Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 6 czerwca…
2021-06-06, 13:29 Autor: Joanna Matlak

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 czerwca 2021 r.

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 czerwca 2021 r.
W Niedzielnej Loży Radiowej kontynuowaliśmy rozmowy o Polskim Ładzie, premier przedstawił bowiem 10 głównych ustaw, którymi rząd zajmie się w pierwszej kolejności. Projekty mają być przygotowane w ciągu kolejnych 100 dni. Zgodnie z harmonogramem zaproponowany w Polskim Ładzie, np: kwota wolna od podatku, która zostanie podwyższona do 30 tys. złotych, emerytura bez podatku do 2,5 tys złotych czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy mają wejść w życie od stycznia 2022 roku.
Z kolei inne projekty jak np. zniesienie kolejek do specjalistów, mieszkanie bez wkładu własnego, dom bez formalności, program inwestycji dla samorządów, pomoc dla rolników - te projekty mają się pojawić jeszcze w tym roku w trzecim czy też czwartym kwartale. Naszych gości pytaliśmy o to jak oceniają tempo prac nad tymi rozwiązaniami i czy będzie możliwa współpraca na linii rząd - opozycja?

- Te ustawy są dziwnie skonstruowane jeśli chodzi o termin ich wdrażania – ocenił Robert Tistek z Kukiz’15. – Proszę zwrócić uwagę, że ustawy wydatkowe będą robione jeszcze w tym roku, a te które mają nam „polepszyć” życie dopiero od przyszłego, więc wychodzi na to, że najpierw dajemy pieniądze, bo jeszcze mamy skąd wziąć – mówił Tistek.

- Kolejność ustaw wynika z tego, że muszą one znaleźć odzwierciedlenie w budżecie państwa. Toczą się prace konsultacyjne, założenia Polskiego Ładu są konsultowane ze Związkiem Miast Polskich, są konsultacje z przedsiębiorcami. Martwi to, że ostatnio doświadczyliśmy obstrukcji przy ratyfikacji dwuzdaniowej ustawy (chodzi o Fundusz Odbudowy przyp.red.) i straciliśmy na to miesiąc – mówił Piotr Pancześnik, wiceprzewodniczący struktur Porozumienia Jarosława Gowina w Opolu.

- Mamy wielkie zapowiedzi rządu, ale co z poprzednimi obietnicami? – pytał Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej, klub Koalicji Obywatelskiej. – Co z flagowymi programami PiS-u? Bo jedyna ich flaga to na razie biała flaga kapitulacji. Jeśli te nowe 10 ustaw mają być zrealizowane to co z tym co do tej pory obiecano? Dlatego złożyliśmy wniosek by komisja kontroli państwowej przedstawiła szczegóły realizacji dotychczasowych programów – mówił poseł Zembaczyński.

- Zasadniczym celem jest wzmocnienie polskiej klasy średniej, to interesuje rząd i większość Polaków. Przewidziane reformy dotkną 18 mln Polaków. Tempo prac musi być szybkie. Rodzina, która zarabia 7 tys., zł zaoszczędzi w ciągu roku około 3,5 tysiąca. Z kolei małe Centra Nauki „Kopernik” mają wspomóc mały biznes – mówił Paweł Nakonieczny, przewodniczący rady miejskiej w Nysie z Prawa i Sprawiedliwości.

- Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki zapraszają ludzi na wesele do sąsiada, czyli „dostaniecie wszystko na pełnym standardzie, ale my nie będziemy za to płacić. tylko sąsiad”. PiS sięga do portfeli 18 mln Polaków, bo drugim 18mln Polakom obiecuje dodatkowe wpływy do budżetu. Jeśli zapytać przeciętnego mieszkańca czy to dobre programy, to każdy powie, że tak, tylko zasadnicze pytanie kto za to zapłaci – mówił Robert Węgrzyn, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej.

- Ważna rzecz jest taka, że pieniądze krążące w gospodarce są jak krew w organizmie i rząd Zjednoczonej Prawicy o tym wie i to robi. To wypowiedzi polityków opozycji są w tej chwili najbardziej polityczne. Jeśli mówimy np. po kwocie wolnej od podatku, to byliśmy na końcu stawki w krajach UE, dzisiaj wskakujemy w środek, nawet trochę ponad. Czas by opozycja przestała grać politycznie i próbowała zbijać kapitał, rząd jest w stanie wsłuchać się w rozsądne propozycje– mówił Bartosz Piekarski z Solidarnej Polski.

- Opozycja nie jest po to by utrudniać prace rządu ale wspierać i dawać nowe pomysły. Jak widać rząd słucha opozycji, bo emerytura bez podatku czy podniesienie kwoty wolnej to były nasze postulaty. Dla mnie jako samorządowca najważniejsze będzie to w jaki sposób zrekompensowane będą utraty dochodów samorządów w związku z obniżeniem wpływów z PIT – mówił Marcin Oszańca, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie.

- Mimo że to druga kadencja, to widać że rząd ma nieograniczone pokłady energii i pomysłów dla Polski i to dobrych pomysłów, bo wielki projekt Polski Ład dotyka gruntownie wszystkich obszarów życia publicznego. 100 dni na realizację projektów to fenomenalne tempo i to co przez dekady się nie udawało innym rządom to rządowi premiera Morawieckiego się udaje. Myślę, że prace w sejmie nie będą zakłócone i senat też podejdzie do tego odpowiedzialnie - mówił Wojciech Komarzyński – radny Brzegu, Prawo i Sprawiedliwość

Zobacz także

2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej 2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »