Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 23 maja…
2021-05-23, 12:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r.

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r.
Trzy lata przerwy między wyborami miały być spokojne, niewiele będzie się działo - takie głosy było słychać po wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo następne - według kalendarza wyborczego dopiero w 2023 - do parlamentu. Ale w brew przewidywaniom spokojnie nie jest.
Przez obie strony polskiej sceny politycznej przetoczyły w ostatnim czasie burze.
- Nie widzę powodu, żeby ogłaszać upadek koalicji, chociaż niektórym by się to marzyło. Nieprawdą jest, że prezes Gowin prowadził rozmowy dotyczące innej konfiguracji - powiedział Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Opozycja nie ma żadnego wspólnego mianownika poza "antypisem". Nie ma żadnej wspólnej postawy ideowej, a jeszcze ponadpartyjne porozumienie to rojenie o tworzeniu wspólnego bloku - dodał.
Paweł Nakonieczny zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość rozrasta się jako partia, bo dołączają nowe osoby niezwiązane wcześniej z polityką. - Martwi mnie sytuacja w Porozumieniu. Pan Gowin wchodził do sejmu z 18 posłami, ostatnie głosowanie pokazało, że ma ich 10. Chciałbym, aby sobie poradził, abyśmy mogli w tej konfiguracji dotrwać do następnych wyborów - powiedział i zaznaczył, że ruchy transferowe są naturalne.

- Prawica jest zjednoczona tylko faktem sprawowania władzy - uważa poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. - Tym co ze sprawowania władzy mają, czyli posady. Widzimy, że w fundamentalnych głosowaniach mają problem z Solidarną Polską, a Porozumienie Jarosława Gowina się kruszy. Pytany o sytuację opozycji powiedział, że Lewica złamała solidarność opozycji. - Gdyby nie postawa Lewicy, PiS nie przegłosowałby do dzisiaj Funduszu Odbudowy i mielibyśmy prace nad tą ustawą. Opozycji potrzebna jest dobra merytoryczna współpraca.

Sławomir Batko z Solidarnej Polski nie chciał komentować sytuację wewnętrzną u koalicjantów Zjednoczonej Prawicy. - Nasz sprzeciw wobec Funduszu Odbudowy wywoływało dyskusje, ale koledzy z Prawa i Sprawiedliwości uszanowali nasze stanowisko. Teraz wspólnie idziemy do przodu. Pytany o ocenę sytuacji na opozycji powiedział, że KO i Borys Budka jest w takiej sytuacji, że usiądzie do stołu z każdym. - To jest partia bezideowa. Zmieniła stanowisko w sprawie FO w ciągu 3 miesięcy.
- Jedyne co jednoczy Zjednoczoną Prawicę to władza. Sondaże wskazują, że PiS bez koalicjantami i z koalicjantami nie są w stanie utrzymać władzy. Posłowie zdają sobie sprawę, że dla części z nich nie znajdzie się miejsce w ławach poselskich więc naturalne są siły odśrodkowe, żeby budować swoją tożsamość i pozycję negocjacyjną. Jeśli chodzi o sytuację opozycji to decyzję o tym, czy opozycja będzie współpracować czy nie podejmie Jarosław Kaczyński jeśli zmieni ordynację wyborczą i okręgi wyborcze.

- Nie powinni mieć obaw koalicjanci Zjednoczonej Prawicy, bo mi jeśli sie dogadamy z PiS lub ZP to tylko w zakresie konkretnych ustaw. Nie będziemy zabierać stołków, nie będziemy chcieli stanowisk - zapewnił Robert Tistek z Kukiz'15. - My nie jesteśmy ani opozycją, ani Zjednoczoną Prawicą. Będziemy głosować za tymi projektami, które są dobre dla Polski.

Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że Zjednoczona Prawica to najbardziej stabilny projekt w polskiej polityce od lat. - Zdarzają się, jak w rodzinie, różnice zdań, ale łączy nas idea programowa, jak na przykład Polski Ład - powiedział. - Koalicja Obywatelska jest w rozkładzie, bardzo ciężko sobie na to zapracowała. Jest tam kryzys przywództwa.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie opolskim Stanisław Rakoczy powiedział, że niesnaski w obozie rządzącym trwają od dawna. - Tam zgody nie ma i na zgodę się nie zanosi. Pan Bielan został wysłany, żeby rozwalić partię pana Gowina, Solidarna Polska jest przeciw Funduszowi Odbudowy, Porozumienie ma zastrzeżenia do Polskiego Ładu. Kiedy to pęknie? To będzie zależało od tego, jak długo Jarosław Kaczyński będzie znosił humory jednego i drugiego, albo kiedy zbierze tyle szabel z politycznego planktonu, że będzie mógł zastąpić niepokornych.
Jeśli chodzi o opozycję, to Stanisław Rakoczy uważa, że potrzebna jest budowa dwóch bloków centrowych i jednego lewicowego. To jego zdaniem pozwoliłoby przejąć władzę.

- To już nie jest ta Zjednoczona Prawica, która potrafiła zdemolować Trybunał Konstytucyjny. Są pokłóceni, nawet Polski Ład, który miał ich zjednoczyć zaczyna ich dzielić - powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej. - Opozycja potrafi współpracować, wystarczy popatrzeć na senat. Jeśli opozycja wygra wybory, to tak też będzie w Sejmie. Transfery z partii do partii to ruchy naturalne.

Zobacz także

2021-07-25, godz. 15:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (25.07.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niemcy i USA ogłosiły w połowie tygodnia porozumienie w sprawie zakończenia sporu dotyczącego Nord Stream 2. Drugi temat w Niedzielnej Loży Radiowej, to… » więcej 2021-07-18, godz. 13:13 "Niedzielna Loża Radiowa" (18.07.2021) - zobacz i posłuchaj! W czwartek TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii i nakazał Polsce zmianę przepisów. Dzień… » więcej 2021-07-11, godz. 12:05 "Niedzielna Loża Radiowa" (11.07.2021) - zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy dwa tematy. Pierwszy dotyczył Programu 500 Plus. To program, który już niewielu polityków kwestionuje, natomiast… » więcej 2021-07-04, godz. 12:45 "Niedzielna Loża Radiowa" (04.07.2021) - zobacz i posłuchaj! Jarosław Kaczyński nadal jest prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Sobotni (3.07) kongres nic w tej kwestii nie zmienił, ale też nikt nie oczekiwał, że zmieni… » więcej 2021-06-27, godz. 19:50 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27 czerwca 2021 r. Od piątku mamy w Polsce formalnie rząd mniejszościowy. Odejście z Prawa i Sprawiedliwości trzech posłów (Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz… » więcej 2021-06-20, godz. 12:52 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 20 czerwca 2021 r. 70 tysięcy maili przejęli hakerzy z zaatakowanych 4-rech lub 4.5 tys. kont. Korespondencja między najważniejszymi osobami w państwie jest systematycznie ujawniana… » więcej 2021-06-13, godz. 12:40 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 13 czerwca 2021 r. W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o tym, co się działo w ciągu mijającego tygodnia w sprawie kopalni Turów. Przypomnijmy, w poniedziałek czeski… » więcej 2021-06-06, godz. 13:29 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 czerwca 2021 r. W Niedzielnej Loży Radiowej kontynuowaliśmy rozmowy o Polskim Ładzie, premier przedstawił bowiem 10 głównych ustaw, którymi rząd zajmie się w pierwszej… » więcej 2021-06-03, godz. 12:00 Prof. Michał Lis i dr Marek Mazurkiewicz "Świąteczna Loża Radiowa" (03.06.2021) W Świątecznej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zbliżającej się 32 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ocena tych wyborów… » więcej 2021-05-30, godz. 12:53 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30 maja 2021 r. W niedzielnej Loży Radiowej pojawiły się dwa tematy: pierwszy dotyczący odrzucenia przez senat preambuły do ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Stało… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »