Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku -…
2019-12-01, 13:16 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz!
Radni w Białymstoku zainicjowali zmianę nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską, a w Żyrardowie postanowiono przemianować ul. gen. Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej. Lider SLD Włodzimierz Czarzasty przekonywał, że Polska była wyzwalana przez żołnierzy armii radzieckiej. Opolskich polityków zaprosiliśmy do rozmowy o powrocie do debaty publicznej sporów dotyczących spuścizny po PRL.
Jerzy Przystajko (Lewica Razem): Myśmy przez ostatnie cztery lata wpadli w dekomunizacyjny szał. Na podstawie ustawy zmieniamy nazwy ulic np. Dąbrowszczaków. Przypomnę, że byli to Polacy, którzy walczyli w Hiszpanii z faszyzmem. Nie wpadajmy w szały historyczne, nie wymazujmy historii Polski. Zwłaszcza czerwonej historii.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska): Odpowiedzialność za takie wydarzenia ponosi przede wszystkim PO, która przyjęła na swoje listy w wyborach do europarlamentu dinozaury postkomuny, np. Leszka Millera. To radni PO w Białymstoku i Żyrardowie głosowali za zmianami. Tym sposobem debata zmienia się w sowiecką propagandę, bo to Sowieci mówili o wyzwalaniu Polski.

Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska): Dla mnie to jest klasyczny przykład tematu zastępczego, który ma przykryć to, co dzieje się w tej chwili w Polsce. Mówię o ważnych wyzwaniach. Chciałbym abyśmy rozmawiali na temat kryzysu państwa, spowodowanego sprawą pana Banasia czy wydłużających się kolejkach do lekarzy pierwszego kontaktu.

Piotr Pancześnik (Porozumienie): Wypowiedź pana Czarzastego była dramatyczna. Sowieci, to co zaczęli z Hitlerem w 1939 r., dokończyli w roku 1945. Nie zgadzam się, że to temat zastępczy. To sprawy pryncypialne. Jeśli ktoś próbuje przekłamywać historię, kiedy staje się to częścią debaty publicznej, to trzeba o tym mówić. To jest istotne.

Marcin Pękalski (Konfederacja): Mnie się wydaje, że pan Czarzasty nie rozumie słów, które wypowiada. Wyzwolenie to np. wyzwolenie Francji przez Amerykanów. Proszę sobie porównać to z „wyzwoleniem” Polski przez Związek Radziecki. To był napad. Ludzie byli mordowani tak, jak robili to hitlerowcy. Pan Czarzasty kłamie, manipuluje faktami.

Bogna Lewkowicz (Mniejszość Niemiecka): Nie mamy się cofać do tego, co było 74 lata temu. Wyciągamy z tego wnioski. Wypowiedź pana Czarzastego jest wyjęta z kontekstu. Czy on się z tego wytłumaczył? Jak rozumiał to „wyzwolenie”? Ważne, czy patrzymy na to w kontekście państwa czy ludzi. Czy szeregowi Rosjanie wiedzieli o co walczą?

Witold Zembaczyński (Nowoczesna): To jest oczywiste, że historia jest nauką, a nie polityką. I jeżeli ja słyszę pisowców i innych narodowców, robiących z historii politykę, to jest mi niezmiernie przykro. Historia jest taka, a nie inna i niezależnie, czy Czarzasty będzie opowiadał te bzdury, czy będziecie robili z bandziora Łupaszki bohatera, to jest historia, a nie polityka.

Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość): Stawanie dziś obok Czarzastego i bronienie jego tez, to jakby się chciało z nim skoczyć z mostu i utonąć. Wygłaszanie dziś peanów na cześć Armii Czerwonej to dowód na to, że przez 45 lat Polacy byli uczeni zafałszowanej historii. Ludzie mogą nie znać prawdziwej historii, więc krytyka polityki historycznej jest dzisiaj nie na miejscu, bo jako państwo powinniśmy dbać o wartości, o naszą historię.

Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe): Są to tematy zastępcze i dziwię się wypowiedziom przedstawicieli PiS, gdy ich ikoną jest Stanisław Piotrowicz, prokurator stanu wojennego. Jako nowoczesne społeczeństwo się różnimy – każdy ma prawo do swoich poglądów. Trzydzieści lat po wojnie narody się przeprosiły, współdziałają ze sobą, to przykład Niemców i Francuzów, a PiS chce dalej jątrzyć i dzielić nas.

W programie poruszony został także temat podwyżek opłat za śmieci.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Tomasz Kostuś (PO),
  • Bogna Lewkowicz (MN),
  • Paweł Nakonieczny (PiS),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Marcin Pękalski (Konfederacja),
  • Krzysztof Pieroń (PSL),
  • Jerzy Przystajko (Lewica Razem),
  • Małgorzata Wilkos (SP),
  • Witold Zembaczyński (.Nowoczesna).
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej (01.12.2019) - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej 2024-09-08, godz. 12:57 Czy exposé marszałka Szymona Ogłazy to zapowiedź dynamicznego rozwoju regionu? Niedzielna Loża Radiowa - 08.09.20… Bezpieczeństwo, komunikacja i sprawy społeczne - to 3 główne filary rozwoju regionu, które w tym tygodniu w swoim exposé przedstawił Marszałek Szymon Ogłaza… » więcej 2024-09-01, godz. 12:39 Decyzja PKW w sprawie pieniędzy dla PiS i projekt budżetu państwa na 2025 rok - tematami Niedzielnej Loży Radiowej… W NLR Radia Opole poruszyliśmy dwa tematy: Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, co będzie skutkowało odebraniem partii części… » więcej 2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »