Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 7 lipca 2019 roku. Zobacz…
2019-07-07, 14:38 Autor: Ewa Skrabacz

"Niedzielna Loża Radiowa" z 7 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 7 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2020. Wiemy już, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok. To właśnie poziom tego wynagrodzenia decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS. Opolscy politycy skomentowali wzrost tych składek, które w 2020 r. mają być wyższe o 10 proc.
- Sam ZUS jest anachronicznym systemem. Sposób wyliczania składki został ustalony bardzo dawno temu i nie uwzględnia realiów płac w sferze wytwórczej. Proszę jednak pamiętać, że ZUS nie ma tylko jednej składki, bo jest też niższa składka dla rozpoczynających działalność czy obniżony ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Rząd próbował złagodzić brzytwę tego wskaźnika – stwierdził Piotr Pancześnik (Porozumienie).

- Podwyżka ZUS uderza całkowicie w prowadzących działalność. Rzeczywistość jest taka, że podczas kadencji „dobrej zmiany” składki idą prawie 50 proc. do góry. Jeśli chodzi o samozatrudnione osoby, to stają one przed decyzją, czy w ogóle prowadzić działalność, czy po prostu nie wyjechać za granicę – powiedział Tomasz Trzaska (Kukiz’15).

- Dużo złej woli trzeba, żeby w tym temacie nie zauważyć podstawowego faktu, a mianowicie, że jako Polacy bogacimy się i to bogacimy się z roku na rok bardzo gwałtownie. Jak się spojrzy w dane GUS to widać, jak przyrastają pensje np. w sektorze gospodarki. Skoro ZUS powiązany jest z minimalną pensją krajową, to automatycznie, w momencie, gdy polskiemu społeczeństwu jest lepiej, składki rosną – zaznaczył Grzegorz Peczkis (Prawo i Sprawiedliwość).

- Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle. Bogacimy się trochę na kredyt, a koszty tego bogacenia się są przerzucane na przedsiębiorców, na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. W raportach GUS jest jasno stwierdzone, że kondycja tych przedsiębiorstw jest najgorsza od sześciu lat. Innymi słowy, to przedsiębiorcy ponoszą obciążenia „dobrej zmiany”, tego rozdawnictwa socjalnego – odpowiadał Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska).

- To nie jest tak, że nie wzrasta wynagrodzenie, ale rośnie ono dzięki temu, że Polacy są pracowici, przedsiębiorczy i zarabiają na swój majątek. To nie znaczy, że należy ich łupić. Ja to nazywam łupieniem. System naliczania jest anarchiczny. Mamy bardzo wysokie koszty utrzymania zatrudnienia i rządzący w swojej polityce nie zmienili tego kierunku, wręcz przyspieszyli – dodał Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- Opozycja mówi dziś, jak prowadzić państwo, ale przez osiem lat rządów nie mieliśmy przykładów takiego prowadzenia. Za waszych czasów również składki rosły proporcjonalnie do wzrostu płac. Tym razem mamy znaczny wzrost składek, bo i wzrost płac jest dużo większy niż za waszych czasów. To nie jest, jak twierdzi Grzegorz Schetyna, konsekwencja jakiegoś rozdawnictwa. Pieniądze ze składek nie trafiają do budżetu, ale do ZUS – odpowiadał Fabian Pszon (Solidarna Polska).

- Ciekawostką obecnego systemu jest to, że składki są obliczane od sfery zatrudnionych w przedsiębiorstwach średnich i dużych. W skali kraju przedsiębiorstwa małe i średnie stanowią 90 proc., a duże, typu kopalnie, stocznie to 10 proc. I to właśnie ta mniejsza część ustala podstawy do tego, żeby wszyscy przedsiębiorcy płacili wyższe składki – zauważył Mariusz Plaskota (Nowoczesna).

Goście Niedzielnej Loży Radiowej skomentowali również rozwiązania przyjęte w minionym tygodniu przez Sejm, czyli zerowy PIT dla młodych i prezydencką ustawę frankową.

Zobacz także

2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej 2024-09-08, godz. 12:57 Czy exposé marszałka Szymona Ogłazy to zapowiedź dynamicznego rozwoju regionu? Niedzielna Loża Radiowa - 08.09.20… Bezpieczeństwo, komunikacja i sprawy społeczne - to 3 główne filary rozwoju regionu, które w tym tygodniu w swoim exposé przedstawił Marszałek Szymon Ogłaza… » więcej 2024-09-01, godz. 12:39 Decyzja PKW w sprawie pieniędzy dla PiS i projekt budżetu państwa na 2025 rok - tematami Niedzielnej Loży Radiowej… W NLR Radia Opole poruszyliśmy dwa tematy: Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, co będzie skutkowało odebraniem partii części… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »