Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (29.08.2021) - zobacz…
2021-08-29, 14:37 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zmianach, jakie mają nastąpić w oświacie, m.in. o wzmocnienia roli kuratorów oświaty. Było też o zapowiedziach zmian w wynagrodzeniu nauczycieli.
Przykładowo w nowelizacji jest zapis, że będzie potrzebna pozytywna opinia kuratora, aby w szkole działalność podejmowały stowarzyszenia czy inne organizacje, nastąpią też zmiany w składach komisji konkursowych; przedstawiciele kuratora zawsze będą mieli 5 głosów niezależnie od liczby przedstawicieli w komisji. Kuratorzy mogą mieć też większy wpływ na zawieszanie lub odwoływanie dyrektorów placówek oświatowych.

- W ostatnim czasie w oświacie mamy do czynienia z zanegowaniem pewnej unitarności edukacji w polskim państwie. Zaczęły się pojawiać elementy „emancypacyjne” w poszczególnych samorządach, gdzie próbowano zachwiać tym systemem. Ministerstwo idzie w kierunku modelu unitarnego, bo przecież państwo polskie nie składa się z księstw czy landów – mówił Jan Chabraszewski z PiS.

- Projekt przepisów prawa oświatowego mówi wyraźnie, że na 3 miesiące przed realizacją zajęć prowadzonych przez organizację zarówno program jak i materiały dydaktyczne mają być zaopiniowane przez dyrektora. Dopiero potem rodzice i nauczyciele będą mogli się do tego odnieść. A do tej pory to oni wyrażali zgodę na prowadzenie tych zajęć. Środowisko odbiera to jako cenzura kuratora - mówiła Monika Jurek z Platformy Obywatelskiej.

- Nie jest prawdą, że ktoś chce ograniczyć działalność organizacjom. Chodzi o to, żeby to co głoszą poszczególne organizacje było zgodne z podstawą programową. Nie wyobrażam sobie, żeby poszczególne organizacje głosiły swoje poglądy często niezgodne z tym co jest zapisane w podstawie programowej – mówił Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski. – Co to zatrudniania dyrektorów, często burmistrzowie ponad dobro dzieci stawiają swoje lokalne interesy – dodał.

- PiS ma problem z samorządnością i samorządami, ze wszystkimi formami gdzie ludzie oddolnie mogą decydować o czymkolwiek. Do tej pory czy mieliście problemy, żeby wasze dzieci uczyły się rzeczy na które nie mieliście wpływu, których nie chcieliście? Też byłem uczniem i kiedy miały być dodatkowe zajęcia, to rodzic wypisywał karteczkę i decydował, a teraz zanim on to zrobi, to zrobi to kurator. PiS centralizuje wszystko co się da -powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- Zmiany częściowo zadowalają, częściowo nie. Jeśli chodzi o uprawnienia kuratorów i te 5 miejsc w komisjach to wolałbym, żeby było po równo miejsc dla samorządowców, kuratora i tyle samo miejsc dla rodziców. Rodzice powinni mieć nawet głoś przeważający. A jeśli np. dyrektor uchyla się od przeprowadzenia kontroli to w takiej sytuacji samorząd sam powinien decydować na usunięcie takiego kogoś z funkcji dyrektora - mówił Robert Tistek z Kukiz’15.

- Jak można mówić że samorządowcy ustawiają konkursy? Jak tu siedzimy, niektórzy jako nauczyciele. Jest taki owczy pęd na stanowiska dyrektorów w szkołach? Nie jest tak! Najczęściej my się prosimy, żeby ktoś wystartował. Proszę nie mówić, że coś jest ustawiane. Do głowy by mi nie przyszło, żeby dyrektor nie wpuścił kontrolera – mówił Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

- Jako ojciec dzieci w wieku szkolnym i pracujący nauczyciel. Tak, rodzice dostają karteczki i jest tylko napisane tak wyrażam zgodę lub nie, i to nic nie mówi rodzicowi na czym program będzie polegał. Nie wiemy o treściach jakie mają być przekazywane. Jako nauczyciele mamy doświadczenie, że wybierając się do teatru też nie wiemy patrząc na repertuar i opinie, często spektakle też są przesiąknięte różnymi ideologiami, dowiadujemy się dopiero wtedy jak obejrzymy – powiedział Leszek Grygiel z PiS.

W kolejnej części rozmawialiśmy o zapowiedziach zmian w wynagrodzeniu nauczycieli.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »