Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2020-11-29, 14:14 Autor: Ireneusz Prochera

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020
O uchwałach Sejmu i Senatu, w sprawie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie kolejnego budżetu i środków na plan gospodarczej odbudowy po pandemii koronawirusa, rozmawiali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej. Uchwała Sejmu popiera veto rządu Mateusza Morawieckiego, Senat jest mu przeciwny. Czy to zgodne ze standardami politycznymi? Czy szkodzi strategii negocjacyjnej?
- Na pewno nie jest normalne, że politykę międzynarodową próbuje prowadzić Senat, który żadnych kompetencji nie posiada - mówił senator Jerzy Czerwiński (PiS), podkreślając, że najgorsze w jego opinii jest to, że te obie opinie są rozbieżne.

- Senat jest instytucją publiczną, drugą izbą parlamentu i w mojej ocenie Senat ratuje resztki polskiego honoru na arenie międzynarodowej - stwierdził Robert Węgrzyn (PO), który wskazał, że w sprawie publicznie wypowiadał się minister sprawiedliwości Z.Ziobro, więc dlaczego nie miałby tego robić Senat?

- Zacznijmy od tego, że samo veto nie jest w UE żadnym nowym narzędziem, korzystają z niego państwa europejskie od wielu lat. Tym razem złamano ustalenia ze szczytu lipcowego - mówił Sławomir Batko (Solidarna Polska), uznając, że postawa opozycji i Senatu szkodzi negocjacjom.

- Senat ma prawo zabierać głos. Według mnie marszałek Grodzki wychodzi na męża stanu, a Senat na głos rozsądku, ponieważ to nie jest spór Polska kontra UE a spór PiS kontra reszta świata - stwierdził Szymon Godyla (.N).

- Sytuacja absolutnie niedopuszczalna. Rozumiem, że wolą większości senatorów jest to, by decyzje zapadały nie wolą obywateli i Sejmu, lecz wolą brukselskich urzędników. Natomiast Senat przedkłada swoje partykularne interesy, a w gruncie rzeczy interes opozycji, ponad interes narodowy - powiedział Wojciech Komarzyński (PiS).

- Przede wszystkim zawsze będziemy popierać każde działania rządu, które będą dążyć do zachowania suwerenności Polski - zapowiadał przedstawiciel Kukiz'15 Robert Tistek, stwierdzając, że spory wewnętrzne nie powinny być wynoszone na zewnątrz, a te dwie sprzeczne uchwały izb parlamentu tak można traktować.

- Są rzeczy, które idą w świat. Podobna sytuacja jest z tą uchwałą Senatu, która z pewnością będzie przez polityków unijnych i światowych opiniowana - stwierdził Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). Jego zdaniem uchwała Senatu spowoduje, że opinia zagraniczna będzie się zastanawiać co dzieje się w Polsce.

- Mi osobiście ten dwugłos nie przeszkadza. Należy użyć wszystkich instrumentów demokratycznych - wskazywał Piotr Woźniak (Lewica), mówiąc też, że Senat ma kompetencje, by wzywać o opamiętanie. Uznał również, że unijne veto to zasłona dymna mająca przykryć kłopoty gospodarcze kraju.

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »