Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (26.09.2021) - zobacz…
2021-09-26, 13:19 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj!
Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sprawie kopalni i elektrowni Turów. Przypomnijmy, na początku tygodnia TSUE nałożył na Polskę karę w wysokości pół miliona euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Wniosek o ukaranie Polski złożyli Czesi. W piątek doszło do rozmów polsko-czeskich w tej sprawie i będą kontynuowane w poniedziałek (27.09). Czy to zapowiedź końca sporu? Czy powinniśmy płacić kary nałożone przez TSUE? Czy trzeba zamknąć kopalnię? Czy sprawa Turowa to tylko zapowiedź większych konfliktów w UE o energetykę?
– To nie jest kara za żaden wyrok TSUE, tylko jedna pani sędzia wydała dwa zabezpieczenia i nie ma to nic wspólnego z prawem. Artykuł 260 o działalności TSUE nic nie mówi o karach pieniężnych w przypadku zabezpieczeń. Nie ma wyroku TSUE. Problem dotyczy przemian energetycznych, które odbywają się w Europie i to jest problem czysto polityczny. Przemiany wymagają dużych nakładów pieniężnych i każde państwo będzie dbało o swój interes. Polska też o swój interes musi dbać – mówił Jan Chabraszewski z PiS.

– Ten spór dewastuje naszą pozycję w Unii, niszczy dyplomację i będzie miał poważne następstwa dla Polski. Mówię o gigantycznych karach i odszkodowaniach, które TSUE zarządził na rzecz Republiki Czeskiej. Jestem zwolennikiem zamknięcia kopalni i elektrowni Turów, ale pod warunkiem że Unia Europejska zagwarantuje nam 8 proc. produkcji prądu i dostarczy nam go nieodpłatnie, a po drugie zapewni ciągłość (pracy przyp. red.) pracownikom zatrudnionym w kopalni i elektrowni – powiedział Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. – Ciężar kar powinni ponosić ci którzy nieudolnie prowadzili negocjacje – dodał.

– To nie jest duży spór pomiędzy Polską i Czechami. Wczoraj widziałem wywiad z czeskim dziennikarzem, który mówił, że to jest spór na tle województw. Jeśli nie zgadzamy się z tą karą, to chyba znajdą się fachowcy w UE, którzy powołają jakiś zespół i się dowiemy kto jest winny. Wszyscy wiemy, że takie zakłady po obu stronach granicy powodują pewien dyskomfort dla wszystkich mieszkańców. Musimy pogodzić się z tym, że w najbliższym czasie musimy odchodzić od węgla i to jest wyzwanie. A po co mój premier występuje i mówi, że temat jest załatwiony, a obok stoi premier Czech i mówi, że nie jest. Komu to jest potrzebne? Teraz dostaliśmy karę i trzeba coś zrobić. Myślę, że jakby marszałek z dolnośląskiego i hetman z Czech się spotkali to temat byłby dawno załatwiony – mówił Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

– Nie powinniśmy płacić tej kary – powiedział Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski. – Mamy do czynienia z arbitralną, jednoosobową decyzją sędzi, która jeszcze niedawno była w Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska i płaciła darowizny na rzecz partii. Polski wniosek o poszerzenie składu sędziowskiego został odrzucony, wniosek o wysłuchanie ustne również. Przytoczę dwa zdania z ciekawego artykułu Deutsche Welle, który mówi o tym, że „ogłoszone przez premiera uzgodnienia praktycznie pokrywają się z tym czego ponad 3 miesiące temu domagał się ówczesny czeski minister spraw zagranicznych podczas wizyty ostatniej szansy 12 lutego w Warszawie”. Obserwujemy eskalację żądań strony czeskiej, to przedwyborcza gra, powinniśmy przeciągnąć negocjacje do czasu wyłonienia nowego czeskiego parlamentu – mówił przedstawiciel Solidarnej Polski.

– Jeśli ktoś robi inwestycję, która mi szkodzi to wołam sąsiada „do płota” i dyskutujemy. Jeśli on uznaje moje racje i widzi, że robi mi szkodę, to zastanawiamy się jak ten problem rozwiązać. Jeśli jednak jest arogancki i nieprofesjonalny, dominuje u niego pycha, to idzie się do sądu. Tak też robi się to w UE, w ekskluzywnym, demokratycznym klubie, którego zazdrości nam świat. Takie jest cywilizowane rozwiązanie problemu. Przedkładając na politykę zagraniczną, dlaczego od roku nie ma ambasadora polskiego w Czechach, kto ma wspierać te procesy negocjacyjne? – mówił Krzysztof Pieroń z PSL-Koalicji Polskiej.

– Co jest polskim interesem? Reprezentowanie potężnych krajów, które stoją dzisiaj za instytucjami UE? Naszym interesem jest dbanie o politykę energetyczną. Jesteśmy państwem suwerennym. Dzisiaj grożą nam pałeczką Czesi, jutro będzie nam groził Łukaszenko i będzie kierował skargi na TSUE, z pytaniem dlaczego Polacy zamykają granicę? Każdy kto chce podnieść rękę na Polskę, bez względu którym sąsiadem jest, jest wspierany przez instytucje UE, po to żeby walić w Polskę – powiedział Aleksander Bugla z PiS.

– Kwestią było to jak łagodzić skutki wydobycia w Turowie. Jak popatrzymy na mapę, to to jest mały kawałek Polski, gdzie z jednej strony graniczymy z Czechami i Niemcami. Nie ma więc możliwości łagodzenia tych skutków bez rozmowy z sąsiadami. Z małego problemu zrobił się problem rangi ogólnoeuropejskiej i wielopoziomowej. Na początku października są wybory w Czechach i teraz to urosło na tyle, że premier Babisz może nie być skłonny do dyskusji z uwagi na użytek polityki wewnętrznej, a jak przegra to do władzy dostanie się druga strona sceny politycznej w Czechach, która jest jeszcze bardziej „pro eko” i konflikt się zaostrzy. Jesteśmy między młotem a kowadłem, czyli kwestią zamknięcia kopalni a płaceniem kar, a nikt tego nie chce. To pokazuje nieudolność tego rządu – mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej.
Zaproszenie Joanna Matlak przyjęli:
  • Aleksander Bugla (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Jan Chabraszewski (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna),
  • Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska),
  • Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe),
  • Józef Swaczyna (Mniejszość Niemiecka),
  • Przemysław Tetłak (Solidarna Polska).

Zobacz także

2021-10-24, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (24.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Debata o "kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa", która odbyła się we wtorek w Parlamencie Europejskim trwała ponad 4 godziny. Szefowa… » więcej 2021-10-17, godz. 14:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (17.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu sejmu, na którym uchwalono specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Ma to być solidna i wysoka zapora… » więcej 2021-10-10, godz. 13:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (10.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej… » więcej 2021-10-03, godz. 12:41 "Niedzielna Loża Radiowa" (03.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Sejm przychylił się do wniosku prezydenta Andrzej Dudy i o 60 dni przedłużył stan wyjątkowy, od miesiąca obowiązujący przy granicy z Białorusią… » więcej 2021-09-26, godz. 13:19 "Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sprawie kopalni i elektrowni Turów. Przypomnijmy, na początku tygodnia TSUE nałożył na Polskę karę… » więcej 2021-09-19, godz. 13:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Czy Polska zmierza do wyjścia z Unii Europejskiej i czy ordynacja wyborcza powinna być zmieniona? O tym dyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele… » więcej 2021-09-12, godz. 12:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na początku tego tygodnia Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie… » więcej 2021-09-05, godz. 13:28 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od czwartkowego popołudnia w 183. miejscowościach na pograniczu polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony decyzją prezydenta na wniosek… » więcej 2021-08-29, godz. 14:37 "Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zmianach, jakie mają nastąpić w oświacie, m.in. o wzmocnienia… » więcej 2021-08-22, godz. 12:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (22.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Ponad 30-osobowa grupa nielegalnych imigrantów od dwóch tygodni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko- białoruskiej. Osoby te znajdują… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »