Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku…
2019-11-17, 13:26 Autor: Marek Świercz

Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM]

Goście Młodzieżowej Loży Radiowej o pierwszym posiedzeniu Parlamentu
O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży Radiowej przedstawiciele partyjnych młodzieżówek.
Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że zachowanie opozycji w Sejmie może wskazywać na chęć większej współpracy z rządem, ale zauważył, że mogą to być "miłe złego początki', bo nie bardzo wierzy w to, że totalna dotąd opozycja jest skłonna do kompromisu. Dodał także, że triumfalne zachowanie opozycji w Senacie jest o tyle niezrozumiałe, że to jednak PiS ma największy klub.

Jarosław Draguć z PO przekonywał, że wielkim zwycięstwem Polek i Polaków jest to, że żaden z senatorów opozycji "nie dał się przekupić" i nie przeszedł do obozu rządzącego. Stwierdził, że nowy układ w Senacie daje nadzieję na normalne, merytoryczne procedowaniu ustaw. Cytował też orędzie marszałka Tomasza Grodzkiego, który mówił o "szacunku dla praworządności".

Łukasz Szerner z PSL zaznaczył, że ludowcy po latach mają swojego wicemarszałka Sejmu i Senatu, skrytykował też marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza za "brak kultury osobistej", który miał się wyrażać powitaniem duchowieństwa, ale już nie - byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wyraził też nadzieję, że kierowany przez opozycję Senat skończy z "patologią legislacji" polegającą na pośpiesznym przepychaniu ustaw.

Także Szymon Godyla z Nowoczesnej podkreślał, że nowy Senat będzie procedował prawo w merytoryczny sposób, zwrócił też uwagę, że jednak to opozycja wprowadziła do Senatu większą liczbę senatorów niż prawica, więc jest naturalne, że to ona wybrała marszałka. Zauważył, że gdyby Senat poprzedniej kadencji był inny, nie byłoby takich wpadek jak nowelizacja ustawy o IPN, z której pod naciskiem światowej opinii publicznej Polska się w końcu wycofała.

Oskar Chabraszewski z PiS podkreślił, że o personalnych wyborach w Sejmie i Senacie zadecydowała wola wyborców i prosta arytmetyka. Komentując wybór marszałka Senatu, wspomniał o krytycznych uwagach pod adresem Tomasza Grodzkiego, dotyczących rzekomej łapówki sprzed 20 lat (taki zarzut wysunęła publicznie córka jego pacjentki) oraz zadłużenia szpitala w Szczecinie. Oburzony Draguć nazwał to "szukaniem haków".

Jakub Bedrunka z Konfederacji wyraził nadzieję, że nowy Senat nie będzie "blokował ustaw na złość", skrytykował też to, jak Konfederacja została potraktowana: jego zdaniem, marszałkiem seniorem winny być Janusz Korwin-Mikke a Konfederacja powinna otrzymać miejsce w prezydium. Ponieważ nie dostała, zagłosowała przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek.

Szymon Folp z MN stwierdził, iż ma nadzieję, że nowi parlamentarzyści będą reprezentowali nie tylko swoich wyborców, ale wszystkich Polaków, w tym - przedstawicieli mniejszości narodowych. Jego zdaniem, największą niewiadomą w nowym politycznym rozdaniu jest Konfederacja.

Zobacz także

2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Prof. Piotr Pałys "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. W drugiej części spojrzeliśmy na historię Święta Pracy. Skąd się wzięło i jak ewoluowało na przestrzeni lat? O tym powiadał prof. Piotr Pałys z Instytutu… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Wojciech Rajchel i Paweł Kampa "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. O tym jak zmieniają się obchody Święta Pracy, jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy i postulatach związków zawodowych rozmawialiśmy z Wojciechem Rajchlem… » więcej 2022-04-24, godz. 12:26 "Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach… » więcej 2022-04-18, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" z 18 kwietnia 2022 r. Śmigus Dyngus, Lany Poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny - nazw wiele, ale łączy je jedno: tego dnia obecna jest wśród nas tradycja oblewania się wodą… » więcej 2022-04-17, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" o polskich i ukraińskich zwyczajach Wielkanocnych (17 kwietnia 2022 r.) W Świątecznej Loży Radiowej rozmawialiśmy o świętach w Polsce i w Ukrainie. Wielkanoc obchodzona jest w dwóch różnych terminach i to największa różnica… » więcej 2022-04-10, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 10 kwietnia 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej wspólnie z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i nowych okolicznościach w tej sprawie, tzn. słów… » więcej 2022-04-03, godz. 14:14 "Niedzielna Loża Radiowa" z 3 kwietnia 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy: Jan Chabraszewski (PiS), Stanisław Rakoczy (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Jarosława Szóstka (OdNowa), Wojciech Komarzyński… » więcej 2022-03-27, godz. 12:46 "Niedzielna Loża Radiowa" z 27 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W dzisiejszej (27.03) "Niedzielnej Loży Radiowej" z opolskimi politykami omówiliśmy wizytę Joe Bidena w Polsce - co nam ona przyniosła i jakie wnioski po… » więcej 2022-03-20, godz. 13:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy ocenili wizytę Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. Rozmawiali także o "tarczy antyputinowskiej"… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »