Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (26.09.2021) - zobacz…
2021-09-26, 13:19 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj!
Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sprawie kopalni i elektrowni Turów. Przypomnijmy, na początku tygodnia TSUE nałożył na Polskę karę w wysokości pół miliona euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Wniosek o ukaranie Polski złożyli Czesi. W piątek doszło do rozmów polsko-czeskich w tej sprawie i będą kontynuowane w poniedziałek (27.09). Czy to zapowiedź końca sporu? Czy powinniśmy płacić kary nałożone przez TSUE? Czy trzeba zamknąć kopalnię? Czy sprawa Turowa to tylko zapowiedź większych konfliktów w UE o energetykę?
– To nie jest kara za żaden wyrok TSUE, tylko jedna pani sędzia wydała dwa zabezpieczenia i nie ma to nic wspólnego z prawem. Artykuł 260 o działalności TSUE nic nie mówi o karach pieniężnych w przypadku zabezpieczeń. Nie ma wyroku TSUE. Problem dotyczy przemian energetycznych, które odbywają się w Europie i to jest problem czysto polityczny. Przemiany wymagają dużych nakładów pieniężnych i każde państwo będzie dbało o swój interes. Polska też o swój interes musi dbać – mówił Jan Chabraszewski z PiS.

– Ten spór dewastuje naszą pozycję w Unii, niszczy dyplomację i będzie miał poważne następstwa dla Polski. Mówię o gigantycznych karach i odszkodowaniach, które TSUE zarządził na rzecz Republiki Czeskiej. Jestem zwolennikiem zamknięcia kopalni i elektrowni Turów, ale pod warunkiem że Unia Europejska zagwarantuje nam 8 proc. produkcji prądu i dostarczy nam go nieodpłatnie, a po drugie zapewni ciągłość (pracy przyp. red.) pracownikom zatrudnionym w kopalni i elektrowni – powiedział Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. – Ciężar kar powinni ponosić ci którzy nieudolnie prowadzili negocjacje – dodał.

– To nie jest duży spór pomiędzy Polską i Czechami. Wczoraj widziałem wywiad z czeskim dziennikarzem, który mówił, że to jest spór na tle województw. Jeśli nie zgadzamy się z tą karą, to chyba znajdą się fachowcy w UE, którzy powołają jakiś zespół i się dowiemy kto jest winny. Wszyscy wiemy, że takie zakłady po obu stronach granicy powodują pewien dyskomfort dla wszystkich mieszkańców. Musimy pogodzić się z tym, że w najbliższym czasie musimy odchodzić od węgla i to jest wyzwanie. A po co mój premier występuje i mówi, że temat jest załatwiony, a obok stoi premier Czech i mówi, że nie jest. Komu to jest potrzebne? Teraz dostaliśmy karę i trzeba coś zrobić. Myślę, że jakby marszałek z dolnośląskiego i hetman z Czech się spotkali to temat byłby dawno załatwiony – mówił Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

– Nie powinniśmy płacić tej kary – powiedział Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski. – Mamy do czynienia z arbitralną, jednoosobową decyzją sędzi, która jeszcze niedawno była w Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska i płaciła darowizny na rzecz partii. Polski wniosek o poszerzenie składu sędziowskiego został odrzucony, wniosek o wysłuchanie ustne również. Przytoczę dwa zdania z ciekawego artykułu Deutsche Welle, który mówi o tym, że „ogłoszone przez premiera uzgodnienia praktycznie pokrywają się z tym czego ponad 3 miesiące temu domagał się ówczesny czeski minister spraw zagranicznych podczas wizyty ostatniej szansy 12 lutego w Warszawie”. Obserwujemy eskalację żądań strony czeskiej, to przedwyborcza gra, powinniśmy przeciągnąć negocjacje do czasu wyłonienia nowego czeskiego parlamentu – mówił przedstawiciel Solidarnej Polski.

– Jeśli ktoś robi inwestycję, która mi szkodzi to wołam sąsiada „do płota” i dyskutujemy. Jeśli on uznaje moje racje i widzi, że robi mi szkodę, to zastanawiamy się jak ten problem rozwiązać. Jeśli jednak jest arogancki i nieprofesjonalny, dominuje u niego pycha, to idzie się do sądu. Tak też robi się to w UE, w ekskluzywnym, demokratycznym klubie, którego zazdrości nam świat. Takie jest cywilizowane rozwiązanie problemu. Przedkładając na politykę zagraniczną, dlaczego od roku nie ma ambasadora polskiego w Czechach, kto ma wspierać te procesy negocjacyjne? – mówił Krzysztof Pieroń z PSL-Koalicji Polskiej.

– Co jest polskim interesem? Reprezentowanie potężnych krajów, które stoją dzisiaj za instytucjami UE? Naszym interesem jest dbanie o politykę energetyczną. Jesteśmy państwem suwerennym. Dzisiaj grożą nam pałeczką Czesi, jutro będzie nam groził Łukaszenko i będzie kierował skargi na TSUE, z pytaniem dlaczego Polacy zamykają granicę? Każdy kto chce podnieść rękę na Polskę, bez względu którym sąsiadem jest, jest wspierany przez instytucje UE, po to żeby walić w Polskę – powiedział Aleksander Bugla z PiS.

– Kwestią było to jak łagodzić skutki wydobycia w Turowie. Jak popatrzymy na mapę, to to jest mały kawałek Polski, gdzie z jednej strony graniczymy z Czechami i Niemcami. Nie ma więc możliwości łagodzenia tych skutków bez rozmowy z sąsiadami. Z małego problemu zrobił się problem rangi ogólnoeuropejskiej i wielopoziomowej. Na początku października są wybory w Czechach i teraz to urosło na tyle, że premier Babisz może nie być skłonny do dyskusji z uwagi na użytek polityki wewnętrznej, a jak przegra to do władzy dostanie się druga strona sceny politycznej w Czechach, która jest jeszcze bardziej „pro eko” i konflikt się zaostrzy. Jesteśmy między młotem a kowadłem, czyli kwestią zamknięcia kopalni a płaceniem kar, a nikt tego nie chce. To pokazuje nieudolność tego rządu – mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej.
Zaproszenie Joanna Matlak przyjęli:
  • Aleksander Bugla (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Jan Chabraszewski (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna),
  • Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska),
  • Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe),
  • Józef Swaczyna (Mniejszość Niemiecka),
  • Przemysław Tetłak (Solidarna Polska).

Zobacz także

2022-06-12, godz. 12:40 "Niedzielna Loża Radiowa" z 12 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" podsumowali dzisiaj walkę z inflacją, która w maju osiągnęła poziom 13,9%. Ocenili m.in. programy osłonowe wprowadzone… » więcej 2022-06-05, godz. 12:25 "Niedzielna Loża Radiowa" z 5 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W czwartek szefowa komisji europejskiej Ursula von der Leyen gościła w Polsce i potwierdziła, że Krajowy Plan Odbudowy jest zatwierdzony. Oprócz dużych pieniędzy… » więcej 2022-05-29, godz. 12:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 29 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 231 posłów było "za", "przeciw" 208, a 13 wstrzymało się od głosu. Nowela… » więcej 2022-05-22, godz. 12:09 "Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach… » więcej 2022-05-15, godz. 12:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 15 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o ponownym powołaniu na funkcję prezesa prof. Adama Glapińskiego. W ubiegły czwartek zdecydowała… » więcej 2022-05-08, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wynikach sondażu, według którego blisko 57% pytanych popiera udział polskich żołnierzy w misji pokojowej… » więcej 2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Prof. Piotr Pałys "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. W drugiej części spojrzeliśmy na historię Święta Pracy. Skąd się wzięło i jak ewoluowało na przestrzeni lat? O tym powiadał prof. Piotr Pałys z Instytutu… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Wojciech Rajchel i Paweł Kampa "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. O tym jak zmieniają się obchody Święta Pracy, jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy i postulatach związków zawodowych rozmawialiśmy z Wojciechem Rajchlem… » więcej 2022-04-24, godz. 12:26 "Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »