Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz…
2020-09-13, 14:01 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

W dzisiejszym programie jak zwykle spotkanie z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Omówiliśmy "śmierdzącą" sprawę - kolejną awarię "Czajki" w Warszawie. Czy to kłopot tylko mieszkańców stolicy, czy też problem Polski?

Rozmawialiśmy też o jesiennej ofensywie programowej, jaką zapowiadają obie strony politycznego sporu.

Naszymi gośćmi byli:
Bogdan Tomaszek (Prawo i Sprawiedliwość)
Tomasz Gabor (Solidarna Polska)
Marcin Oszańca (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Szymon Godyla (Nowoczesna)
Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość)
Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska)
- Pierwotnie „Czajka” miała być rozbudowywana. Ale z czasem zmieniono orurowanie z metalowego na plastikowe - powiedział Tomasz Gabor.

Jego zdaniem to był błąd, gdy nie wzięto od uwagę faktu, że rury poddawane są wysokim temperaturom i ciśnieniom. I to wina prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który po awarii blokuje wydanie miarodajnych opinii na ten temat. Zdaniem naszego gościa R. Trzaskowski nie radzi sobie ze sprawowaniem funkcji włodarza stolicy. I jeśli nie nastąpi gruntowna przebudowa instalacji – awarie nadal będą się zdarzać.

- Chodzi o dwie rury włożone w duży obszerny przewód o charakterze tunelu. Jedna była zapasowa, drugą prowadzono ścieki - zastrzegł Ryszard Wilczyński.

Mimo tego, że dzień wcześniej przed drugą awarią wykonano ekspertyzę, która nie wskazywała na zagrożenie, to jednak powtórzyła się sytuacja sprzed roku. Po prostu błędy popełnione przy budowie łączników musiały doprowadzić do awarii. Nasz gość dodał, że podejmowane od końca lat 90.tych decyzje, w których udział miał ś.p. Lech Kaczyński były brzemienne w skutkach, bo nie zdecydowano się na przykład na budowę oczyszczalni dla lewobrzeżnej części Warszawy.

- Ta inwestycja związana z modernizacją „Czajki” kosztowała 3 miliarda złotych, zaś budowa łącznika kosztowała 177 milionów złotych – podkreślił Bogdan Tomaszek.

Umowa podpisana była w roku 2006, ale ważne kto nadzorował jej wykonanie. Zdaniem naszego gościa inwestycję poprowadzono na chybcika, bo uciekał czas i pojawiła się groźba konieczności oddanie pieniędzy uzyskanych z Unii Europejskiej. Zresztą za rządów PO-PSL wiele inwestycji prowadzono właśnie byle jak, byle szybko. Dla przykładu – autostrady, a na podwórku wojewódzkim - zbiornik wodny we Włodzieninie. Dzisiaj ponosimy tego konsekwencje.

- Mamy do czynienia z drugą awarią na przestrzeni roku – stwierdził Paweł Nakonieczny. - Nie ma co rozgrzeszać prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który ponosi odpowiedzialność jako nadzorca inwestycji.

To bardzo poważna awaria. Rafał Trzaskowski w jej trakcie był na urlopie, sprawą zajął się, gdy wrócił z wczasów. W sytuacjach kryzysowych włodarze powinni być na miejscu swojego urzędowania. Zdaniem naszego gościa rodzi się pytanie: czy Rafał Trzaskowski jest gotowy do tego, by ponieść odpowiedzialność za problemy Warszawy? Poza tym stolicą rządzili od 15 lat politycy Platformy Obywatelskiej i w tym okresie trzeba było pomyśleć o ewentualnej rozbudowie oczyszczalni.

- Mnie przeraża upolitycznienie problemu, z jakim zderzył się samorząd Warszawy- zastrzegł Marcin Oszańca. – Jako samorządowiec naprawdę współczuję prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu.

Prawa strona sceny politycznej w ten sposób odreagowuje frustrację wynikającą z faktu, że nie udało się jej przejąć władzy w stolicy. Okres podejmowania decyzji jest w inwestycjach najistotniejszy. W przypadku „Czajki” proces decyzyjny został zaburzony. Nie przewidziano ryzyka, jakim jest poprowadzenie dwóch rur w jednym tunelu. Wszystkie strony: rządowa i samorządowa oraz wszelkie instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska powinny razem przystąpić do usuwania awarii.

- Ciężko obwiniać prezydenta Trzaskowskiego za awarię techniczną – powiedział Szymon Godyla. Gdzieś w momencie projektowania popełniono błędy i trzeba je wychwycić.

Nasz gość dodał, że potrzebna jest wnikliwa analiza, bo przecież Czajkę projektowały osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Obwinianie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest nie fair, gdyż nie mógł przewidzieć, że popełniono błędy projektowe czy wykonawcze. Trudno też mieć o to pretensje, że w momencie katastrofy był na wczasach. Nasz gość dodał, że to szukanie bata na Trzaskowskiego, bo prawica nie potrafi wygrać wyborów na prezydenta stolicy.

Zobacz także

2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »