Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i…
2020-03-01, 14:31 Autor: Maciej Wajler

Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej (01.03.2020)
W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków i o stan przygotowań do zmierzenia się z zagrożeniem.

W niedzielnej dyskusji skomentowaliśmy także senackie poprawki do budżetu na 2020 r.
Witold Zembaczyński (Nowoczesna): Obowiązkiem każdego polityka jest wchodzić w dialog ze społeczeństwem, gdy jego dobrostan jest zagrożony. Tak jest w przypadku zagrożenia koronawirusem, gdy rząd nie informuje, jak zadbać o bezpieczeństwo. Powiem to ja. Warto zgromadzić żywność z długim terminem przydatności do spożycia i mieć lekki zapas. Nie warto czekać na moment, gdy zostaną potwierdzone pierwsze przypadki zachorowań.

Paweł Kukiz (Koalicja Polska – Kukiz’15): Z całą pewnością zwoływanie posiedzenia Sejmu, gdy każdy dzień posiedzenia kosztuje 1,3 mln jest kampanijnym elementem albo jest zupełnie niepotrzebne. Wystarczyłaby Rada Gabinetowa czy Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Te pieniądze mogłyby pójść na maseczki czy płyny dezynfekujące, których w aptekach brakuje. A żenujące spektakle z panem Karczewski i Grodzkim w roli głównej, prześciganie się w tym, jak się naciska dozownik z płynem, to jest już farsa.

Antoni Duda (Prawo i Sprawiedliwość): Sejm został zwołany po to, by przedstawiciele narodu usłyszeli, jaki jest stan przygotowania państwa, by nie padały takie głupoty, jak tutaj w tym studiu. Co dzień są podawane informacje, jaki jest ten stan, podawane są informacje na temat badania próbek. Nikt z rządu nie ukrywa, że spodziewamy się, że koronawirus, który nie zna granic, będzie u nas w kraju. Już dziś 79 oddziałów funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości.

Rajmund Miller (Platforma Obywatelska): To, że domagamy się od rządu rzetelnej informacji, nie ma nic wspólnego z tworzeniem sytuacji paniki. Rząd i ministerstwo stwierdziło, że nie ma żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, co nie znaczy, że nie mamy prawa mieć zastrzeżeń do działań rządu i ministerstwa. Koronawirus został stwierdzony w połowie grudnia w Chinach, więc należy pytać, dlaczego rząd reaguje dopiero po dwóch miesiącach.

Janusz Kowalski (Solidarna Polska): Mogę zapewnić, że polska kolej, którą nadzoruję w Ministerstwie Aktywów Państwowych, jest przygotowana informacyjnie i instrukcyjnie na sytuację pojawienia się potencjalnie chorego pasażera. Jeśli chodzi o szerszy kontekst, to analizowane jest, jakie ewentualne zmiany w prawie powinny być dokonane i zakładam, ze na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu pojawią się takie propozycje. Mamy przecież nowe sytuacje, np. konieczność finansowania szpitali, pozostających w stanie gotowości.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Ważne, byśmy podchodzili do tematu rozważnie. Rzetelna informacja, rzetelna instrukcja, jak postępować, jest najważniejsza. Staram się wierzyć, że jesteśmy przygotowani na zwalczanie skutków, by były one jak najsłabsze. W Niemczech minister zdrowia przyznał się do popełnienia błędów, przegapienia elementów, które spowodowały, że epidemia zaczęła się rozszerzać. Powinniśmy ponadpartyjnie dbać o to, by społeczeństwo było jak najlepiej przygotowane.

Zobacz także

2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej 2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej 2021-01-01, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z dnia 1 stycznia 2021 roku Jak sobie radził sektor obywatelski w trudnym, pandemicznym 2020 roku? Jak działały opolskie organizacje pozarządowe, jakie trudności napotykały? Czy rok… » więcej 2020-12-27, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" (27.12.2020) Rok 2020 w polityce – jaki był okiem naszych opolskich polityków? Jakie wydarzenia były najważniejsze? Czy wpłyną na przyszły rok? » więcej 2020-12-26, godz. 12:30 Dr Marek Kawa gościem Świątecznej Loży Radiowej (26.12.2020) Kupują na potęgę, jedzą indyka, a Wigilię spędzają w restauracji – w "Świątecznej Loży Radiowej" rozmawiamy o tym, jak Amerykanie spędzają Święta… » więcej 2020-12-22, godz. 09:51 Świąteczna Loża Radiowa - Ks. dr Arnold Drechsler przypomina historię Caritasu W Świątecznej Loży Radiowej przypomnimy historię Caritasu… Jak to się zaczęło? Na czym polegały pierwsze działania pomocowe i jak tworzyły się struktury… » więcej 2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »