Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (07.11.2021) - zobacz…
2021-11-07, 12:11 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (07.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (07.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
W Niedzielnej Loży Radiowej politycy rozmawiali dziś o sędziach pokoju oraz o sytuacji gospodarczej z związanej z coraz większą inflacją. Gośćmi programu byli: Aleksander Bugla (PiS), Paweł Kukiz (Kukiz’15), Przemysław Tetłak (Solidarna Polska) i Paweł Kampa (Nowa Lewica).
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek inicjatywę ustawodawczą dotyczącą dwóch projektów ustaw: o sądach pokoju oraz drugiej, z przepisami je wprowadzającymi. Zaraz potem oba projekty trafiły do Sejmu. Sędziowie pokoju to jeden ze sztandarowych postulatów środowiska związanego z posłem Pawłem Kukizem.

Przypomnijmy, że współpraca Pawła Kukiza z PiS to „ustawa za ustawę”. PiS zobowiązało się poprzeć projekt sędziów pokoju, zatem jakie ustawy w zamian poprze Paweł Kukiz?

- Przede wszystkim chodzi o Polski Ład i sprawy personalne, choć czasem mam różne opinie o osobach, których dotyczy wotum, ale zgodnie z umową głosuję jak PiS chroniąc te osoby. To nie jest tak, że chodzi o konkretne ustawy. Na jednym z posiedzeń sejmu głosowaliśmy ustawy o fotowoltaice czy akcyzie i zagłosowaliśmy przeciw, mimo że PiS głosował „za” – mówił poseł Kukiz zwracając również uwagę, że przez lenistwo opozycji te ustawy przegłosowano.

Co o sędziach pokoju uważają inni goście?

- To jest ciekawa propozycja, przetestujemy ją w praktyce, zobaczymy czy pozwoli to usprawnić system sądowniczy. Wiemy, że są różne modele, ciekawy jest ten system amerykański, oparty na przysięgłych, którzy wydają wyroki i werdykty. Z psychologicznego punktu widzenia, ma to swoje podstawy i uzasadnienie społeczno-socjologiczne, więc czekamy aż pomysł wjedzie życie – mówił Aleksander Bugla z PiS.

- Cieszę się, że ten projekt doczekał się realizacji, bo jako Solidarna Polska zabiegaliśmy o to. To jest szansa na odciążenie polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości i wierzę, że tak się stanie. Jeśli chodzi o po nadpartyjną zgodę, to raczej bym jej nie oczekiwał. Po wypowiedziach członków opozycji możemy wnioskować, że nawet jak są „za” to są „przeciw”. Jako Solidarna Polska mamy pewne wątpliwości czy takie zmiany w systemie sądowniczym nie powinny być poprzedzone zmianą Konstytucji, ale to wyjdzie w praniu – mówił Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski.

- Myślę, że wątpliwości konstytucyjne w roku prac parlamentarnych da się rozwiązać, a one też dotyczą mniejszych szczegółów tego projektu – mówił Paweł Kampa z Nowej Lewicy. – To jest tak, że jeden sędzia ma przypadać na 10 tys. mieszkańców, czyli to taka średnia gmina. Wymogi co do sędziów są w miarę niskie czyli skończone prawo i praktyka w zawodzie. Wątpliwości które mam dotyczą tego, że w myśl takiego amerykańskiego sędziego, to są osoby z autorytetem, mężowie zaufania. To są osoby mające większe doświadczenie życiowe, zawodowe i społeczne. Dzięki temu jak wydają wyrok, to jest on bardziej akceptowalny niż wyrok wydany przez kogoś na początku swojej kariery prawniczej – zwrócił uwagę Paweł Kampa.

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cieciu wydatków i kryzysie w TK. Loża Radiowa 24.11.2024 To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »