Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2020-10-11, 14:09 Autor: Joanna Matlak

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020
Koronawirus nie odpuszcza. W ostatnich dniach obserwowaliśmy znaczny wzrost zakażeń, w sobotę odnotowano 5300 nowych przypadków, ale ta seria rekordów została przerwana dzisiejszą statystyką. Dziś (11.10) odnotowano 4178 przypadków zakażenia. Nasi goście dyskutowali o jesiennej strategii walki z koronawirusem, którą w sobotę wygłosił premier i minister zdrowia. Już od soboty w całej Polsce wprowadzono żółtą strefę, obowiązuje zakrywanie nosa i ust, nie ma jednak decyzji o nauczaniu zdalnym w szkołach.
Zaproszenie do dyskusji w Niedzielnej Loży Radiowej przyjęli: Krzysztof Grabowiecki (PiS), Szymon Godyla (Nowoczesna, KO), Aleksander Bugla (PiS), Michał Nowak (Solidarna Polska), Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska, KO), Robert Tistek (Kukiz’15) i Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- Na podstawie danych z dwóch dni trudno prognozować czy to dobry zwiastun, miejmy nadzieję, że ta liczba zakażeń będzie spadała. Mamy do czynienia z sytuacją o której mówiono w 1 półroczu pandemii, a większa ilość zakażeń jest spowodowana większą ilością testów i rozluźnieniem dyscypliny. Teraz mamy już odniesienie z pierwszego półrocza i uważam, że nowa strategia to dobra droga – mówił Krzysztof Grabowiecki z PiS.

- Nasz szczyt to 5300 zakażeń i martwi mnie to, że liczba ozdrowieńców nie rośnie tak szybko jak liczba nowych zachowowań, a to oznacza, że więcej ludzi będzie w systemie. W kolejkach do SOR-u umierają ludzie. Mając taki rząd jaki mamy, ja nie czuję się bezpiecznie - mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- Jesteśmy bogatsi o doświadczenie z poprzedniego półrocza i wiemy, że następny lockdown nie byłby żadnym rozwiązaniem dla nas wszystkich, dlatego analizując sytuacje musimy powoli starać się wprowadzać pewne środki, które pozwolą zrównoważyć działania osadzone w pewnej rzeczywistości gospodarczej i społecznej. Dzisiaj to co możemy zrobić to zastosować się do zasad DDM - stwierdził Aleksander Bugla z PiS.

Robert Tistek z Kukiz’15 zwracał uwagę na nieścisłość prawa w walce z pandemią. – Sądy odrzucają większość pozwów i mandatów nakładanych przez policję. Wystarczyłoby stosować się do prawa, które obowiązuje. Wystarczy dobrze stanowić prawo, a nie na kolanie – dodał Tistek.

- Zróbmy wszystko, żeby nie trafić w objęcia sytemu ochrony zdrowia, bo to najgorsze co może nam się zdarzyć. Ten system przy staraniach personelu jest rozsadnikiem COVID-a. Nie udało się doprowadzić do sytuacji w której system jest odporny na samozakażenie. W mojej ocenie rząd nie ma żadnej strategii, jest tylko zarządzenie kryzysowe - mówił Ryszard wilczyński z Platformy Obywatelskiej.

- Po stronie Nowoczesnej widzimy typowe straszenie, a wystarczy popatrzeć na dzień dzisiejszy, bo w Polsce jest 5 tys. zakażeń, we Francji jest 26 tys. dziennie, więc miejmy tę skalę porównawczą. W sytuacji w której jesteśmy, jedną z najważniejszych rzeczy jest zdrowy rozsądek i spokój, a nie sianie paniki - mówił Michał Nowak z Solidarnej Polski.

- Zgodzę się, że rzeczywiście strategii nie ma albo jest w zależności od tego jaką mamy sytuację. Z początkiem roku premier często rzucał cyfry, które występowały po stronie niemieckiej, a dzisiaj kiedy powinniśmy powiedzieć, że „mądry Polak po szkodzie”, to my przekraczamy te stany jakie są na terenie Niemiec. Tutaj potrzeba wspólnego działania, począwszy od każdego obywatela - mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej 2021-01-01, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z dnia 1 stycznia 2021 roku Jak sobie radził sektor obywatelski w trudnym, pandemicznym 2020 roku? Jak działały opolskie organizacje pozarządowe, jakie trudności napotykały? Czy rok… » więcej 2020-12-27, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" (27.12.2020) Rok 2020 w polityce – jaki był okiem naszych opolskich polityków? Jakie wydarzenia były najważniejsze? Czy wpłyną na przyszły rok? » więcej 2020-12-26, godz. 12:30 Dr Marek Kawa gościem Świątecznej Loży Radiowej (26.12.2020) Kupują na potęgę, jedzą indyka, a Wigilię spędzają w restauracji – w "Świątecznej Loży Radiowej" rozmawiamy o tym, jak Amerykanie spędzają Święta… » więcej 2020-12-22, godz. 09:51 Świąteczna Loża Radiowa - Ks. dr Arnold Drechsler przypomina historię Caritasu W Świątecznej Loży Radiowej przypomnimy historię Caritasu… Jak to się zaczęło? Na czym polegały pierwsze działania pomocowe i jak tworzyły się struktury… » więcej 2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej 2020-12-13, godz. 13:44 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020) W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »