Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku -…
2019-12-01, 13:16 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz!
Radni w Białymstoku zainicjowali zmianę nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską, a w Żyrardowie postanowiono przemianować ul. gen. Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej. Lider SLD Włodzimierz Czarzasty przekonywał, że Polska była wyzwalana przez żołnierzy armii radzieckiej. Opolskich polityków zaprosiliśmy do rozmowy o powrocie do debaty publicznej sporów dotyczących spuścizny po PRL.
Jerzy Przystajko (Lewica Razem): Myśmy przez ostatnie cztery lata wpadli w dekomunizacyjny szał. Na podstawie ustawy zmieniamy nazwy ulic np. Dąbrowszczaków. Przypomnę, że byli to Polacy, którzy walczyli w Hiszpanii z faszyzmem. Nie wpadajmy w szały historyczne, nie wymazujmy historii Polski. Zwłaszcza czerwonej historii.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska): Odpowiedzialność za takie wydarzenia ponosi przede wszystkim PO, która przyjęła na swoje listy w wyborach do europarlamentu dinozaury postkomuny, np. Leszka Millera. To radni PO w Białymstoku i Żyrardowie głosowali za zmianami. Tym sposobem debata zmienia się w sowiecką propagandę, bo to Sowieci mówili o wyzwalaniu Polski.

Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska): Dla mnie to jest klasyczny przykład tematu zastępczego, który ma przykryć to, co dzieje się w tej chwili w Polsce. Mówię o ważnych wyzwaniach. Chciałbym abyśmy rozmawiali na temat kryzysu państwa, spowodowanego sprawą pana Banasia czy wydłużających się kolejkach do lekarzy pierwszego kontaktu.

Piotr Pancześnik (Porozumienie): Wypowiedź pana Czarzastego była dramatyczna. Sowieci, to co zaczęli z Hitlerem w 1939 r., dokończyli w roku 1945. Nie zgadzam się, że to temat zastępczy. To sprawy pryncypialne. Jeśli ktoś próbuje przekłamywać historię, kiedy staje się to częścią debaty publicznej, to trzeba o tym mówić. To jest istotne.

Marcin Pękalski (Konfederacja): Mnie się wydaje, że pan Czarzasty nie rozumie słów, które wypowiada. Wyzwolenie to np. wyzwolenie Francji przez Amerykanów. Proszę sobie porównać to z „wyzwoleniem” Polski przez Związek Radziecki. To był napad. Ludzie byli mordowani tak, jak robili to hitlerowcy. Pan Czarzasty kłamie, manipuluje faktami.

Bogna Lewkowicz (Mniejszość Niemiecka): Nie mamy się cofać do tego, co było 74 lata temu. Wyciągamy z tego wnioski. Wypowiedź pana Czarzastego jest wyjęta z kontekstu. Czy on się z tego wytłumaczył? Jak rozumiał to „wyzwolenie”? Ważne, czy patrzymy na to w kontekście państwa czy ludzi. Czy szeregowi Rosjanie wiedzieli o co walczą?

Witold Zembaczyński (Nowoczesna): To jest oczywiste, że historia jest nauką, a nie polityką. I jeżeli ja słyszę pisowców i innych narodowców, robiących z historii politykę, to jest mi niezmiernie przykro. Historia jest taka, a nie inna i niezależnie, czy Czarzasty będzie opowiadał te bzdury, czy będziecie robili z bandziora Łupaszki bohatera, to jest historia, a nie polityka.

Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość): Stawanie dziś obok Czarzastego i bronienie jego tez, to jakby się chciało z nim skoczyć z mostu i utonąć. Wygłaszanie dziś peanów na cześć Armii Czerwonej to dowód na to, że przez 45 lat Polacy byli uczeni zafałszowanej historii. Ludzie mogą nie znać prawdziwej historii, więc krytyka polityki historycznej jest dzisiaj nie na miejscu, bo jako państwo powinniśmy dbać o wartości, o naszą historię.

Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe): Są to tematy zastępcze i dziwię się wypowiedziom przedstawicieli PiS, gdy ich ikoną jest Stanisław Piotrowicz, prokurator stanu wojennego. Jako nowoczesne społeczeństwo się różnimy – każdy ma prawo do swoich poglądów. Trzydzieści lat po wojnie narody się przeprosiły, współdziałają ze sobą, to przykład Niemców i Francuzów, a PiS chce dalej jątrzyć i dzielić nas.

W programie poruszony został także temat podwyżek opłat za śmieci.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Tomasz Kostuś (PO),
  • Bogna Lewkowicz (MN),
  • Paweł Nakonieczny (PiS),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Marcin Pękalski (Konfederacja),
  • Krzysztof Pieroń (PSL),
  • Jerzy Przystajko (Lewica Razem),
  • Małgorzata Wilkos (SP),
  • Witold Zembaczyński (.Nowoczesna).
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej (01.12.2019) - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej 2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej 2021-01-01, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z dnia 1 stycznia 2021 roku Jak sobie radził sektor obywatelski w trudnym, pandemicznym 2020 roku? Jak działały opolskie organizacje pozarządowe, jakie trudności napotykały? Czy rok… » więcej 2020-12-27, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" (27.12.2020) Rok 2020 w polityce – jaki był okiem naszych opolskich polityków? Jakie wydarzenia były najważniejsze? Czy wpłyną na przyszły rok? » więcej 2020-12-26, godz. 12:30 Dr Marek Kawa gościem Świątecznej Loży Radiowej (26.12.2020) Kupują na potęgę, jedzą indyka, a Wigilię spędzają w restauracji – w "Świątecznej Loży Radiowej" rozmawiamy o tym, jak Amerykanie spędzają Święta… » więcej 2020-12-22, godz. 09:51 Świąteczna Loża Radiowa - Ks. dr Arnold Drechsler przypomina historię Caritasu W Świątecznej Loży Radiowej przypomnimy historię Caritasu… Jak to się zaczęło? Na czym polegały pierwsze działania pomocowe i jak tworzyły się struktury… » więcej 2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »