Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca…
2021-03-14, 12:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r.

Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r.
Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej brytyjskiej odmiany covid-19, która jest znacznie bardziej śmiertelna. Surowsze obostrzenia wprowadzono w 4 województwach.

Kraje Unii Europejskiej skarżą się na tempo dostaw szczepionki, ale Wielka Brytania nie ma z tym większych problemów. Na wyspach 36 % ludzi już jest zaszczepionych, w tym prawie wszyscy po 70. roku życia. Do świąt Wielkiej Nocy szczepionkę przyjąć mają wszyscy po czterdziestce. Izrael sczepi już dzieci w wieku 12-16 lat. Na horyzoncie pojawia się jednak szczepionka Jonhson&Johnson.

Według informacji, jakie przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, dostawy szczepionek tej firmy powinny rozpocząć się w kwietniu. Polska zakontraktowała 16 mln dawek.

Jednocześnie koncern AstraZeneca po raz kolejny poinformował, że dostarczy mniej szczepionek do krajów UE niż zapowiadał, a kilkanaście krajów na świecie wstrzymało podawanie szczepionki tej firmy ze względu na działania niepożądane. Polska na razie szczepionki AstraZeneki nie wstrzymuje.
Czy Polska powinna próbować kupić szczepionki z pominięciem UE lub zacząć produkować je u siebie?

- Wydaje mi się, że zakup szczepionek z innych źródeł niż, UE jest zasadny, natomiast najlepiej byłoby, gdybyśmy sami ją produkowali - powiedział Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. - Liczymy na szczepionkę Johnson&Johnson, która od kwietnia będzie dostępna i uda się przyśpieszyć szczepienia - dodał.

- Najważniejsza jest europejska solidarność. Nie można się z niej wyłamać i ulegać wpływom polityki szczepionkowej w ramach wielkiej geopolityki Chin i Rosji - uważa Witold Zembaczyński z Nowoczesnej. - Trzeba zapewnić dostępność do szczepionek w oparciu o europejską siłę nabywczą. Trzeba iść drogą Izraela i szczepić szybko i możliwie wszystkich w zorganizowany sposób, w przeciwieństwie do tego, co teraz się odbywa - dodał.

- Wielkim szczęściem Polski na tle innych krajów jest to, że rządzą nami ludzie, którzy potrafią zapanować nad pandemią. Nie brakuje łóżek, brakuje szczepionek. Myślę, że Polska powinna rozważyć zakup szczepionek poza UE, bo Unia i Komisja Europejska nie stają na wysokości zadania - powiedział Wojciech Komarzyński z PiS.

- Solidarność europejska i wartości, które z niej wynosimy z UE są bardzo ważne. Musimy teraz zadać sobie pytanie, czy UE sobie poradziła. Jak widzimy nie do końca - stwierdził Jan Zimoch z Porozumienia. - Pewne ilości szczepionek są dostarczane, jednak to nie jest tyle, na ile była umowa. Patrząc na inne państwa, które się wyłamały, moim zdaniem powinniśmy też szukać alternatywnych dróg zakupu szczepionek - dodał.

- Dopóki szczepionki, które są nie sprawdzone jak Nowavax, Sputnik, CureVac, raczej nie powinny być wprowadzane na rynek - uważa Norbert krajczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego, z zawodu lekarz. - Będzie czym się szczepić, AstraZeneca ma nadrobić zaległości dostaw, czekamy też Modernę i Jonshon&Jonhson.

- Przed nami czas próby. W ciągu 24 godzin mieliśmy 21 tys. nowych przypadków koronawirusa. Szczyt 3 fali przed nami, a epidemiolodzy mówią o 4 fali, która przyjdzie jesienią - zwrócił uwagę Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. - Solidarność europejska jest bardzo ważna. Liczę, że polski przemysł farmaceutyczny sfinalizuje prace nad szczepionką, lub będziemy produkować szczepionki na licencji. Jeżeli inne kraje nie chcą szczepić AstrąZenecą, to powinniśmy od nich ściągnąć te szczepionki - dodał.

- Należy zastanowić się nad tym, żebyśmy opracowali polską szczepionkę i produkowali ją w Polsce, lub rozpoczęli produkcję na licencji. Niepożądanych odczynów poszczepiennych nie odnotowano w Polsce po podaniu preparatu AstraZeneca i trzeba się zastanowić, czy nie ściągnąć partii tych szczepionek, z krajów, które stwierdziły, że nie będą nią szczepić - powiedział Przemysław Kubów z Solidarnej Polski.

- Solidaryzm Unii Europejskiej jest bardzo ważny. Proszę sobie wyobrazić, że nagle dodatkowe 27 krajów szuka szczepionek na własną rękę - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Ryszard Galla poseł z Mniejszości Niemieckiej. Władze UE i Komisja Europejska powinny zabiegać, żeby producenci wywiązali się z podpisanych umów. Natomiast jeśli na rynku pojawiają się szanse dodatkowego zakupu powinniśmy z tego korzystać - dodał.

- Polska myśl technologiczna i techniczna powinna spowodować, że powinniśmy próbować, żeby szczepionka była przez Polaków wyprodukowana. Tempo szczepień nie jest najgorsze, ale mnie martwi jakość szczepionek szczególniej jednej firmy, której w Polsce jest najwięcej - powiedział Piotr Woźniak z SLD. Uważa on, że pewien okres przespano jeżeli chodzi o produkcję szczepionki w Polsce.

Zobacz także

2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »