Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 16 maja…
2021-05-16, 12:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r.

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r.
Wsparcie dla rodzin, zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% PKB, podwyższony pierwszy próg podatkowy i likwidacja umów śmieciowych - to niektóre założenia Polskiego Ładu zaprezentowanego wczoraj przez zjednoczoną prawicę. Zapowiedziano tez pomoc w zakupie mieszkań, możliwość pracy bez podatków dla emerytów i jeszcze wiele innych zmian, których nie wymienię, żeby zostawić więcej czasu gościom programu.

Opozycja krytykuje założenia polskiego ładu pisząc w internecie: "Propaganda, pic i państwo dla swoich", "Więcej socjalizmu, więcej etatyzmu", "Wasze obietnice istnieją tylko w rzeczywistości PowerPoint".
- Malkontenctwo opozycji podsumuję tytułem artykułu w Onetu, a wiadomo, że ten portal nie należy przyjaciół Prawa i Sprawiedliwości, "PiS nokautuje opozycję" - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński. Polski Ład jest kompleksowym programem społeczno-gospodarczym, który ma przyśpieszyć wyjście z sytuacji popandemicznej i osiągnąć jak najszybciej przez Polskę poziom rozwoju państw zachodnich - dodał. - Rządy Zjednoczonej Prawicy mają jedną cechę: to co obiecane, to zrealizowane.

Witold Zembaczyński poseł Nowoczesnej powiedział, że cieszy się, że w Polskim Ładzie jest zapis o kwocie wolnej od podatku wysokości 30 tysięcy złotych, bo jest autorem ustawy w tej sprawie z 2015 roku. - Wtedy rządzący mówili, że to nie możliwe. Poza tym, to PiS chce być regulatorem wszystkiego w Polsce i łupić przedsiębiorców. Propozycje Polskiego Ładu są skrojone pod wyborców PiS, stracą samozatrudnieni - uważa poseł Zembaczyński. Jego zdaniem to dowód na fiasko strategii zrównoważonego rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski powiedział, że znakiem rozpoznawczym Zjednoczonej Prawicy jest polityka społeczna, a ona nie byłaby możliwa bez zmian wprowadzonych przez Zbigniewa Ziobrę. - Od 2017 roku zaczęły rosnąć wpływy do budżetu z podatku VAT. To, że dzisiaj możemy podwyższyć kwotę wolną od podatku to też zasługa uszczelnienia luki watowskiej.

Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy zwróciła uwagę, że 7% PKB na służbę zdrowia ma być osiągnięte w 2027 roku. - Poza tym, w kraju brakuje 370 tys. miejsc w żłobkach a Polski Ład mówi o stworzeniu 10 tys. miejsc w żłobkach - powiedziała. - Z dopłat do kredytów ucieszą się banki i deweloperzy bo ceny mieszkań pójdą w górę i nadal młodych nie będzie stać na mieszkanie - dodała.

Piotr Pancześnik z Porozumienie uważa, że kwota wolna od podatku zwiększona do 30 tys pomoże samozatrudnionym, a to 1mln 600 tys. osób. - Jako Porozumienie zapowiadamy zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, w związku z czym więcej firm będzie mogło sięgnąć po wydawane w ramach kontraktów publicznych pieniądze - powiedział.

Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś wyjaśnił, że opozycja krytykuje Polski Ład przypominając niezrealizowane obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. - Gdzie są drony, promy, samochody elektryczne, luxtorpedy, mieszkania na wynajem czy mosty? - pytał. - Bilans tych 5 lat, to największa umieralność po 1945 roku, kolejki do lekarzy jeszcze przed pandemią, 2 miejsce w Europie pod względem cen mieszkań i pomniki niegospodarności jak elektrownia w Ostrołęce. Do tego największe zadłużenie szpitali, seniorów, wydłużony czas postępowań sądowych, podwojony import węgla z Rosji i najniższy poziom inwestycji od 25 lat - wymieniał.

Robert Tistek z Kukiz'15 podkreśli, że kwota wolna od podatku to uwzględniony w Polskim Ładzie postulat Kukiz'15. - Dla mnie Polski Ład to wzmocnienie sektora bankowego, a ponieważ nie można odliczyć składki zdrowotnej nadal wynagrodzenia najniższe są w ten sposób opodatkowane - uważa Tistek. - Jestem księgowym i jeśli te zmiany związane z podatkami wejdą w życie to stracą na tym mali i średni przedsiębiorcy - dodał.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckie program Polski Ład podsumował stwierdzeniem, że nie jest to program społeczno-gospodarczy, tylko społeczno-socjalny.
- Gospodarczy (wątek) jest nie za bardzo zauważalny. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku była już postulowana od prawa do lewa od wielu lat. Kto za to zapłaci? Tak jak mówił mój przedmówca przedsiębiorcy i najlepiej zarabiający. Brakuje mi planu na gospodarkę, która ma niesamowite problemy, a na bazie podmiotów gospodarczych szuka się środków na realizację obietnic - powiedział poseł Galla.

Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że niewiele wynika z dyskusji opozycji. - Ta ekipa nie ma żadnego pomysłu, recepty i nie jest w stanie narzucić żadnej agendy programowej do dyskusji. Najbardziej boli przedstawicieli opozycji, jak widzą uśmiechniętych ludzi, rodziny z dziećmi, które mogą pojechać na wakacje, budują domy, kupują mieszkania, ubrania. Każdy sukces rządu to porażka opozycji.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r.

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »