Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni…
2019-12-26, 12:05 Autor: Ewa Skrabacz

Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM]

Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny
Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście, jakie było ich wyobrażenie o Polsce i czy nasz kraj okazał się dla nich gościnny. Zapytaliśmy także, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny.
- Ja w Polsce odnalazłem się od razu. Potwierdza to fakt, że jestem tu już 9 lat. Mam tu znajomych, rodzinę, znalazłem pracę i czuję się tu dobrze. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to dobre miejsce do życia – stwierdził Daniil Kononenko.

- Też mogę powiedzieć, że nie było trudno znaleźć się tu na miejscu. Przyjechaliśmy w dość dużej grupie studenckiej, więc prawie wszyscy znaliśmy się i byliśmy w gronie znajomych. Trochę trudniej było po zakończeniu studiów, bo trzeba było zdecydować, czy się zostaje tu, czy wraca na Ukrainę. To był czas szukania pomysłu na siebie - mówiła Iryna Shvets.

- Kiedy przyjechałem do Polski, miałem 17 lat. Trudno mi było wówczas wykreować sobie jakiś obraz Polski. Po prostu musiałem przyjechać i zobaczyć. Jestem ze wschodniej Ukrainy, więc dla mnie wyjazd na zachód to było coś nowego, niespodziewanego, a decyzję o wyjeździe podjąłem bardzo szybko. Nie miałem jakichś konkretnych wyobrażeń o Polsce, ale gdy przyjechałem, to doświadczałem różnic np. w świętowaniu różnych świąt - opowiadał Daniil Kononenko.

- Na Ukrainie mamy około 60 proc. osób prawosławnych, 10 proc. grekokatolików i 1-2 proc. rzymskich katolików. Kalendarze świąt w Polsce i na Ukrainie są zatem różne. My, jako prawosławni obchodzimy Święta później. Wigilię mamy 6 stycznia, a Boże Narodzenie 7 stycznia. Od 2017 r. dzień katolickiego Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia też jest na Ukrainie dniem wolnym od pracy. To taki sposób dostosowania się do Europy, do świata – mówiła Iryna Shvets.

- Wigilia i Boże Narodzenie są dość podobne w Polsce i na Ukrainie. U nas w przeddzień Bożego Narodzenia jest tzw. Święty Wieczór, gdy cała rodzina się spotyka, siada przy świątecznym stole, gospodarz zapala świecę, czyta modlitwę i zaczynamy jeść dwanaście postnych potraw. Zostawiamy też puste miejsce przy stole, ale nie łamiemy się opłatkiem. Podajemy za to kutię w jednym naczyniu, talerzu, z którego jemy wspólnie, każdy musi zjeść po łyżce – dodała Iryna Shvets.

Zobacz także

2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej 2024-09-08, godz. 12:57 Czy exposé marszałka Szymona Ogłazy to zapowiedź dynamicznego rozwoju regionu? Niedzielna Loża Radiowa - 08.09.20… Bezpieczeństwo, komunikacja i sprawy społeczne - to 3 główne filary rozwoju regionu, które w tym tygodniu w swoim exposé przedstawił Marszałek Szymon Ogłaza… » więcej 2024-09-01, godz. 12:39 Decyzja PKW w sprawie pieniędzy dla PiS i projekt budżetu państwa na 2025 rok - tematami Niedzielnej Loży Radiowej… W NLR Radia Opole poruszyliśmy dwa tematy: Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, co będzie skutkowało odebraniem partii części… » więcej 2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »