożliwia ona m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz byłby wprowadzany na czas określony w drodze rozporządzenia przez szefa MSWiA po konsultacji ze Strażą Graniczną. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową oraz uczniów czy osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

Oto kilka wypowiedzi naszych gości w pierwszej części programu:

- Zagłosowałem za, mając dużo wątpliwości, natomiast myślę, że trzeba dać rządzącym szansę, aby pewne kwestie zostały właściwie uregulowane - mówił Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Mamy sytuację jeszcze ze stanem wyjątkowym, a za chwilę strefę gdzie minister będzie wprowadzać obostrzenia i dawać pewne ulgi niektórym obywatelom i to ma pomóc w terenie przygranicznym. To bardzo ważne, bo sytuacja może jest teraz nieco łagodniejsza, ale wciąż napięta. Moja wątpliwość polega na tym, że pewne decyzje będą podejmowane na poziomie ministerialnym, a można powiedzieć, że pewne uprawnienia wojewody są na tyle uregulowane, że kwestie, które pojawiają się w ustawie, mogłyby być zastosowane przez decyzję wojewody. Największy problem jest z dopuszczeniem dziennikarzy. Ich niedopuszczenie jest w moim przekonaniu błędem - mówił poseł Galla.

- Po pierwsze dziękuję funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i innych formacji, którzy podejmują gigantyczny wysiłek. Słowa uznania, ale też współczucia dla tych, którzy posiadają własne rodziny, a są zmuszeni do wpychania dzieci nocą do lasu. To jest niepojęte. Uczestniczyłem w pracach komisji, która pracowała nad tym niekonstytucyjnym projektem. Jego poparcie jest z gruntu niemożliwe, to nie jest recepta na rozwiązanie kryzysu, tylko opaska sanitarna dla opinii publicznej, organizacji pozarządowych i samych mediów. W ustawie jest zapis, który aktowi niższej rangi czyli rozporządzeniu, daje uprawnienia by ograniczyć prawo obywateli do poruszania się i to jest wprost sprzeczne z Konstytucją. Takiego bubla nie można poprzeć - mówił poseł Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

- Ustawa jest narzędziem, które ma sprawić aby polskie służby dalej mogły dobrze tej granicy pilnować - mówił Jan Chabraszewski z PiS. - Granica nie jest taka nieszczelna, bo fakty pokazują, że wiele służb i zagranicznych ośrodków chwali państwo polskie za działania podejmowane na granicy i skuteczność realizowanych zadań. Trzeba podkreślić, że w tej ustawie są też elementy o środkach jakie będą mogli mieć funkcjonariusze by bardziej skutecznie odeprzeć hybrydowe ataki. Narracja mediów też jest bardzo różna i mówienie o biednych migrantach uciekających przed wojną nie znajduje pokrycia w rzeczywistości. Ponad 80% z nich to młodzi mężczyźni w sile wieku, którzy mogliby zostać w swoim kraju i go odbudowywać.

- To opozycja jako pierwsza proponowała absolutną bezczynność, a rząd wykazał się zdecydowanymi działaniami. W perspektywie czasu widać, że opozycja zrozumiała, że te działania były słuszne i niezbędne. Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych działań. Pamiętam jak o stanie wyjątkowym mówiono "stan wyjątkowej podłości", tak mówiła opozycja. Każdy ma świadomość, że dochodzi tam do ludzkiej krzywdy, ale trzeba zdać sobie sprawę, że po drugiej stronie jest podła i cyniczna gra Łukaszenki. Wpuszczenie kogokolwiek spowoduje tylko eskalację - mówił Wojciech Komarzyński z PiS.

W drugiej części programu goście komentowali ostatnie zachowania polityków na arenie międzynarodowej, m.in. podjęcia dialogu przez Angelę Merkel z Aleksandrem Łukaszenką. Doszło także do rozmów prezydenta Francji z prezydentem Rosji. To wzbudziło sprzeciw polskiego rządu, by nie przeprowadzać rozmów o granicy "ponad głowami Polaków".

- Mnie kompletnie nie dziwi, że rozmowy odnośnie granic Polski są prowadzone bez naszych rządzących. Jak widać mało znaczymy na arenie międzynarodowej. Nikt nie chce z nami rozmawiać i nawet te rozmowy, prowadzone teraz (polskiego premiera z władzami Łotwy, Litwy i Estonii przyp.red.) są spóźnione - mówiła Natalia Arfan z Nowej Lewicy.

- Nic o nas bez nas. To hasło, które powinno przyświecać tej sytuacji. Jeśli chodzi o Angelę Merkel to myślę, że ona chciała poprawić swoje notowania. Premier Morawiecki apeluje o przedyskutowanie sytuacji przez Radę Europejską, mamy poparcie różnych krajów Europy Zachodniej, którzy nas wspierają. Głównym zamiarem tej sytuacji jest destabilizacja Europy i musimy z tym walczyć - mówiła Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej.

- Rozmowy Merkel z Łukaszenką są nieodpowiedzialne. Rozmowy o ochronie granicy europejsko-białoruskiej bez udziału Polski pokazują, że pakt Ribbentrop-Mołotow jest aktywny i jest aktywny dzięki posłom opozycji, którzy są w studiu i którzy podgrzewają atmosferę. Dzisiejsza opozycja wpisuje się idealnie w te działania państw, które próbują zrobić swoje interesy omijając Polskę - powiedział Tomasz Ognisty, radny powiatu głubczyckiego z Solidarnej Polski.

- Całe szczęście, że jesteśmy w Unii Europejskiej - mówiła Barbara Kamińska z Platformy Obywatelskiej. - Wróćmy do roku 2016 kiedy ówczesny marszałek senatu Stanisław Karczewski, ówczesny wicepremier Morawiecki czy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski pojechali do Łukaszenki i przekaz był jednoznaczny: to ciepły człowiek, który dba o rozwój kraju. Myślę, że obecna sytuacja jest obecnemu rządowi bardzo na rękę, bo przykrywa to co się dzieje m.in. z inflacją - powiedziała radna.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (21.11.2021)

Zobacz także

2021-11-21, godz. 13:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (21.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w dwóch kontekstach: krajowym, czyli sytuacji wewnętrznej i kontekście… » więcej 2021-11-14, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" (14.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Trwa kryzys na polsko-białoruskiej granicy. W nocy do Polski "wdarło się siłowo około 50 osób". Zatrzymano 22 nielegalnych migrantów. Po białoruskiej stronie… » więcej 2021-11-11, godz. 12:01 Świąteczna Loża Radiowa" - zobacz i posłuchaj audycji z 11 listopada 2021 r. - 11 listopada to nie jest data umowna odzyskania niepodległości, ale nie dlatego, że wydarzyło się wtedy coś, co moglibyśmy uznać, za akt powstania odrodzenia… » więcej 2021-11-07, godz. 12:11 "Niedzielna Loża Radiowa" (07.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy rozmawiali dziś o sędziach pokoju oraz o sytuacji gospodarczej z związanej z coraz większą inflacją. Gośćmi programu… » więcej 2021-11-01, godz. 12:17 Prof. Mirosław Lenart i prof. Henryk Machoń o nieco innym podejściu do tematyki przemijania, śmierci i naszych doświadczeniach… Z okazji Wszystkich Świętych w audycji "Świąteczna Loża Radiowa" nieco inne podejście do tematyki przemijania, śmierci i w ogóle naszych doświadczeń… » więcej 2021-10-31, godz. 12:34 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 31 października 2021 r. W ubiegłym tygodniu doszło do zawarcia umowy politycznej z Partią Republikańską i ze stowarzyszeniem odnowa Marcina Ociepy. Dodatkowo z rządem pod względem… » więcej 2021-10-24, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (24.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Debata o "kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa", która odbyła się we wtorek w Parlamencie Europejskim trwała ponad 4 godziny. Szefowa… » więcej 2021-10-17, godz. 14:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (17.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu sejmu, na którym uchwalono specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Ma to być solidna i wysoka zapora… » więcej 2021-10-10, godz. 13:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (10.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej… » więcej 2021-10-03, godz. 12:41 "Niedzielna Loża Radiowa" (03.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Sejm przychylił się do wniosku prezydenta Andrzej Dudy i o 60 dni przedłużył stan wyjątkowy, od miesiąca obowiązujący przy granicy z Białorusią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »