Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-07-21, 12:18 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 21 lipca 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 21 lipca 2019 roku!
Zamieszanie towarzyszące rekrutacji podwójnego rocznika do szkół średnich było tematem Niedzielnej Loży Radiowej 21 lipca 2019 roku.
Ryszard Galla z MN stwierdził, że mamy do czynienia z próbą upchnięcia w szkołach dwóch roczników, co wiąże się z ograniczeniem możliwości wyboru, tymczasem przedstawiane jest to przez resort edukacji jako sukces. Jego zdaniem, rekrutacja udała się tylko dzięki samorządom.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że krytyka reformy to po prostu atak na rządzącą prawicę, która spełniła wyborcze obietnice. Dodał, że uczniowie mogli wybrać kilka szkół, ale pójdą tylko do jednej, więc zwolnią miejsca dla kolegów. Stwierdził, że w wielu miejscach w kraju udało się podwoi ilość miejsc w liceach.

Tomasz Kostuś z PO stwierdził, że rekrutacja krytykowana jest nie tylko przez polityków opozycji i związkowców. Przywołał raport NIK, z którego wynika, ze reforma została źle przygotowana, niedoszacowana finansowo i doprowadziła do największego chaosu w oświacie po roku 1989. Co więcej, zdaniem NIK, w 35 proc. szkół obniżyła się jakość nauczania.

Jerzy Naszkiewicz z PiS ripostował, że sytuacja wcale nie jest tak straszna i kolejne etapy naboru unormują sytuację a każdy absolwent znajdzie w systemie swoje miejsce. Przypomniał także wszystkie działania rządu PiS na rzecz poprawy sytuacji w oświacie, przypominając też, że za rządów PO zamknięto 2,5 tysiąca szkół i zwolniono 40 tys. nauczycieli.

Agnieszka Zagola z PSL zarzuciła przedmówcy, że wystawia rządowi laurkę. Jako matka dwójki absolwentów stwierdziła, że rekrutacji towarzyszył chaos informacyjny a przyjęte zasady dyskryminowały najzdolniejsze dzieciaki, czyli te, które dostały się do wszystkich trzech wskazanych szkół a zostały pozbawione możliwości wyboru jednej z nich.

Piotr Pancześnik z Porozumienia przekonywał, że nigdy nie było tak, że każdy dostawał się do tak zwanej swojej wymarzonej szkoły, bo zawsze była rywalizacja. Stwierdził także, że reforma edukacji miała poparcie Polaków o przywrócony system dwustopniowy, bez gimnazjum, jest po prostu znacznie lepszy.

Szymon Godyla z Nowoczesnej stwierdził, że podwójny nabór odbije się na jakości nauczania, bo jeśli szkoła musi podwoić liczbę klas, to znaczy, że pojawią się w niej zupełnie nowi nauczyciele, którzy nie dają już takiej gwarancji jakości nauczania, jak sprawdzona wcześniej kadra. Stwierdził też, że reformy winny być wdrażane od pierwszej klasy, a nie w środku cyklu nauczania.

Gośćmi Marka Świercza byli: Tomasz Kostuś (PO), Szymon Godyla (Nowoczesna), Agnieszka Zagola (PSL), Fabian Pszon (SP), Jerzy Naszkiewicz (PiS), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Ryszard Galla (MN).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21.07.2019 - debatę prowadzi Marek Świercz

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »