Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie…
2021-02-07, 12:29 Autor: Joanna Matlak

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina 500 plus"

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina 500 plus"
Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach, kwestię usuwania niemieckojęzycznych tablic z dworców kolejowych oraz o sobotnią konwencję Platformy Obywatelskiej, na której zapowiedziano powstanie koalicji 276. Program prowadziła Joanna Matlak.
- Polityka energetyczna do 2040 roku to bardzo ambitny program, trzeba zaznaczyć, że startujemy z poziomu 70% energetyki opartej na węglu, a 30% to OZE (fotowoltaika, wiatr, biomasa i biogazownia i elektrownie wodne) i w ciągu kilkunastu lat ma to ulec zmianie. To duże wyzwanie i da się ten program zrealizować, jeśli rząd do tego dołoży odpowiednie finansowanie - mówił Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

- Program energetyczny rządu to zaledwie zarys i poznaliśmy ledwo streszczenie. Horyzont czasowy jest za krótki, bo mamy osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku, a brakuje scenariuszy i brak w tym wszystkim obywatela, samorządów i kooperacji lokalnej - powiedział Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej (PO).

- W kwestii polityki energetycznej zaczynamy od tyłu, bo jest to plaster na krwawiącą ranę, kiedy samorządy muszą wydawać pieniądze na wymianę pieców… Natomiast nie zwracamy uwagi, że powolna dekarbonizacja powinna następować kiedy zmniejszymy akcyzę na prąd – mówił Piotr Woźniak, przewodniczący SLD na Opolszczyźnie.

- Rząd rozmawia i z górnikami i z samorządowcami, bo jest to problem, który dotyczy nie tylko rządu ale nas wszystkich. Liczę na rozsądek opozycji, bo to nasz wspólny cel, jakim jest ochrona klimatu i osiągnięcie zeroemisyjności – mówił Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości.

- Program jest przyjęty o 7 lat za późno. Polska jest gigantyczną, czarną, smogową dziurą. Jesteśmy truci na różne sposoby, cierpimy na astmę, nie można wywietrzyć mieszkania, bo zawiesina pyłów na to nie pozwala. Stad moje wielkie oburzenie kiedy ten niedoskonały, zachowawczy i mało odważny program rządu, nie zyskał poparcia Zbigniewa Ziobry i jego ludzi. To ci panowie są zdrajcami polskiej racji stanu, bo mają gdzieś zdrowie publiczne obywateli – mówił Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Lepiej późno niż wcale – stwierdził poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Na pewno jesteśmy spóźnieni, ale jesteśmy na drodze jednokierunkowej i nie ma skrętu, trzeba przyspieszać i iść do przodu. Przyjęta strategia to tylko pewien zarys, mamy wiele do zrobienia – ocenił poseł.

- To Solidarna Polska broni suwerenności energetycznej kraju w całym tym procesie. Odejście całkowite od węgla może spowodować uzależnienie od rosyjskiego gazu. Można rozsądniej przejść przez ten proces całkowitej transformacji. Stąd nasz sprzeciw - powiedział Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- Mówimy że odchodzimy od węgla, a 3 kwartały ubiegłego roku to 3,5 mln eksportu ton ruskiego węgla. Będziemy zamykać kopalnie a ja nie słyszałem propozycji o tym co z górnikami? Odkąd żyję to słyszę też o budowie elektrowni atomowej – powiedział Stanisław Rakoczy (PSL, Koalicja Polska).

- To nie tylko budowa elektrowni jądrowej, ale też energetyka morska. Jeśli uda się wprowadzić energetykę jądrową do Polski i rozwinąć elektrownie wiatrowe to będzie to olbrzymim impulsem modernizacyjnym dla naszej gospodarki i olbrzymim rynkiem pracy dla samej obsługi elektrowni – mówił z kolei Piotr Pancześnik z Porozumienia.
Pytaliśmy też o podsumowanie programu 500 plus po 5 latach. Czy program wymaga zmian?

- 500 plus to ciekawa inicjatywa, ten program na ten rok to około 40 mld złotych, ciekawe skąd to sfinansować, ale jak się okazuje, da się – mówił Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

- Jak to jest możliwe, że po wydaniu na jedno dziecko po 5 latach 30 tys. złotych, nadal wiele dzieci nie ma na czym się uczyć? Ani nie ma laptopa ani smartfona, więc na co poszły te pieniądze? Korekty muszą być, program 500 plus nie może zgubić z horyzontu dziecka. W systemie bonów gdzie państwo dopłaca najuboższym, mielibyśmy osiągnięte rzeczywiste cele, które przyświecały temu programowi. W sensie demograficznym ten program to klapa - powiedział Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej (PO).

- 500 plus miał poruszyć to nad czym ubolewamy czyli kwestię demograficzną. I jest klapa, żeby nie powiedzieć kompromitacja – mówił Piotr Woźniak, przewodniczący SLD na Opolszczyźnie. – Cieszy, że zakończono kwestię ubóstwa. Lewica nigdy nie jest przeciwnikiem wydatków socjalnych, ale jest racjonalna w wydatkowaniu pieniędzy publicznych – mówił Woźniak.

- Od początku wprowadzenia 500 plus Platforma Obywatelska mówiła, że nie ma będzie pieniędzy. Wydano 2,8 mld złotych w naszym województwie i z programu korzysta 137 tys. dzieci. Pytam ile pieniędzy kosztuje marszałkowskie „Opolskie dla rodziny” i ile pieniędzy trafiło faktycznie do opolskich rodzin? Jeśli chodzi o wydatkowanie to rodzice powinni decydować, ale wprowadzenie bonu czy dopłat będzie kosztowało kolejne miliardy złotych – mówił Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości.

- 500 był ofertą i funduszem wyborczym PiS-u. Dziś się zdezawuował, bo wszystko podrożało i uważam, że powinien być pokierowany dla osób ubogich, a nie dobrze zarabiających. Ten święty Graal polskiej polityki jakim jest 500 plus, jest tylko pretekstem do straszenia wszystkich, że program będzie zabrany. 500 plus trzeba modernizować - powiedział Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Program na pewno jest dobry i nikt mu się nie sprzeciwia. Ja stoję na stanowisku, że powinniśmy przeanalizować jego efekty, realizacje i jeśli jest potrzeba to modyfikować, bo wydaje mi się, że jest szereg uwag na które rządzący powinni zwrócić uwagę – mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

- Pamiętamy ministra Rostowskiego, który mówił, że nie ma pieniędzy i nie będzie. A 500 plus to flagowy program rządu i będzie stanowił fundament wsparcia polskich rodzin. Odmienił życie wielu rodzin. Program zostawiamy, świetnie się sprawdza - powiedział Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- 500 plus, to program który pozwolił PiS-owi wygrać wybory. Nasi posłowie głosowali za nim, bo uznaliśmy, że pieniądze dla polskich rodzin są potrzebne. A dziś nie ma wzrostu demograficznego, jest spadek, mamy w tej chwili największy ubytek społeczeństwa polskiego od niepamiętnych czasów. Winna jest też pandemia, ale nie ma narodzin. W kwestii demograficznej program nie zadziałał. Pozytywnie wpłynął na rynek, nie wiem tylko czy dystrybucja jest prawidłowa – stwierdził Stanisław Rakoczy, prezes PSL na Opolszczyźnie.

- 500 plus to sukces bo wyrwał rodziny z ubóstwa i to samo w sobie jest wartością – ocenił Piotr Pancześnik z Porozumienia.

W drugiej części programu naszych gości prosiliśmy o komentarz do kwestii usuwania tablic niemieckojęzycznych na dworcach kolejowych (to inicjatywa posła Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski) oraz do sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej na której zapowiedziano budowę koalicji 276.

Zaproszenie do debaty przyjęli:
  • Bogusław Tomaszek, Prawo i Sprawiedliwość
  • Paweł Nakonieczny, Prawo i Sprawiedliwość
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie Jarosława Gowina
  • Ryszard Wilczyński, Koalicja Obywatelska
  • Witold Zembaczynski, Koalicja Obywatelska
  • Piotr Woźniak, Lewica
  • Tomasz Gabor, Solidarna Polska
  • Stanisław Rakoczy, Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka.

Zobacz także

2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »