Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 11 kwietnia…
2021-04-11, 13:59 Autor: Joanna Matlak

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021
W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Polskiej” powiedział, że „nie ma pewności, czy uda się wyjaśnić przyczyny katastrofy”, z kolei Donald Tusk w TVN24 mówił o tym, że sprawa jest wyjaśniona. Ponadto Prokuratura Krajowa poinformowała o przedłużeniu do końca roku śledztwa ws. katastrofy, a dodatkowo ukazuje się film o pracy podkomisji Antoniego Macierewicza, w którym ukazano przyczyny katastrofy, którymi miały być m.in. dwa wybuchy. Sam raport z prac podkomisji ma się ukazać w kwietniu, choć z doniesień medialnych wynika, że nie wszyscy członkowie podkomisji mają zamiast się pod raportem podpisać. Opozycja domaga się rozwiązania tejże komisji… Gdzie jesteśmy po 11 latach od katastrofy smoleńskiej? O tym dyskutowaliśmy z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej.
- Jesteśmy o krok dalej co do ustalenia przyczyn, one są znane, ale w tej chwili dochodzą jeszcze wyniki badań, które były przeprowadzane poza granicami Polski – mówił Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości. – Pamiętajmy, że kwestia istnienia lub nie na szczątkach samolotu i szczątkach ofiar była badana w trzech laboratoriach poza granicami Polski. Wczoraj był następny krok. To że zaprezentowano omówienie raportu podkomisji Macierewicza w postaci filmowej w telewizji publicznej jest krokiem przełomowym. Już teraz nikt nie będzie mówił powiedzieć, że czegoś nie zrozumiał. Nie można zaprzeczać oczywistym faktom, były dwa wybuchy, jeszcze w powietrzu i one spowodowały destrukcję samolotu. Wersja Anodiny czy Millera nie może się przy tym ostać – mówił senator PiS.

- Wydaje mi się że jesteśmy bardziej dalej niż bliżej po tych 11 latach – powiedział Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. – Jedyny raport który był przygotowany przez ministra Millera został odrzucony, a po tym raporcie są domniemania i przypuszczenia. Nie ma dokumentu, nie ma raportu, jest tylko deklaracja, że raport Macierewicza będzie pod kwietnia, a ja mam co do tego wątpliwości. W łonie samej komisji jest problem, bo z doniesień medialnych wynika, że nie wszyscy chcą go podpisać. Ja będę się skłaniał do informacji prokuratury, a na nią musimy poczekać do końca roku. Jesteśmy w trudnym momencie – mówił nasz gość.

- Odniesieniem do katastrofy jest bieżąca sytuacja czyli pandemia, codziennie spada 6-8 tupolewów, , co pokazuje rozmiar katastrofy w której jesteśmy teraz, pewnej katastrofy narodowej – powiedział Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Słowa senatora Czerwińskiego i PiS-u są uwłaczające. Te słowa uwłaczają pamięci zmarłych i to jest coś niewyobrażalnego. To kontynuacja brnięcia w kłamstwo smoleńskie, które wyniosło ich do władzy i stworzyło fanatyków religijnych. Kłamstwem jest mówienie o dwóch wybuchach i destrukcji samolotu – mówił nasz gość i wskazał, że raport Millera wyjaśnił wszystko, a przyczyną katastrofy były błędy załogi.

- Mamy słowa Kaczyńskiego, który mówi, że nie ma pewności czy uda się wyjaśnić tę sprawę, że nie ma dowodów by potwierdzić hipotezy Macierewicza, a z drugiej strony puszcza oczko do tych, którzy są wyznawcami tej katastrofy, którzy wynieśli PiS do władzy i dali się zmanipulować wiecami i hasłami bez pokrycia. Materiał filmowy z prac podkomisji był zrobiony pod hipotezę, a nie po to, żeby znaleźć prawdziwe przyczyny – mówił Szymon Godyla (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

- Wielkim błędem była decyzja o wyborze podstawy prawnej co do śledztwa w sprawie katastrofy. To ograniczyło możliwości strony polskiej, a przecież od lat Polskę i Rosje łączyło porozumienie z 1993 roku o wspólnym badaniu katastrof lotniczych. Zamiast tego wybrano konwencję chicagowską, która dotyczy lotó1) cywilnych, a lot z prezydentem był lotem wojskowym. Nie ma się co dziwić, że dziś mamy problemy. To są efekty pierwszych decyzji rządów PO. Nawet jeden z niemieckich dzienników oceniając badanie katastrofy pisał o naiwności premiera – mówił Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- Po 11 latach nie będziemy w stanie wyjaśnić tej tragedii, która miała miejsce. Nie ma się co oszukiwać, to zaszło tak daleko, minęło tyle czasu, zatarto ślady i nie da się już tego wyjaśnić. Ktoś kto liczy na wyjaśnienie tragedii mija się z prawdą. Musimy się uczyć na błędach, a dalej tego nie robimy, dalej mamy wojnę plemion, czyli dwóch najbardziej zażartych obozów politycznych. Najważniejsza powinna być Rzeczpospolita i dobro wszystkich obywateli i wtedy takich tragedii nie musielibyśmy wyjaśniać- mówił Robert Tistek z Kukiz’15.

- Wszyscy powinniśmy dążyć do tego by to zostało wyjaśnione. To co było prowadzone, zwłaszcza na początkowym etapie przez stronę rosyjską, pozostawia wiele do życzenia. Pamiętam pierwsze ekshumacje i to, że kilka osób pochowano pod innymi nazwiskami i w innym miejscu. To tylko przykład jak to śledztwo było niedbale prowadzone. Przyjmijmy zasadę, że jeśli ktoś ma inne zdanie to dajmy mu to wyjaśnić, a nie nazywajmy ich fanatykami – mówił Krzysztof Grabowiecki z PiS.

- Niestety, ta tragedia objęła wszystkich polityków, różne środowiska i zwykłych ludzi. To wstrząsnęło opinią publiczną i wstrząsa nadal. To jest jątrzenie rany, która nie może się zabliźnić, bo wielkim problem polskiej klasy jest to, że ona właśnie zdaje sobie sprawę, że w polityce rządzą emocje i konsekwencja. Nie ma większego paliwa w tym rozniecaniu emocji, niż to, że jeszcze ciągle jest coś do wyjaśnienia… Poza tym, jakby to było wyjaśnione w ciągu roku, to po 11 latach nie prowadzilibyśmy tej dyskusji. Jesteśmy w tym samym miejscu co 11 lat temu – mówił Piotr Woźniak z Nowej Lewicy.

- Jest więcej pytań niż konkretnych odpowiedzi – powiedział Piotr Pancześnik z Porozumienia. – Ja z przykrością stwierdzam, że fanatyzm nie dotyczy tylko jednej strony. Przypomnę raport Anodiny i serię kłamstw, które kolportowała, czyli 4 podejścia, generał Błasik w kokpicie, że generał był w stanie nietrzeźwości i inne ośmieszające nas kwestie… Rozsądne państwo badając takie zdarzenie nie odrzuca a priori żadnej z wersji – stwierdził Pancześnik.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 12:53 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30 maja 2021 r. W niedzielnej Loży Radiowej pojawiły się dwa tematy: pierwszy dotyczący odrzucenia przez senat preambuły do ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Stało… » więcej 2021-05-23, godz. 12:58 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r. Trzy lata przerwy między wyborami miały być spokojne, niewiele będzie się działo - takie głosy było słychać po wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo… » więcej 2021-05-16, godz. 12:30 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r. Wsparcie dla rodzin, zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% PKB, podwyższony pierwszy próg podatkowy i likwidacja umów śmieciowych - to niektóre założenia… » więcej 2021-05-09, godz. 14:06 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 9 maja 2021 roku! W Niedzielnej Loży Radiowej podsumowaliśmy dyskusję jaka przez cały tydzień odbywała się wokół Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu, który jest… » więcej 2021-05-03, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 3 maja 2021 Wyjątkowa, bo setna rocznica III Powstania Śląskiego może nieco przyćmiła inne ważne święto, ale nie możemy go pominąć, dziś obchodzimy bowiem Święto… » więcej 2021-05-02, godz. 10:05 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021 Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021 W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19?… » więcej 2021-04-25, godz. 13:59 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021 Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej… » więcej 2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »